Kleidung – czyli w co się ubrać, część 2
Czasowniki zwrotne
Czasowniki zwrotne to takie czasowniki, przy których występuje słowo sich („się”). W języku polskim ten zaimek ma jedną formę przy odmianie przez wszystkie osoby (np. „cieszę się”, „cieszysz się”), natomiast w języku niemieckim posiada różne formy w zależności od osoby – poniżej zamieszczamy wzór prawidłowej odmiany:
ich ziehe mich an
du ziehst dich an
er / sie / es zieht sich an
wir ziehen uns an
ihr zieht euch an
sie / Sie ziehen sich an
Spójrz na kilka przykładowych czasowników zwrotnych. Niektóre z nich pojawiły się już w naszych lekcjach:
- sich ausziehen – rozbierać się
- sich anziehen / sich kleiden – ubierać się
- sich erholen – odpoczywać
- sich fühlen – czuć się
- sich interessieren – interesować się
- sich kämmen – czesać się
- sich rasieren – golić się
- sich waschen – myć się
WSKAZÓWKA: Często popełnianym błędem jest robienie kalek językowych, np. uczyć się – sich lernen (prawidłowo: uczyć się = lernen).
Nie każdy czasownik, który jest zwrotny w języku polskim, będzie zwrotny też po niemiecku, czyli nie każde „się” przetłumaczymy na „sich” – i odwrotnie. Zobacz: spielen – bawić się, sich erholen – odpoczywać czy sich setzen – siadać.
Kaffeetrinken – niemiecka tradycja
Kaffetrinken – czyli po prostu picie kawy, to taki odpowiednik popołudniowej herbatki w Anglii. Jest to szeroko rozpowszechniona tradycja Niemców. Popołudniami nasi zachodni sąsiedzi spotykają się ze znajomymi bądź z rodziną na kawie, kosztując przy tym różnych rodzajów ciast i tortów. Typowy dzień kawy i ciasta to niedziela, kiedy podczas dnia wolnego jest okazja spotkać się w rodzinnym gronie i spokojnie porozmawiać.
Niemcy piją zazwyczaj czarną kawę niekiedy dolewają do niej trochę śmietanki. W szczególny sposób celebrują tą chwile odpoczynku od codziennych obowiązków. Zazwyczaj nie kupują, a pieką ciasta. Są one robione przeważnie z lekkiego ciasta i zawierają sporą dawkę masy.
Popularnością poza różnego rodzaju sernikami (Käsekuchen) i ciastami z blachy (Blechkuchen) z kruszonką cieszą się również tzw. Creme- albo Sahnetorte, czyli torty kremowe i śmietankowe. Każdy z regionów Niemiec słynie z innego rodzaju ciasta, jak np.:
W Schwarzwaldzie mamy schwarcwaldzkie torty wiśniowe (ciasto czekoladowo-biszkoptowe z wiśniami i bitą śmietaną) - Schwarzwälder Kirschtorte.
Natomiast we Frankfurcie nad Menem wyróżnić możemy Frankfurter Kranz – wielowarstwowy tort biszkoptowy z masą wzbogaconą konfiturami, z orzechami bądź migdałami oraz kandyzowanymi wiśniami zdobiącymi górę tortu.
Dodaj komentarz