Adventszeit und Weihnachten – Adwent i święta Bożego Narodzenia, część 2
Liczebniki porządkowe
Pytając o liczebniki porządkowe w języku niemieckim użyj: der/die/das Wievielte? co oznacza po polsku: Który/a/e?
Liczebniki porządkowe w języku niemieckim tworzy się w prosty sposób, spójrz poniżej i zapamiętaj:
Liczebniki porządkowe od 1 do 19 tworzymy poprzez dodanie do konkretnej liczby końcówki –te, np. drugi to der zweite, piąta to die fünfte, albo trzynasty to der dreizehnte.
Wyjątkiem od tej reguły są cztery liczebniki porządkowe wywodzące się od liczb 1,3,7,8 i brzmią one następująco, pierwszy – der erste, trzecia – die dritte, siódmy – der siebte, ósma – die achte.
Natomiast liczebniki porządkowe od 20 w górę tworzymy poprzez dodanie do konkretnej liczby końcówki –ste, np. dwudziesty – der zwanzigste, czterdziesta – die vierzigste, osiemdziesiąty – der achtzigste
Liczebniki porządkowe występują w głównej mierze z rodzajnikami określonymi (der, die, das), czasami również z zaimkami – dzierżawczym i wskazującym.
Zapamiętaj!: Zapisując liczebnik porządkowy cyfrą umieść kropkę po cyfrze.
Liczebników porządkowych tak jak to ma miejsce w naszym języku używamy:
- do określenia dnia miesiąca
Frau Meier hat am 19. Januar (am neunzehnten Januar) Geburtstag. – Pani Meier ma urodziny dziewiętnastego stycznia.
Heute ist der 5. Juni. (der fünfte Juni) – Dzisiaj jest piąty czerwca.
- do określenia stulecia
Das 20. Jahrhundert (Das zwanzigste Jahrhundert) – dwudziesty wiek
Adwent i święta Bożego Narodzenia w Niemczech
Adwent
U naszych zachodnich sąsiadów przygotowania do świąt Bożego Narodzenia zaczynają się w Adwencie. W tym czasie dekorują oni swoje domy ozdobami świątecznymi i lampkami. To również czas świątecznych wypieków. Niemcy uwielbiają pierniki i strucle z bakaliami. Elementem niezbędnym w Adwencie jest wieniec adwentowy (Adventskranz), o którym była mowa w naszej czwartej lekcji. Jest to wieniec z gałązek jodłowych przyozdobiony czterema czerwonymi świecami. Dla dzieci okres Adwentu kojarzy się natomiast z kalendarzem adwentowym (Adventskalender). Każdy kalendarz ma 24 okienka, a w każdym z nich znajdują się czekoladka bądź inna niespodzianka. Wieniec i kalendarz adwentowy dotarły również do Polski. Szczególną tradycją w Niemczech jest udanie się w Adwencie na jarmark bożonarodzeniowy (Weihnachtsmarkt). Jarmarki cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród naszych zachodnich sąsiadów, ale także wśród turystów. Można kupić tam ozdoby bożonarodzeniowe i ceramikę, spróbować niemieckiej kuchni, posłuchać muzyki, jak również napić się grzanego wina z pomarańczą (Glühwein). Jarmarki bożonarodzeniowe wprowadzają doskonale w nastrój świąt Bożego Narodzenia.
Wigilia (Heiligabend)
Wigilia w Niemczech przybiera mniej wystawną postać niż w Polsce. Nie serwuje się na niej dwunastu potraw, jak ma to miejsce w Polsce, a przyrządzone potrawy są proste. Je się przeważnie sałatkę ziemniaczaną, pieczone kiełbaski, czy potrawy przyrządzone z kapusty. Dodatkowo dzieci mają przygotowany talerz ze słodyczami i owocami. Prawdziwe ucztowanie zaczyna się dopiero w pierwszy dzień świąt. Polską tradycją jest łamanie się opłatkiem przed wieczerzą, pozostawienie pustego miejsca dla zbłąkanego wędrowca czy położenie sianka pod obrusem. Niemcy czegoś takiego nie praktykują. Natomiast każdy uczestnik kolacji powinien znaleźć pod swoim talerzem monetę, która zwiastuje dobrobyt w danym roku. Po kolacji wigilijnej następują tzw. Bescherung, czyli obdarowanie się nawzajem prezentami. Wspólnym elementem obchodzenia wigilii w Polsce i w Niemczech jest śpiewanie kolęd (Weihnachtslieder). W domach znajdują się ozdobione choinki (Weihnachtsbäume) i szopki bożonarodzeniowe (Weihnachtskrippen), tak jak ma to miejsce również w Polsce.
Boże Narodzenie świętuje się w gronie rodziny i bliskich przyjaciół. W pierwszy i drugi dzień świąt spożywa się bardziej świąteczne potrawy np. nadziewaną jabłkami pieczoną gęś, dania przyrządzone z kapusty czy dziczyznę. Niemcy nie wyobrażają sobie świąt Bożego Narodzenia bez pierniczków (Lebkuchen) i strucli z bakaliami (Christstollen).
Dodaj komentarz