Każdy opiekun w ATERIMA MED może uczyć się niemieckiego podczas dyżurów z lektorem. Zapraszamy do poznania pani Beaty Goryckiej, czyli bardzo doświadczonej nauczycielki niemieckiego, która jest wtedy po drugiej stronie słuchawki.
Pani Beato, czym zajmuje się Pani na co dzień?
Jestem germanistką i od studiów uczę języka niemieckiego. Obecnie pracuję jako starszy wykładowca w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dodatkowo od 2015 współpracuję z Akademią Opiekunów. Tutaj zaczynałam od indywidualnych lekcji przez Skype, teraz można z nich korzystać również przez telefon, to ukłon w stronę osób mniej korzystających z Internetu. Poza tym tworzę lekcje niemieckiego na platformę www.akademiaopiekunow.pl, a od niedawna prowadzę też telefoniczne dyżury jako lektor języka niemieckiego.
Na czym polegają te dyżury?
Cel był taki, żeby zatrudnieni w ATERIMA MED opiekunowie, którzy mają pytania związane z niemieckim, mieli je gdzie i komu zadać. Czasami te rozmowy przeradzają się w takie mini lekcje, bo jeśli w rozmowie pojawia się czas przeszły Perfekt i ja słyszę, że mój rozmówca go nie rozumie, to wtedy tłumaczę to zagadnienie.
O co najczęściej pytają opiekunowie podczas dyżurów?
Najczęściej pytają, jak powiedzieć jakieś zdanie po niemiecku, które im jest potrzebne przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Czasem wtedy zastanawiamy się wspólnie np. jak seniora uspokoić. Wtedy oprócz językowych zdarza mi się udzielać porad psychologicznych! Czasem pojawiają się pytania o gramatykę. Ostatnio „gimnastykowałam” się w przyprawach po niemiecku .
Kto najczęściej korzysta z dyżurów?
Bardzo często w słuchawce słyszę znajome głosy – to opiekunowie, których znam już z wcześniejszych kontaktów – przede wszystkich indywidualnych lekcji na Skype. Oni już mnie znają, nie boją się zadzwonić.
Jak Pani zdaniem powinny się niemieckiego uczyć osoby początkujące?
Radzę zarzucić się językiem z każdej strony. Na pewno dobrze jest przestudiować na początku Samouczek przygotowany przez firmę, jeśli to możliwe, to pod okiem lektora. Dobrze jest włączać i często słuchać radio czy telewizję po niemiecku – nawet jeśli się nie rozumie. Bardzo ważne jest osłuchanie z językiem. Wymowa sama wpada w ucho.
Poleca Pani jakiś konkretny podręcznik?
Bardzo polecam wspomniany Samouczek stworzony przez ATERIMA MED – bardzo przydatna rzecz. To świetny materiał dla opiekunów, którzy uczą się od zera albo prawie od zera. Dużą pomocą jest uproszczona transkrypcja. Choć moim zdaniem najlepiej jest, jeśli ktoś nam wyjaśni te kilka zasad, które rządzą niemiecką fonetyką. Ale rozumiem, że nie zawsze jest to możliwe.
Poza tym warto sięgnąć po książkę Stanisława Bęzy „Gramatyka języka niemieckiego” – wersja z ćwiczeniami dla początkujących.
A co poradziłaby Pani opiekunom, którzy już nieźle mówią po niemiecku i chcą się uczyć dalej?
Warto znaleźć sobie interesujący serial po niemiecku – np. na YouTube albo różnych platformach internetowych. Jeśli zainteresujemy się akcją, to łatwiej nam będzie „chwytać” zdania. Warto wtedy też włączyć niemieckie napisy, nawet jeśli ogląda się po niemiecku. Wtedy łatwiej wyłapać dokładnie konstrukcje zdań.
Jeśli jesteśmy w Niemczech, to koniecznie prośmy ludzi z naszego otoczenia, by nas poprawiali. Oni sami tego nie będą robić, bo uznają to za niegrzeczne. Dlatego ważne jest, by wprost o to poprosić – „Korrigieren Sie mich bitte!”. Oczywiście bardzo dużo dają kursy skypowe – bo wtedy jesteśmy jeden na jeden, uczeń i nauczyciel.
Komu szczególnie poleca Pani dyżury w Akademii Opiekunów?
Wszystkim, którzy są niepewni, mają pytania – nawet bardzo proste. Zawsze proszę osoby, które do mnie dzwonią, by obserwowali się w ciągu dnia – jeśli nie wiemy jak coś powiedzieć, to od razu zapisujmy to na kartce. Na przykład opiekun podaje leki seniorowi, ale on odmawia. Opiekun chciałby powiedzieć „Ale pan musi te leki zażyć” – ale nie wie jak to zrobić. Wtedy zapisuje to zdanie na kartce i potem razem ćwiczymy konkretne zdania, omawiamy je.
To ćwiczenie można robić też w Polsce. Wystarczy próbować myśleć w ciągu dnia, jakie zdania, wyrażenia by się nam przydały. Dzięki temu tworzy się lista przydatnych zwrotów, zdań. To pomaga zadbać o siebie. Zapewniam, że nie ma głupich pytań!
Kiedy odbywa się dyżur i jak można z niego skorzystać?
Dyżuruję w każdy wtorek między 11:00 a 12:00 i czwartek w godzinach 17:00-18:00. Zapraszam wszystkich opiekunów, którzy pracują dla ATERIMA MED. Numer telefonu dostępny jest u Koordynatora i oczywiście w Akademii Opiekunów. Do usłyszenia!