Sytuacja związana z koronawirusem może budzić niepokój. Dzielimy się z Wami wskazówkami naszej pielęgniarki z Zespołu Medycznego ATERIMA MED. Przygotowaliśmy ważne instrukcje postępowania i porady, jak w tym szczególnym czasie skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zastosowanie się do proponowanych zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego nie tylko może nas uchronić przed zakażeniem, ale również pomoże czuć się bezpieczniej!
Iwona Przybyło – doświadczona pielęgniarka, na co dzień aktywnie wspiera Opiekunów ATERIMA MED, a przed podróżą udziela szczegółowych instrukcji dot. higieny i bezpieczeństwa:
Zdrowie i bezpieczeństwo jest dla każdego człowieka priorytetem i stanowi ono najwyższą wartość, nie tylko w obliczu możliwości zarażenia się wirusem. Związana z tym zjawiskiem sytuacja jest zmienna, dochodzą do nas różnego rodzaju informacje, które niejednokrotnie mogą wzbudzać niepokój i prowadzić do paniki, co z kolei może odsunąć naszą uwagę od najważniejszych w tym czasie aspektów prewencyjnych.
Przygotowane dla Was informacje oparte na oficjalnych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W sytuacji chaosu komunikacyjnego zwracam uwagę na to, by korzystać wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Mam nadzieję, że to opracowanie pomoże w odpowiedniej ocenie obecnej sytuacji i zachęci do jeszcze większej czujności oraz dbałości w zakresie zachowania zasad higieny.
Zapraszam do uważnej lektury!
Czym jest koronawirus?
SARS-CoV2 to określenie nowego koronawirusa, zidentyfikowanego w styczniu 2020 r. w chińskim mieście Wuhan, w prowincji Hubei. Wirus ten wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Koronawirus należy do rodziny wirusów RNA rozpoznanych już w latach 60-tych XX wieku, a jego nazwa wiąże się z charakterystycznym wyglądem, który odkrywcom skojarzył się z koroną. W XXI wieku pojawiły się nowe koronawirusy, prawdopodobnie w wyniku mutacji wirusów zwierzęcych. Obecnie mamy do czynienia z trzecim nowym koronawirusem.
Co to jest nowy koronawirus SARS-CoV2?
Nowy wirus zaczął się rozprzestrzeniać w listopadzie 2019 roku w Chinach. Funkcjonuje pod nazwą SARS-CoV2. Wirus ten wnika do komórek organizmu ludzkiego bez pośrednictwa zwierząt. Przyjęta przez Światową Organizację Zdrowia nazwa choroby, którą wywołuje wirus, to COVID-19.
Drogi zakażenia
Koronawirus jest infekcją przenoszoną głównie drogą kropelkową, tak samo jak grypa i inne tzw. infekcje wirusowe. Wirus znajduje się w rozprzestrzeniających się kropelkach, które powstają podczas kaszlu czy kichania. Pośrednio do zakażenia może dojść poprzez dotykanie powierzchni, na których wydzielina z nosa czy gardła mogła się wcześniej osadzić, dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena dłoni. „Okres inkubacji”, czyli czas między dostaniem się wirusa do organizmu człowieka, a ewentualnym wystąpieniem pierwszych objawów, szacuje się między 1 a 14 dni, najczęściej jest to jednak około 5 dni. Wiele zarażonych wirusem osób przechodzi całą infekcję bezobjawowo.
Objawy
Objawy COVID-19 są podobne do grypy – ogólne osłabienie, gorączka i ból mięśni oraz suchy kaszel. Niektórzy chorzy mogą mieć również inne nieswoiste dolegliwości, takie jak katar czy biegunkę. Objawy te są zwykle łagodne i narastają stopniowo. W 80% przypadków zakażenie przebiega łagodnie, bez nasilenia objawów. Ciężką postać choroby obserwuje się głownie u osób z niedoborami odporności i chorobami przewlekłymi, takimi jak astma oskrzelowa, zaawansowana cukrzyca czy POChP.
[wg danych Polskiej Akademii Nauk]
Profilaktyka na co dzień – jak się chronić?
- Myj często dłonie z użyciem mydła i ciepłej wody (po powrocie do domu, przed i po posiłku, po skorzystaniu z toalety, po kaszlnięciu i kichnięciu, po kontakcie z chorym i ze zwierzętami) przez min. 20 sekund
- Odkażaj dłonie preparatami na bazie alkoholu (dokładne wtarcie w powierzchnię całej dłoni, aż do całkowitego wyschnięcia)
- Unikaj dotykania rękami oczu, nosa i ust
- Zakrywaj nos i usta podczas kaszlu i kichania, najlepiej chusteczką (zużytą chusteczkę natychmiast wyrzuć – do zamkniętego kosza na śmieci lub woreczka)
- Wietrz regularnie pomieszczenia
- Unikaj dużych zbiorowisk i imprez masowych
- Podczas podróży zwróć szczególną uwagę na dbałość o higienę dłoni, zwłaszcza podczas spożywania posiłku – jeśli to możliwe, dokładnie umyj dłonie lub je zdezynfekuj
Opiekunowie, podopieczni, członkowie rodziny i inne osoby przebywające w domu mogą czuć się bezpiecznie pod warunkiem zachowania przedstawionych zasad higieny i środków bezpieczeństwa. W sytuacji, gdy opuszczanie domu podopiecznego nie jest konieczne, najlepiej pozostać na miejscu.
Co zrobić w przypadku podejrzenia zakażenia?
Jeżeli:
- mieliśmy kontakt z osobą zainfekowaną
- istnieją wyraźne wskazania, że ktoś z naszego otoczenia może być zakażony
- znajdowaliśmy się w strefie ryzyka, gdzie przebywało więcej zarażonych lub potencjalnie zarażonych
- w ciągu 14 dni zauważamy opisane w artykule symptomy
Należy zachować spokój i zastosować niezbędne środki ostrożności, a następnie skonsultować się ze służbami medycznymi i postępować zgodnie z ich wskazówkami.
Ważny kontakt!
Infolinia NFZ: 800 190 590
Specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia dostępna w zakresie pytań w sytuacji podejrzenia koronawirusem
Czy w czasie pracy w domu podopiecznego w Niemczech istnieje podwyższone ryzyko zakażenia?
Nie ma powodów, by pracę w roli opiekunki w domu podopiecznego traktować w kategoriach podwyższonego ryzyka. Jeżeli wszyscy domownicy przestrzegają zasad higieny i zalecanych środków ostrożności, ryzyko infekcji znacząco się obniża – choćby ze względu na bardzo ograniczony kontakt opiekuna z innymi ludźmi i przedmiotami. W porównaniu z innymi zawodami, gdzie kontakt z drugim człowiekiem (klientami, pacjentami, petentami) jest częsty i bezpośredni, przez co ryzyko zakażenia zwiększa się, można stwierdzić, że praca opiekuna osoby starszej w środowisku domowym należy do grupy bardzo bezpiecznych i przyjaznych zawodów.
Pamiętaj, że przestrzeganie opisanych zasad znacznie obniża ryzyko zakażenia! W przypadku jakichkolwiek pytań, wątpliwości lub zauważenia niepokojących objawów związanych z Twoim samopoczuciem, ja i mój Zespół Pielęgniarski służymy stałym wsparciem. Przebywając na ofercie, warto także wiedzieć, że standardy opieki medycznej w Niemczech należą do najwyższych na świecie!
Polecam także wiarygodne źródła informacji na temat bieżących okoliczności:
• strona Ministerstwa Zdrowia
• strona Głównego Inspektoratu Sanitarnego (sanepidu)
• strona Polskiej Akademii Nauk
Iwona Przybyło