Czy moja karta do bankomatu zadziała za granicą? Czy zapłacę dodatkową prowizję za płatność kartą w Niemczech? W jaki sposób przelać pieniądze z Niemiec do Polski? Jeśli wyjeżdżasz do pracy, jako opiekunka osób starszych i nurtują Cię te pytania – przeczytaj nasz artykuł.
Dzięki sprawniejszemu poruszaniu się po świecie płatności w Niemczech, zadbasz o zabezpieczenie Twoich finansów. Wiedza ta spowoduje również, że poczujesz się swobodniej i bezpieczniej za granicą. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik w tym pomoże! Poniżej przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z tematem płatności i korzystania z pieniędzy w Niemczech.
Zdecydowanie tak! Pamiętaj, aby do Niemiec zabrać ze sobą gotówkę. Pieniądze przydadzą się zarówno podczas podróży (np. na zakup kawy/herbaty podczas postoju), jak i na miejscu na własne wydatki (np. zakup prezentów dla bliskich).
Wysokość kwoty zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Opiekunom ATERIMA MED zazwyczaj sugerujemy zabranie ok. 100-150 EUR w gotówce. Gotówką zapłacisz bez problemu w sklepie, aptece czy na stacji benzynowej. Ponadto, posiadanie własnych pieniędzy wzmocni Twoje poczucie bezpieczeństwa w nowym środowisku.
W Niemczech wypłacisz pieniądze z bankomatu, jak i dokonasz płatności kartami wydanymi w Polsce, które należą do sieci: VISA, Mastercard, Maestro, Cirrus. Dla pewności przed skorzystaniem z bankomatu sprawdzaj, czy znajduje się na nim logo tych firm. Trzeba także pamiętać, że w większości sklepów w Niemczech można zapłacić kartą, ale w niektórych miejscach nie ma takiej możliwości, dlatego zawsze warto mieć przy sobie gotówkę.
WSKAZÓWKA: W Internecie znajdziesz strony z listą bankomatów danej sieci w Twojej okolicy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę kraju/miejscowości/adres, a na ekranie pojawi się spis najbliższych bankomatów z punktami zaznaczonymi na mapie.
Wyszukiwarkę bankomatów dla kart VISA znajdziesz TUTAJ, dla kart Maestro u Mastercard (Cirrus) TUTAJ. Żeby wyszukać bankomaty w Twojej lokalizacji, możesz wykorzystać też aplikację Google Maps, którą znajdziesz TUTAJ.
Wypłacając pieniądze z bankomatu, pamiętaj też o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa:
• Unikaj bankomatów, które znajdują się na uboczu.
• Zasłaniaj PIN dłonią.
• Nie zapisuj PIN-u w dostępnych miejscach ani nie podawaj go nikomu.
• Zbieraj wydruki do kontroli wypłat i ewentualnych kosztów prowizji.
Prowizja, którą pobiera bank to zazwyczaj stała opłata np. 10 PLN lub opłata procentowa np. 2% od każdej wypłaty z bankomatu lub od kwoty transakcji.
Zapłacisz prowizję, jeśli Twój bank pobiera ją za wypłacenie pieniędzy z zagranicznego bankomatu. Część banków oferuje konta z możliwością bezprowizyjnych wypłat poza granicami naszego kraju. Dlatego też zalecamy sprawdzenie tego przed wyjazdem, żeby na miejscu uniknąć konieczności uiszczania niespodziewanych opłat.
Przed wyjazdem warto również poprosić bank o listę placówek partnerskich w Niemczech, w których nie zapłacisz prowizji. Część banków podaje taką informację na swoich stronach internetowych.
WAŻNE! Niektórzy operatorzy bankomatów za granicą mogą pobierać dodatkowe prowizje za swoje usługi, na które nie ma wpływu bank. Informacja o opłacie pojawi się na ekranie bankomatu w trakcie wypłacania pieniędzy.
Jeśli posiadasz konto w złotówkach, zapłacisz za przewalutowanie. W momencie wypłaty pieniędzy w euro, niektóre banki naliczają opłatę za przewalutowanie według kursu wymiany walut, który obowiązuje w danym banku. Niestety kursy wymiany walut w bankach są zazwyczaj wyższe niż w kantorach.
Wysokość prowizji za przewalutowanie może wynosić od 2% do nawet 6% wypłacanej kwoty lub kwoty transakcji w przypadku płatności kartą.
Założenie konta walutowego to sposób na uniknięcie pobierania przez banki prowizji i opłat za przewalutowanie, czyli jeśli wypłacisz np. 50 EUR, bank pobierze dokładnie taką kwotę z Twojego konta i nie obciąży Cię dodatkowymi kosztami.
Konto walutowe to po prostu rachunek w banku w obcej walucie np. w euro. Można je założyć w oddziałach polskich banków. Do konta otrzymasz kartę walutową – za jej pomocą wypłacisz pieniądze z bankomatu oraz dokonasz wszelkich płatności. Konto walutowe przyda się szczególnie opiekunom, które wyjeżdżają do pracy w Niemczech często i na dłuższy czas.
WAŻNE! Pamiętaj o sprawdzeniu warunków założenia i prowadzenia konta walutowego w Twoim banku. Niektóre banki nie pobierają opłat za przewalutowanie np. tylko w sytuacji wypłacania z bankomatu określonej kwoty.
Warto wiedzieć, że w ATERIMA MED opiekun może sam zdecydować, czy chce otrzymywać wynagrodzenie w złotówkach czy też w euro. Jeśli opiekunka posiada konto walutowe, może pobierać pensję w euro, a tym samym oszczędzić na płatnościach kartą oraz na wypłacaniu pieniędzy z bankomatów na terenie Niemiec.
Podczas pobytu w Niemczech może nadarzyć się konieczność przesłania pieniędzy do Polski.
Można to zrobić na kilka sposobów:
• przelewem tradycyjnym (SEPA),
• przekazem pocztowym,
• przekazem pieniężnym,
• transferem internetowym.
Pierwszą opcją na przesłanie pieniędzy do Polski jest przelew tradycyjny. Jeśli posiadasz konto w złotówkach w Polskim banku i chcesz wysłać pieniądze na inne konto również prowadzone w złotówkach, wybierz przelew standardowy. Przelew najlepiej wykonać za pomocą konta internetowego lub aplikacji mobilnej. Zapłacisz za przelew według cennika Twojego banku.
Jeśli posiadasz konto walutowe prowadzone w euro i chcesz przelać pieniądze na konto prowadzone w złotówkach, wybierz przelew SEPA, ponieważ jest najtańszy. Jego koszt najczęściej wynosi od 0 do 20 PLN w zależności od banku i rodzaju konta. Przelew musi być zlecony w euro, ale nie ma znaczenia, w jakiej walucie posiada konto odbiorca. Czas dostarczenia pieniędzy na wskazany rachunek wynosi 1 dzień roboczy. Przelew można wykonać w siedzibie banku, za pomocą konta internetowego lub aplikacji mobilnej.
Wadą przelewu SEPA jest to, że prowizję zapłaci zarówno nadawca, jak i odbiorca – każdy dla swojego banku.
Można również przesłać pieniądze zza granicy do Polski przelewem SWIFT, ale jest to o wiele droższa i wolniejsza forma.
Przekaz pocztowy szczególnie przyda się w przypadku, kiedy chcesz przesłać pieniądze do osób, nieposiadających konta w banku lub mieszkających w małych miejscowościach z utrudnionym dostępem do bankomatów czy placówek bankowych. Aby skorzystać z przekazu pocztowego, należy udać się do najbliższego oddziału poczty i tam wypełnić stosowny druk.
Niestety wadą tego sposobu jest długi czas oczekiwania na pieniądze oraz dosyć duże opłaty za przewalutowanie, jak i wykonanie samej usługi. Ponadto wybranie się samodzielnie na pocztę w Niemczech może okazać się wyzwaniem pod względem językowym.
To popularna usługa wykonywana przez znane firmy np. Western Union. Tego typu przekaz możesz nadać online na stronie internetowej operatora lub w jego placówce stacjonarnej. Możesz też wybrać, czy pieniądze zostaną przekazane w gotówce, czy na konto bankowe odbiorcy.
Przekaz pieniężny jest sprawdzoną metodą, ale stosunkowo drogą, wysokość prowizji operatora zależy od wielkości kwoty, którą chcesz przesłać np. za przesłanie równowartości 1000 PLN, możesz zapłacić kwotę od 20 PLN.
Transfery pieniężne to rodzaj serwisów internetowych, które oferują usługi przesyłania pieniędzy za granicę bez udziałów banków, np. TransferGo. W ostatnim czasie transfery internetowe są coraz bardziej popularne, ponieważ często oferują korzystniejsze od banków stawki za wykonanie usługi oraz za przewalutowanie. Np. koszt przesłania kwoty w wysokości 500 EUR, może wynieść od 0.99 do 1.99 EUR w zależności od terminu dostarczenia pieniędzy do odbiorcy, a za przewalutowanie transfer pobierze marżę w wysokości od 0,6% do 1,5% w zależności od wysokości kwoty i kraju, z którego przesyłamy pieniądze (w banku koszt przewalutowania wynosi od 2% do 6% od przesłanej kwoty).
Dodaj komentarz