ATERIMA MED to pewna, legalna i bezpieczna firma – jesteśmy na rynku od 2011 roku
Ponad 100 000 razy! Na tyle zleceń wyjechali z nami nasi Opiekunowie przez ponad 10 lat.
Wypłacamy wynagrodzenie zawsze na czas – zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami.
Na 78% wszystkich naszych ofert wyjeżdżają ci sami, zadowoleni Opiekunowie. Znajdź swoją stałą ofertę!
Jesteśmy firmą nr 1 w branży opiekuńczej według rankingu firm na portalu opiekunki24.pl.
9,7/10 – nasza ocena wśród polecających nas Opiekunów. Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów – sprawdź nasze oferty!
W naszej codziennej pracy kierujemy się mottem: „zaopiekuj się naszym Podopiecznym, a my zaopiekujemy się Tobą”.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do bezpłatnych webinarów „Profesjonalni w opiece" z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi opieki nad osobami starszymi.
Zapewniamy stałą i indywidualną opiekę Koordynatora.
Nasi Opiekunowie mogą korzystać z nieodpłatnych i indywidualnych porad prawnych.
Organizujemy przejazd w obie strony i zapewniamy bezpieczną podróż ATERIMA Busem od drzwi do drzwi.
Zapewniamy wsparcie psychologiczne przez telefoniczne konsultacje z psychologiem.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do wsparcia językowego przez indywidualne konsultacje z lektorem języka niemieckiego oraz kursy językowe.
Zapewniamy wsparcie merytoryczne przez telefoniczne konsultacje w zakresie opieki z Ekspertami Biura Medycznego ATERIMA MED.
Ubezpieczamy każdego Opiekuna prywatnym ubezpieczeniem medycznym, które uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Niemiec i Polski.
Mamy sprawdzone oferty – aktualizujemy status oferty każdorazowo ze zmiennikami.
Mamy zlecenia w atrakcyjnych regionach Niemiec – sprawdź nasze oferty!
Mamy blisko 1000 sprawdzonych ofert – pomagamy dopasować je do preferencji Opiekuna.
Do grona Opiekunów ATERIMA MED dołączył właśnie kolejny Opiekun – dziękujemy za zaufanie.
Teraz nasze oferty przegląda 17 osób. Sprawdź dostępne zlecenia i zarezerwuj najlepsze dla siebie.
W tej chwili nasi Koordynatorzy potwierdzają oferty z 23 Opiekunami.
Dziś zlecenie w Niemczech rozpoczyna aż 64 Opiekunów.
image/svg+xml

Jak odpowiednio zadbać o siebie regularnie się nawadniając?

Głównym celem działań Opiekunów jest niesienie pomocy seniorom, którzy potrzebują wsparcia. Ważne jednak, by odbywało się to z jednoczesną dbałością o tych, którzy sprawują pieczę nad osobami starszymi, gdyż stan zdrowia Opiekuna jest niemniej ważny od stanu zdrowia Podopiecznego. To niezwykle istotne, by realizowanie misji, jaką jest niesienie pomocy i wsparcia osobom potrzebującym, odbywało się w sposób bezpieczny zarówno dla Podopiecznych, jak i samych Opiekunów. Jak odpowiednio zadbać o siebie regularnie się nawadniając? Dlaczego to tak istotne? Jakie działania warto podjąć w tym zakresie? Poznaj przydatne informacje i cenne wskazówki do zastosowania nie tylko w okresie letnim!

Opiekunka dbająca o nawodnienie organizmu

  • Objawy odwodnienia to między innymi, zmniejszona produkcja moczu, brak apetytu i skurcze mięśni.
  • Duży niedobór wody w organizmie może również prowadzić do poważniejszych konsekwencji np. zaburzenia pracy nerek. Uzupełnianie płynów jest więc kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
  • Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien dziennie wypijać około 8 szklanek płynów.

Jednym z bardzo istotnych czynników mających bezpośredni wpływ na zdrowie jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Wpływa ono bowiem na samopoczucie zarówno osób starszych, jak i ich Opiekunów. Odwodnienie – szczególnie latem – staje się bardzo częstym problemem, który niestety bywa bagatelizowany. Dzieję się to ze szkodą dla osób, które nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Jak dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu? Jakie są objawy odwodnienia? Przeczytaj niniejszy artykuł, by odpowiednio zadbać o siebie i zatroszczyć się o swoje zdrowie.

Pijesz tylko wówczas gdy jesteś spragniona? Nie czekaj na pragnienie!

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu człowieka. Dlaczego jest aż tak istotna? Ponieważ transportuje substancje odżywcze, reguluje temperaturę ciała, usuwa toksyny i bardzo dobrze wpływa na cały układ krwionośny. Odpowiednia jej ilość w organizmie zapobiega tworzeniu się zakrzepów i reguluje ciśnienie krwi.

Pragnienie, które stanowi najpopularniejszą oznakę braku odpowiedniej ilości płynów w organizmie, pojawia się w momencie, gdy ubytek wody w naszym ciele wynosi dwa procent jego masy. Wydawać by się mogło, że to niewielka ilość i pochopnie uznać można, że to niegroźne. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ubytek wody w wysokości około dwudziestu procent masy ciała może już prowadzić do bardzo ciężkiego odwodnienia i skutkować nawet śmiercią. Porównując te dane nie sposób dłużej bagatelizować ubytku wody z organizmu i twierdzić, że to niegroźny dla naszego zdrowia proces. Dorosły człowiek powinien dziennie wypić półtora litra płynów na dobę. Staraj się każdego dnia dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość wody.

Jak zapobiec niepożądanemu odwodnieniu organizmu? Bardzo ważne jest wyrobienie w sobie nawyku regularnego picia wody, nawet wówczas, gdy nie czujesz pragnienia – szczególnie w okresie letnim. Na rynku dostępnych jest wiele bezpłatnych aplikacji, których zadaniem jest cykliczne przypominanie o konieczności sięgnięcia po szklankę z wodą, czy innym napojem. Możesz zainstalować jedną z nich na swoim smartfonie, dzięki czemu zmotywujesz się do regularnego przyjmowania płynów.

Analogicznym sposobem jest ustawianie budzika co godzinę, którego dźwięk przypomina nam o piciu niewielkich porcji wody. Jeśli odgłos budzika rozbrzmiewający w domu tak często zanadto zakłócałby spokój domowników, możesz po prostu postanowić, że o równej godzinie sięgniesz po napój i sumiennie realizować to postanowienie. Ważne jednak, by o tym pamiętać i faktycznie podejmować to działanie regularnie, aż do wyrobienia nawyku. Możesz zachęcić do tego także seniora, którym opiekujesz się przebywając na zleceniu w Niemczech, dzięki czemu nawet jeśli o danej godzinie ty zapomnisz o piciu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że on Ci o tym przypomni. Rytuał regularnego picia wody będzie pozytywny także dla seniora i może stanowić wspólny, korzystny nawyk. Opieka nad osobami starszymi to praca wymagająca dużego zaangażowania i poświęcenia, dlatego tak ważne jest pozostawanie w dobrej kondycji, na co ogromny wpływ ma nawodnienie organizmu. Opiekun nie może o tym zapominać.

Jak na co dzień zapobiegać odwodnieniu

 

Jakie są objawy odwodnienia?

Warto pamiętać, że ilość wody w organizmie każdego człowieka zmniejsza się z wiekiem, analogicznie dzieje się z samym rozpoznawaniem potrzeby uzupełnienia płynów. Co to w praktyce oznacza? Z czasem przestajemy zdawać sobie sprawę z faktu, że nasz organizm potrzebuje więcej wody. W związku z czym wraz z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo niedoboru wody w organizmie. Kto szczególnie narażony jest na odwodnienie? Uważać muszą na nie Opiekunowie, którzy chorują na choroby przewlekłe. Wymienić w tym temacie można na przykład cukrzycę. Zagrożone też są osoby przyjmujące leki moczopędne. Ważne wówczas, by dzienną optymalną ilość wody skonsultować z lekarzem i ściśle trzymać się jego fachowych wytycznych.

Najczęstsze objawy odwodnienia organizmu to:

  • bóle głowy,
  • osłabienie,
  • problemy z koncentracją,
  • suche i popękane usta,
  • sucha skóra,
  • zmniejszona produkcja moczu,
  • brak apetytu,
  • zapadnięte oczy,
  • problemy ze wzrokiem,
  • skurcze mięśni.

Duży niedobór wody w organizmie może również prowadzić do poważniejszych konsekwencji takich jak zaburzenia pracy nerek, problemy trawienne, czy zaparcia. Także do podwyższonego ciśnienia, zakrzepów krwi, niewydolności serca, a nawet do nagłej utraty przytomności, czy zawału serca. Konsekwencje odwodnienia organizmu mogą być bardzo poważne w skutkach i pod żadnym pozorem nie wolno ich bagatelizować.

Zalecane jest wypijanie 8 szklanek wody

Dorosły człowiek powinien dziennie wypić około osiem szklanek płynów. Ta liczba jest jednak uzależniona od czynników takich jak:

  • tryb życia,
  • stan zdrowia,
  • temperatura otoczenia,
  • aktywność fizyczna,
  • dieta.

Właściwie nawodniony organizm znacznie szybciej regeneruje się po chorobach bądź zabiegach. W toku badań nad nawodnieniem organizmu specjalistom udało się ustalić, że woda redukuje też ryzyko wystąpienia demencji, Alzheimera oraz Parkinsona, ponieważ wspomaga pamięć i koordynację ruchową. Niewątpliwymi plusami odpowiedniego nawodnienia są też zdrowa i promienna skóra, lepszy metabolizm oraz więcej energii witalnej. Nawodnienie organizmu niesie z sobą wiele korzyści, a kluczem do nich jest częste sięganie po szklankę wody. Pamiętajmy o tym i podejmujmy się tej czynności regularnie. Korzystniejsze jest picie płynów w małych dawkach, niż jednoczesne wypicie dużej ilości mililitrów.

Picie płynów ma duże znaczenie zwłaszcza przy wzroście temperatur

Jak na co dzień zapobiegać odwodnieniu?

Opieka nad osobami starszymi to czasochłonny, bardzo absorbujący proces. Wielu Opiekunów w ferworze codziennych działań zapomina troszczyć się o siebie. Niesienie pomocy innym odciąga ich uwagę od tego, by realizować własne potrzeby. Tymczasem ich stan zdrowia jest niemniej istotny od tego, jak czuje się Podopieczny. Tylko zdrowa Opiekunka jest w stanie w należyty sposób zadbać o bezpieczeństwo seniora i zatroszczyć się o niego właściwie.

Istnieje kilka nieskomplikowanych sposobów na to, by na co dzień nawadniać swój organizm. Warto pamiętać, że do dziennego bilansu płynów zaliczamy nie tylko czystą wodę! Wliczamy do niego także soki, napoje, mleko, zupy oraz herbaty ziołowe lub owocowe. Uzupełniając płyny korzystnym jest sięganie także po wodę mineralną, zalecaną ze względu na jej bogaty skład.

Tym, którzy nie przepadają za smakiem wody, zaleca się dodanie do niej świeżej mięty lub listków bazylii. Można także dodać cząstkę cytryny, limonki lub pomarańczy. Nabierze ona wówczas nowego, orzeźwiającego smaku, któremu nie sposób się oprzeć nie tylko w upalne dni. W trosce o stan swojego zdrowia pamiętaj, by zwiększyć ilość płynów w przypadku wystąpienia gorączki, czy biegunki oraz w przypadku, gdyby doszło do wystąpienia infekcji układu moczowego.

Gdy w lecie temperatura jest wysoka i zapotrzebowanie na wodę większe, dobrym sposobem na dostarczenie organizmowi płynu jest przygotowanie sorbetów owocowych. Na taką formę deseru może też skusić się senior, który z pewnością doceni fakt, że został poczęstowany czymś smacznym i chętnie zje porcję.

Przebywając na zewnątrz pamiętajmy o odpowiedniej ochronie – krem z filtrem oraz nakrycie głowy, są w okresie letnim niezwykle istotne. W upalne dni nawet spacer może być sporym wysiłkiem, podczas którego może mieć miejsce intensywne pocenie się. Podczas tego procesu woda w postaci potu jest transportowana na zewnątrz organizmu. Warto wówczas pić napoje izotoniczne, czyli takie, które nawadniają i dostarczają nam elektrolity. Można je nabyć w sklepie lub przygotować samodzielnie ze składników takich jak woda, miód, sok z cytryny i szczypta soli. Połączenie z sobą tych składników da nam niezwykle smaczny napój.  

Prawidłowe nawodnienie jest szczególnie ważne także podczas opieki nad osobą starszą lub niesamodzielną. O tym jak dbać o nawodnienie Podopiecznego przeczytasz w materiale dostępnym w naszym „Poradniku dla Opiekunek”. Zapoznaj się z artykułem tutaj. 

 

Zamów bezpłatne połączenie →