Wszystkie osoby, które uczą się niemieckiego od podstaw wiedzą, jak ważna jest cierpliwość i systematyczność. Aby nauka szybciej przynosiła efekty, warto wybrać taką metodę, która sprawi, że zapamiętywanie nowych słówek i zasad gramatycznych nie będzie obowiązkiem, ale przyjemnością.
Znajomość języka niemieckiego jest kluczowa w pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Właśnie dlatego, specjalnie z myślą o naszych pracownikach, zebraliśmy poniżej kilka sprawdzonych metod, które znacznie ułatwią zapamiętywanie nowych niemieckich zwrotów – nawet przy wykonywaniu codziennych, prostych czynności. Sprawdźcie koniecznie!
Na dobry początek
Jeśli dopiero rozpoczynasz naukę niemieckiego pamiętaj, aby nie przejmować się błędami lub złą wymową. Każdy na początku popełnia błędy, a najważniejsze jest samozaparcie i cierpliwość! Poniżej wymieniamy kilka prostych metod, od których warto rozpocząć naukę niemieckiego na własną rękę.
- Postaw sobie cel – naukę każdego języka dobrze rozpocząć od wyznaczenia sobie konkretnego celu, np. opanowania zwrotów, które pozwolą Ci na przeprowadzenie krótkiej rozmowy (np. o pogodzie) lub poznanie języka na tyle, aby przeczytać ze zrozumieniem artykuł w gazecie codziennej.
- Ucz się przez skojarzenia – kojarzenie nowych niemieckich słówek z dobrze znanymi wyrażeniami w języku polskim, które mają podobne brzmienie, pozwala na szybką i bardziej efektywną naukę – słówka zapamiętane przez skojarzenia pozostają w naszej pamięci zdecydowanie na dłużej!
- Korzystaj z fiszek – fiszki, czyli małe (czasem samoprzylepne) karteczki to popularny i prosty sposób nauki języków obcych. Polega na zapisywaniu słówek na kartkach i umieszczanie ich w widocznych miejscach mieszkania, np. na szafkach w kuchni lub na lustrze. Metoda ta najlepiej sprawdza się u wzrokowców, którzy szybciej zapamiętują słówka zapisane na karteczkach. Mimo wielu nowoczesnych metod nauki języków obcych, fiszki to metoda, która w dalszym ciągu ma wielu zwolenników.
- Twórz mapy myśli – kolejnym dobrym sposobem na naukę niemieckiego dla wzrokowców jest tzw. mapa myśli. Jest to dość nietypowy sposób zapisywania nowych słówek, który łączy w sobie wykres, tekst, rysunki i kolory. Wszystko po to, aby łatwiej zapamiętać nowe wyrażenia lub zasady gramatyczne. W centrum mapy myśli powinno znajdować się słowo kluczowe, od którego za pomocą strzałek rozgałęziają się inne słówka pasujące do danej kategorii. Dla przykładu, słowem kluczowym może być „dom”, a strzałki mogą prowadzić do wyrażeń związanych z pomieszczeniami oraz wyposażeniem.
- Korzystaj ze słownika! W dzisiejszych czasach zdecydowana większość osób korzysta ze słowników internetowych lub słowników w formie aplikacji na smartfony. Jest to bardzo wygodny sposób wyszukiwania tłumaczeń, jednak warto zainwestować w tradycyjny, książkowy słownik. Dlaczego? Ponieważ słówka, które samodzielnie wyszukujesz o wiele bardziej zapadają w pamięć niż te podane na stronie lub przetłumaczone przez aplikację!
- Szukaj synonimów – poznajesz całkiem nowe słowo po niemiecku? Poszukaj w słowniku jego synonimów! W ten prosty sposób wzbogacisz swoje słownictwo i zwiększysz zasób słów :)
- Oglądaj filmy gramatyczne! Jesteś Opiekunem ATERIMA MED? Jeśli tak, to masz dostęp do profesjonalnych filmów gramatycznych prowadzonych przez lektora na dwóch poziomach zaawansowania. Filmy można znaleźć na platformie naszego partnera, Akademii Opiekunów. Zacznij naukę od filmów dla osób początkujących. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule.
Ucz się gdziekolwiek chcesz
Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to praca, która wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. Właśnie dlatego, w nauce języka niemieckiego dla opiekunek bardzo przydatne są takie sposoby nauki, z których można korzystać w dowolnym miejscu i czasie.
- Wykorzystuj każdą sytuację! Gdziekolwiek jesteś – w sklepie, w autobusie, na poczcie, na spacerze z podopiecznym – staraj się w myślach nazywać otaczające przedmioty, produkty w sklepie, czy rośliny w ogrodzie. Styczność z konkretnymi przedmiotami i przypominanie sobie słówek lub poznawanie ich jest łatwiejsze przez wizualizację.
- Używaj aplikacji do nauki języka – mobilne aplikacje na smartfona do nauki języków obcych są teraz niezwykle popularne. Większość z nich można pobrać za darmo i korzystać w dowolnym miejscu. Więcej na temat aplikacji do nauki niemieckiego przeczytacie już w naszym artykule.
- Korzystaj z bezpłatnych kursów w internecie! Nauka przy pomocy internetowych kursów językowych to bardzo wygodna metoda na poznanie obcego języka. Szczególnie przydatne są bezpłatne kursy, które oprócz nowego słownictwa i zasad gramatyki oferują także nagrania audio. Odsłuchiwanie plików mp3 umożliwia naukę poprawnej wymowy.
W ATERIMA MED, specjalnie z myślą o wszystkich opiekunach w Niemczech przygotowaliśmy bezpłatny, internetowy kurs języka niemieckiego dla opiekunek osób starszych. Dużą popularnością cieszy się kurs niemieckiego z opiekunką Basią, który jest skierowany do osób, które znają język niemiecki na poziomie średniozaawansowanym.
Każda lekcja zawiera dialogi, zapisy wymowy, nagrania audio, słowniczek oraz radę na temat nauki języka. Materiały z lekcji można wielokrotnie odsłuchiwać, a osobne pliki z dialogami, słowniczkiem oraz pliki audio można pobrać na swój komputer, tablet lub telefon. Z myślą o osobach, które dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem niemieckim przygotowaliśmy również nowy kurs niemieckiego z Teresą przeznaczony dla osób początkujących. Zachęcamy do nauki! :)
Więcej przydatnych metod nauki niemieckiego znajdziecie w II części artykułu TUTAJ!