Chcemy Cię zaprosić do podjęcia prostych kroków, które mogą uchronić Cię przed konsekwencjami późnego wykrycia choroby nowotworowej. Droga Opiekunko, Drogi Opiekunie, kiedy ostatni raz byłeś na badaniach profilaktycznych? Kiedy ostatni raz kontrolowałaś swoje zdrowie?
Drogi opiekunie czy wiesz, że w Polsce w 2016 roku ponad 180 tysięcy osób zachorowało na nowotwory?
Kobiety najczęściej chorują na raka piersi, który stanowi 22% wśród diagnozowanych w 2015 roku kobiecych nowotworów w Polsce. Rocznie około 18 tysięcy kobiet dowiaduje się, że zachorowało. Rak jelita grubego jest diagnozowany rocznie u około 8 tysięcy chorujących na nowotwory kobiet. Ponad 7 tysięcy kobiet dowiedziało się w 2015 roku, że ma raka płuc.
Najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn jest rak płuca, który stanowił w 2015 roku 18% wszystkich nowotworów. Niestety diagnozuje się około 15 tysięcy nowych zachorowań rocznie. Około 14 tysięcy nowych zachorowań rocznie to niechlubna statystyka raka gruczołu krokowego. Na trzecim miejscu wśród nowotworów znajduje się rak jelita grubego. Odnotowuje się ponad 10 tysięcy nowych zachorowań rocznie.
Według statystyk, nowotwory złośliwe stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce, a ryzyko zachorowań jest zależne od wieku, bo około 60% nowotworów u kobiet i 70% nowotworów u mężczyzn pojawia się po 60 roku życia.
Według prognoz, zachorowalność na nowotwory w kolejnych latach będzie systematycznie rosła. Przerażające prawda? Liczby mówią same za siebie. Te liczby, to ludzie.
Na szczęście nie musi tak być. Dzięki postępowi medycyny i wzrostowi świadomości i systematycznie prowadzonej profilaktyce, wykrywalność i skuteczne leczenie nowotworów z roku na rok jest coraz większa!
Może myślisz, że to niepotrzebne, bo przecież nic Ci nie dolega. A może sądzisz, że samokontrola jest skomplikowana? Może zastanawiasz się po co Ci ta profilaktyka, przecież nie masz czasu, tyle pracy przy seniorze, ciągłe podróże: Polska- Niemcy, Niemcy – Polska, walizki, dom, praca i tak w kółko. Wiem. Nic się nie zmienia, doby nie wydłużysz w magiczny sposób.
A więc po co zaprzątać sobie głowę profilaktyką Drogi Opiekunie? Bo ratuje życie. Brzmi banalnie prawda? Tak, wiem. Ale profilaktyka naprawdę może ratować życie. Powiem więcej – ratuje życie. Twoje życie. I właśnie dlatego jest ważna.
Może zastanawiasz się: a co będzie jeśli nie daj Bóg coś znajdą, coś zdiagnozują, sama podczas samokontroli coś wyczujesz. Odwróćmy pytanie: a co będzie, jeśli nic nie znajdą, nie zdiagnozują i w konsekwencji... nie uratują? Drogi Opiekunie zastanawiałeś się co wtedy stanie się z Twoimi bliskimi? Kto się nimi zaopiekuje? Wyjdzie z wnukiem na spacer, pomoże córce w opiece nad dziećmi, spędzi razem z rodziną niedzielne popołudnie...
Drogi Opiekunie, nie chcemy, abyś stał się jedną z cyfr smutnej statystyki. Jak to zrobić? Jako ATERIMA MED proponujemy trzy proste kroki, które mogą być krokami milowymi.
1 KROK – umów się na wizytę lekarską
- Droga Opiekunko kiedy ostatnio robiłaś cytologię?
- Ile czasu upłynęło od ostatniego USG lub mammografii piersi?
- Może warto zrobić sobie badanie krwi i moczu?
- A może coś ostatnio Ci dokucza, pobolewa? Może warto o tym porozmawiać z lekarzem? Twój lekarz najlepiej doradzi Ci programy profilaktyczne i skieruje na konkretne badania.
Umów się na wizytę u lekarza i badania profilaktyczne już dzisiaj – usiądź z kalendarzem i długopisem w dłoni i sprawdź jak wyglądają Twoje plany na najbliższe np. dwa tygodnie. Jesteś akurat na przerwie w Polsce i wiesz, że Twój lekarz w najbliższym czasie przyjmuje w dogodnych dla Ciebie godzinach? A może jesteś teraz w Niemczech, masz dostęp do Internetu i za jego pomocą możesz ustalić termin wizyty np. na za miesiąc? Umów się jeszcze dzisiaj!
2 KROK – badaj się sam
Krok drugi zakłada, że wygospodarujesz czas na samokontrolę swojego zdrowia wykonując samodzielnie proste, a ratujące życie badanie. Chciałabym, aby poświęcenie na samobadanie około pięciu minut co dwa tygodnie, stało się dla Ciebie Twoją prywatną tradycją na stałe. Działaniem, które nie ma daty końcowej, nie kończy się wtedy, gdy umawiasz się na wizytę lekarską lecz trwa nieprzerwanie przez całe Twoje życie.
- Drogi Opiekunie jak to zrobić?Wszystkie Panie zachęcam do poczytania tutaj o metodach samokontroli piersi.
- Panowie koniecznie zajrzyjcie tutaj i tutaj.
Proste prawda? Kilka minut dla siebie, swojego zdrowia i perspektywa spokoju na najbliższy czas. Oczywiście do kolejnego samobadania.
3 KROK – systematyczne dbaj o siebie
A teraz krok trzeci czyli postanowienie. Postanów, że wcześniejsze dwa kroki będziesz realizował systematycznie, bez względu na ilość obowiązków, brak czasu, natłok spraw, trudności i problemów. Tylko tyle i aż tyle.
Drogi Opiekunie, czy moja propozycja trzech prostych kroków może być przez Ciebie faktycznie realizowana?
Zachęcam do przemyśleń, konkretnych postanowień i realnych działań. Pamiętaj, nie musisz stać się cyfrą strasznej statystyki. Wybór należy jednak tylko do Ciebie. Pamiętaj, że powyższe kroki nie zastępują wizyty lekarskiej, nie mają też formy porady medycznej. Jeśli coś Ci dolega lub martwi Cię stan zdrowia – porozmawiaj o tym z lekarzem.
Autor: Magdalena Michalska
Interesuje Cię temat profilaktyki zdrowotnej?
Polecamy lekturę nowego wpisu na Blogu Opiekunki, który również porusza ważny temat profilaktyki zdrowotnej.
Więcej informacji na ten temat wszyscy Opiekunowie zatrudnieni w ATERIMA MED mogą znaleźć w najnowszym numerze magazynu Unter uns.