Większość kobiet pracujących na Zachodzie w zawodzie opiekunki pochodzi z Europy Wschodniej, w tym także z Polski. Duża ich część – szacuje się, że ponad 200 000 – pracuje w Niemczech na czarno. Zwykle nie zdają sobie sprawy z tego, jakie kłopoty mogą im grozić.
W życiu wielu z nas przychodzi czas, kiedy układ dziecko-rodzic przestaje funkcjonować na dotychczasowych zasadach. Rodzice stają się coraz mniej samodzielni i wymagają wsparcia. Konieczność przejęcia opieki czasem prowadzi do problemów. Nie chodzi tu o brak miłości, ale raczej o brak potrzebnych umiejętności i czasu, zwłaszcza w przypadku, gdy rodzicowi potrzebna jest stała, całodobowa pomoc. Co wówczas robić?
Domowa opieka dla seniora
Zatrudnienie opiekunki jest szczególnie popularne na zachodzie Europy, gdzie obywateli stać na takie rozwiązania. Opieka w domu wydaje się być optymalnym rozwiązaniem. Starsza osoba pozostaje w znanym sobie otoczeniu i nie czuje się zagubiona czy odizolowana od rodziny – jak to często bywa, kiedy umieszcza się seniora w domu opieki. Mama lub tato mogą cieszyć się swoim domem, poczuciem bezpieczeństwa, a jednocześnie mają zapewnioną opiekę i pomoc w codziennym życiu.
Opiekunka w opałach
Opiekunki często wykonują swoją pracę w ramach samozatrudnienia, ale jak podaje dziennik „Süddeutsche Zeitung” zgodnie z wyrokiem Sądu Rejonowego w Monachium, współpraca rodziny z opiekunką pracującą w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej jest nielegalna. Wyrok sądu wskazuje na to, że jest to pozorna samodzielność. Niezgodne z prawem jest także ustalenie wynagrodzenia już na miejscu pracy, bez spisania umowy.
Praca na czarno może kosztować
Perspektywa zatrudnienia opiekunki „prywatnie” (czyli nielegalnie), chociaż dla wielu Niemców jest kusząca z powodu niższych kosztów zatrudnienia, niesie za sobą wiele problemów. Zapłacenie zaległego podatku, składek na ubezpieczenie społeczne, grzywna czy deportacja to konsekwencje, z którymi musi się liczyć rodzina oraz opiekunka. Sprawa może wyjść na jaw w wyniku rutynowej kontroli, np. w razie wypadku w miejscu pracy lub donosu sąsiada.
Polskie opiekunki słyną z zaangażowania i ciepła, dlatego cieszą się zasłużonym uznaniem w branży usług opiekuńczych. Niestety Polki znane są również z luźnego podejścia do obowiązujących przepisów i nieumiejętności walki o swoje prawa oraz emeryturę.
Jeśli zaryzykujesz, możesz stracić
Najlepsze dla osoby szukającej pracy za granicą jest podjęcie współpracy legalnie np. z ATERIMA MED. To gwarancja bezpieczeństwa, ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, regularnej wypłaty i pomocy w razie nieprzewidzianych sytuacji.
Ważne, by opiekunka otrzymała wydawany przez ZUS druk A1. Dokument ten potwierdza, że agencja odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne swojego pracownika. Opiekunka powinna także otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Oprac. MZ