Zachowanie jakiejkolwiek aktywności w toku całego życia człowieka jest kluczowym jego elementem. Unikając zajęć pobudzających do pracy ciało i umysł, znacząco zwiększamy ryzyko wystąpienia niektórych chorób i zaburzeń.
W szczególności jest to istotne w funkcjonowaniu osób starszych, ponieważ aktywny senior, to zadbany senior.
Form aktywności, z których mogą skorzystać osoby starsze, jest wbrew pozorom bardzo dużo — należy je jedynie dopasować do stanu zdrowia oraz możliwości seniora. Jeśli jest osobą sprawną ruchowo, to aktywność fizyczna (którą mogą zapewnić m.in. spacery czy też zajęcia rehabilitacyjne) będzie doskonałym wyborem.
Co jednak w przypadku, gdy senior ma ograniczoną sprawność fizyczną? Jakie formy aktywnego spędzania czasu wolnego możemy mu zaproponować?
Zajęcia dla seniora w domu - jakie warto wdrożyć?
Spędzanie wolnego czasu w sposób aktywny i wspomagający zdrowie Podopiecznego, nie zawsze musi się wiązać z koniecznością wyjścia z domu. Oczywiście, jeśli tylko jest taka możliwość, to warto odwiedzać z nim kluby seniora (organizujące m.in. lekcje tańca, wspólne gry planszowe, gry karciane) czy uczestniczyć w terapii zajęciowej, bo kontakt z rówieśnikami jest doskonałym stymulantem dla każdego człowieka.
Jednak w sytuacji, gdy wyjście z domu jest dla osoby w podeszłym wieku, to warto zadbać o stacjonarne formy aktywności w życiu codziennym.
Wśród dostępnych możliwości jest m.in. szeroko pojęte DIY. Pod tym tajemniczym skrótem kryje się pojęcie rozumiane, jako "zrób to sam" i jest niczym innym, jak kreatywnym hobby. Obejmuje ono szereg różnych prac manualnych, za pomocą których tworzyć można jedyne w swoim rodzaju dzieła. Istnieje wiele form, które można wybrać pod kątem możliwości seniora i są to m.in.:
- Tworzenie biżuterii.
- Szydełkowanie i robienie na drutach.
- Wytwarzanie mydełek i świec.
- Robienie ramek do zdjęć.
- Tworzenie i ozdabianie kartek świątecznych, urodzinowych, imieninowych itd.
Ponieważ cały czas pozostajemy w klimacie świątecznym, to szczególną uwagę zwrócimy teraz na ostatnią z wymienionych opcji.
Tworzenie kartek świątecznych z osobą starszą - dlaczego warto?
Wśród wielu możliwości aktywizacji plastycznej seniora w każdym wieku, tworzenie i ozdabianie kartek świątecznych jest zdecydowanie jedną z tych najatrakcyjniejszych. Poza tym, zadanie to pozytywnie wpływa na funkcjonowanie wielu obszarów życia oraz zdrowia fizycznego. Wiele korzyści zyskuje także jego stan psychiczny. W jaki sposób się to dzieje?
- Jest to praca manualna, za pomocą której podnosimy sprawność fizyczną rąk i wprawiamy w ruch stawy, przyczyniając się do poprawienia ich kondycji.
- Pozytywnie wpływamy na sprawność intelektualną seniora, ponieważ pracujemy z koniecznością doboru kształtów, kolorów, ozdób i dodatków.
- Wprawiamy siebie i Podopiecznego w dobre samopoczucie. Perspektywa obdarowania swoich rodzin starannie i osobiście wykonanym prezentem, natychmiast wywołuje uśmiech na twarzy.
Jak łatwo zauważyć jest wiele powodów, by zachęcić seniorów do plastycznej aktywności i zabawy z nią związanej, tym samym wypełniając ich czas wolny.