Tęsknota jest bardzo dobrze znanym uczuciem dla każdego, kto decyduje się na pracę w charakterze opiekuna osób starszych w Niemczech. Pobyt za granicą sprawia, że tęsknimy za bliską osobą, za domem, zwierzątkiem czy spotkaniami z przyjaciółmi.
Każdy, kto decyduje się na wyjazd, musi zdawać sobie sprawę, że tęsknota to naturalne uczucie, które towarzyszy opiekunom przy wykonywaniu tego zawodu.
W jaki sposób postępować, żeby zminimalizować uczucie tęsknoty? Jak sobie z nią radzić?
Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule, który pomoże Ci zapanować nad tęsknotą i oswoić to uczucie w kilku krokach.
Krok 1. Wyznacz sobie cel.
Pamiętaj, że współpracując z ATERIMA MED, jesteś w stałym kontakcie z Koordynatorem i to Ty sobie wyznaczasz system pracy. Nikt nie wymaga od Ciebie, aby Twój wyjazd trwał od razu 3 miesiące. Pomyśl sobie, że możesz podjąć się tylko 4 tygodniowego zlecenia! To wcale nie tak długo. Czas szybciej minie, niż mogłoby się to wcześniej wydawać.
Zastanów się, dlaczego w ogóle wyjeżdżasz w charakterze opiekuna. Wyznacz sobie cel i za każdym razem wracaj do niego, kiedy będziesz mieć chwilę słabości i zwątpienia. Jedziesz po to, by zapewnić byt swoim bliskim? Pomyśl, ile radości możesz im sprawić, kiedy już wrócisz do domu. Podejmujesz pracę w charakterze opiekuna, bo zbierasz pieniądze na remont mieszkania? Zabierz ze sobą katalog IKEA i zacznij powoli zastanawiać się, czy nowe meble do kuchni mają być białe, szare, czy brązowe. Jedziesz do Niemiec, żeby poduczyć się języka? Wyobraź sobie siebie za kilka miesięcy, jak inni będą zaskoczeni poziomem języka, który osiągniesz.
Krok 2. Miej motywację i myśl pozytywnie.
Powtarzaj sobie, że dasz radę! Bo jak nie Ty, to kto? Muzyka pozytywnie wpływa na nastrój, dlatego w trudniejszych chwilach włącz swoje ulubione motywujące utwory, piosenki, które dodadzą Ci skrzydeł. Może „Pogoda ducha” Hanny Banaszak lub „Będzie, jak ma być” Natalii Kukulskiej?
Przyda Ci się pozytywne nastawienie. Przypominaj sobie, że po powrocie do domu będziesz mogła spełnić swoje marzenia czy plany.
Krok 3. Zaadaptuj się i skoncentruj na swojej pracy.
Wyjazd za granicę wiąże się z dodatkowym stresem. Musisz dać sobie chwilę czasu, aby odnaleźć się w nowym miejscu i nowej sytuacji. Staraj się stworzyć sobie środowisko, w którym nie będziesz czuć się obco. Skup się na pracy i na swoich obowiązkach. Poznaj nowych ludzi, nawiąż bliższą relację z podopiecznym. Pamiętaj, że w trudnych chwilach może Ci pomóc nasz zespół specjalistów ATERIMA MED.
Kilka sprawdzonych rad, jak szybko oswoić się z nowym miejscem pracy znajdziesz tutaj.
Tęsknota wiąże się z pewnego rodzaju zmianą, a zmiana to nowe możliwości. Kiedy masz chwilę wolnego dla siebie to czytaj książki, wyjdź na spacer, odkrywaj nieznane Ci dotąd miejsca. Może zakupy, szydełkowanie? A może w pobliżu mieszka Polka, która też jest opiekunką osób starszych? Umów się na spotkanie! Zrób cokolwiek, byleby nie dopuszczać do siebie smutnych myśli, związanych z tęsknotą.
Krok 4. Korzystaj z możliwości, które daje Ci XXI wiek.
Łatwy dostęp do Internetu, telefonów i wszelkiego rodzaju komunikatorów to skuteczny sposób na utrzymanie kontaktu. Zainstaluj na komputerze Skype’a, a na telefonie pobierz aplikację WhatsApp lub Messenger. W szybki sposób połączysz się z najbliższymi, wyślesz zdjęcia swojego nowego otoczenia, będziesz mieć okazję do zwierzenia się ze swoich nowych doświadczeń i wrażeń, nawet w formie wideo. Co prawda, nie zastąpi to kontaktu na żywo, ale zawsze możesz pisać do bliskich codziennie, czyli np. witać się rano, a żegnać na dobranoc.
A jeśli jesteś tradycjonalistką, wyślij list lub pocztówkę. Rób zdjęcia i filmy, żeby pokazać je potem rodzinie. Zbieraj wspomnienia, śledź fora i blogi osób, które mają podobną sytuację życiową do Twojej.
Tęsknota potrafi mocno wpłynąć na codzienne życie opiekunki, dlatego trzeba się uczyć nad nią panować. Rozłąka z bliskimi to minus tego zawodu, ale warto skupić się też na jej pozytywnych aspektach. W końcu, kiedy tęsknimy, uświadamiamy sobie, że w swoim życiu mamy wiele osób, które bardzo kochamy. Doceniamy to, co mamy w Polsce. Tęsknić wcale nie jest łatwo i Ty najlepiej o tym wiesz. Zawsze się łatwiej o tym pisze, niż doświadcza.
Podziel się zatem z innymi Twoimi radami i pomysłami radzenia sobie z tęsknotą.
Napisz o tym w komentarzu!