Jest wiele osób, które chciałyby wyjechać do Niemiec jako Opiekunki osób starszych i mają doświadczenie w tym zawodzie, ale nie mówią po niemiecku. Jeśli jesteś jedną z nich, koniecznie przeczytaj nasze porady – dzięki nim dowiesz się jak szybko nauczyć się niemieckiego.
Jak skutecznie się uczyć? Wyznaczaj sobie zadania.
Na początek koniecznie trzeba zadać sobie pytanie o to, czego i po co chcemy się nauczyć. Trzeba wyznaczyć sobie cel i czas, w jakim chcemy go osiągnąć. Bardzo ważne, by były to konkretne postanowienia – mało skuteczne będą założenia typu: „Nauczę się niemieckiego tak szybko, jak to tylko możliwe”. Zdecydowanie łatwiej będzie wywiązać się z mniejszych, ale jasno określonych zadań – np. „W tydzień nauczę się odmiany sein, haben, müssen i können”. Jeśli ktoś lubi uczyć się z książek, to może postawić sobie za cel „przerobienie” w danym czasie części materiału – np. jednego rozdziału tygodniowo albo jednej strony dziennie.
Taki system nauki bardzo pomaga osobom, którym trudno uczyć się systematycznie albo mają tzw. słomiany zapał, ponieważ łatwo samego siebie wtedy rozliczyć z efektów, a każde wykonanie „zadania” daje ogromną satysfakcję i jednocześnie motywuje do dalszej pracy.
Jak szybko nauczyć się słówek z niemieckiego? Niekoniecznie z podręczników.
Metod uczenia się języków obcych jest tyle, ile samych uczniów – każdy musi wybrać taki sposób nauki, który najbardziej odpowiada jego oczekiwaniom i najlepiej sprawdza się w praktyce. Tradycyjne podręczniki do nauki języka zdecydowanie nie są dla wszystkich, więc nie warto zmuszać się do kolejnych rozdziałów, jeśli tak podana wiedza „nie wchodzi” do głowy.
Trzeba też pamiętać o tym, że podręczniki pisane są dla wszystkich i zazwyczaj poświęcają tyle samo uwagi różnym umiejętnościom. W efekcie mogą się one okazać nietrafione w przypadku osób, chcących podszkolić się z danego obszaru języka. Często tak się zdarza w wypadku Opiekunek, które szukają słówek związanych z codziennym życiem i chcą przede wszystkim szybko poprawić umiejętność mówienia i rozumienia. W takiej sytuacji rozdziały na temat choćby trzęsień ziemi czy ćwiczenia wymagające pisania listów z wakacji okażą się mało przydatne.
Specjalne kursy niemieckiego dla Opiekunek - czy są przydatne?
Jak szybko się uczyć? Korzystać z kursów!
Wszystkim kandydatom do pracy w opiece polecamy przede wszystkim kursy i lekcje przygotowane specjalnie dla Opiekunek, ponieważ zawierają one słówka i zwroty potrzebne na co dzień w tego typu pracy. Taki właśnie kurs dostępny jest bezpłatnie na naszej stronie w zakładce „Niemiecki dla Opiekunek”. Zamieszczone w nim lekcje zawierają dialogi pani Doris i jej Opiekunki z Polski – Basi. Dzięki nim poznajemy nie tylko różne typowe sytuacje i rozmowy między Podopieczną, a jej Opiekunką, ale także charakterystyczne dla Niemiec tradycje i zwyczaje. W lekcjach znaleźć można również wiele materiałów edukacyjnych: słowniczki, dialogi oraz nagrania audio, które ułatwiają naukę poprawej wymowy. Wszystkie te materiały można bezpłatnie pobierać na swój komputer lub telefon.
Wybierz swoją metodę i przyswajaj niemiecki z przyjemnością - jak tego dokonać?
Poniżej przedstawiamy sprawdzone rady i wskazówki, które pomogą odpowiedzieć na pytanie: jak się szybko uczyć języka niemieckiego?
Jak nauczyć się niemieckiego jeśli jesteś osobą początkującą? Oto kilka wskazówek dla osób, które mają problemy z nauką:
-
Oglądaj bajki po niemiecku – zwłaszcza te dla młodszych dzieci! Ich język musi być na tyle prosty, a fabuła jasna, by zrozumiały je nawet kilkulatki. Dzięki temu możesz poznawać podstawowe słowa oraz krótkie, nieskomplikowane gramatycznie zdania. Poza tym, w bajkach łatwo zorientować się w akcji – nawet jeśli nie zna się użytych w niej słów – ponieważ bohaterowie bardzo dobrze przekazują emocje i co więcej, prawie zawsze pokazywane są rzeczy, o których mowa.
-
Jak szybko nauczyć się słówek z niemieckiego? Słowa trudne do zapamiętania warto zapisywać na samoprzylepnych karteczkach, które następnie przyklejamy w widocznych miejscach – np. na szafkach w kuchni lub na lustrze w łazience. Dzięki temu często będziemy na nie spoglądać i trudne słówka szybko się utrwalą.
-
Jak najczęściej ustawiaj głośno niemieckojęzyczne kanały telewizyjne i radiowe. Ta metoda przynosi dobre efekty nawet wtedy, gdy oprócz słuchania wykonujesz również inne czynności np. sprzątasz czy gotujesz. Chodzi o to, by „osłuchać się” z językiem, dzięki czemu łatwiej można zrozumieć język mówiony i nauczyć się właściwego akcentu.
-
Rozszerzaj swoje słownictwo z przyjemnością! Jeśli lubisz jakieś niemieckie piosenki, odszukaj w internecie ich teksty i przetłumacz je. Tak poznane nowe słowa łatwiej zapadną w pamięć – zwłaszcza jeśli będziesz je podśpiewywać.
Metody dla osób zaawansowanych:
-
Jak efektywnie się uczyć? Staraj się od czasu do czasu myśleć po niemiecku. Kiedy więc np. planujesz w myślach, co kupisz w sklepie albo co będziesz robić jutro, spróbuj te same zdania układać „w głowie” po niemiecku. Jeśli masz problem z danym słówkiem lub konstrukcją gramatyczną – sięgaj do słownika i książek. To ćwiczenie bardzo poprawia umiejętność płynnego budowania zdań.
-
Czytaj po niemiecku! Nie muszą to być skomplikowane artykuły czy powieści – warto zacząć od np. niemieckiej prasy dla kobiet lub lekkich opowiadań. Najlepiej używać własnych książek i gazet, bo można w nich podkreślać nieznane słowa i potem obok zapisywać ich znaczenie.
-
Zawsze miej przy sobie zeszyt lub notatnik, w którym można w każdej chwili zapisać zasłyszane słowa, których znaczenia nie znasz. Dzięki temu nic Ci nie umknie.
Polecane lekcje, czyli z którymi materiałami szczególnie warto się zapoznać?
Szukasz sposobów na to, by nauka języków obcych była łatwiejsza? Z pomocą przychodzi Basia, która pilnie uczy się nowych słówek i gramatyki - może i Wam pomogą sprawdzone przez nią sposoby?
Deutsche Sprache, schwere Sprache - czyli jak skutecznie uczyć się niemieckiego opowiada o tym, co wszyscy wierni czytelnicy naszego kursu świetnie znają, czyli o nauce niemieckiego, która wymaga wiele czasu, wysiłku i wyrzeczeń. Dotyczy to również Opiekunki pani Doris - Basi Oleksy, która co prawda zna ten język już bardzo dobrze, ale nigdy nie przestała się go uczyć. To, że teraz tak dobrze sobie radzi, zawdzięcza wytrwałym próbom porozumiewania się po niemiecku.
Niespodziewanie z pomocą przyszedł Basi Heinz - syn jej Podopiecznej, który przekazał Opiekunce wiele cennych rad i wskazówek, na temat tego, jak szybko i skutecznie uczyć się nowych słówek i rozwijać umiejętność mówienia i rozumienia w języku niemieckim. Heinz podpowiada też, skąd - poza podręcznikiem - można czerpać wiedzę i inspirację do nauki. W lekcji znajdziecie słownictwo związane między innymi z nauką języków obcych, szkołą i tłumaczeniami. Na koniec nie zapomnijcie zmierzyć się z ćwiczeniami sprawdzającymi! Mamy nadzieję, że rady Heinza i Basi pomogą również Wam skuteczniej i z większą przyjemnością uczyć się niemieckiego.
Gdy wiemy już jakie są metody nauki języka możemy przestąpić do działania. Od czego zacząć? Od prostych i łatwo przyswajalnych podstaw. Rekomendujemy tu w szczególności nasze lekcje dla początkujących z Teresą.
Jednym z tematów, który podczas pobycie na zleceniu będzie obecny zawsze są zakupy w sklepie. W jednej z lekcji "Einkäufe – czyli gdzie Niemcy robią zakupy" Teresa razem ze swoją Podopieczną robi listę produktów potrzebnych do przygotowania obiadu, a następnie wybiera się do sklepu na zakupy. W dialogu w sklepie znajdziecie wiele przydatnych słówek i zwrotów.
W lekcji znajdziecie między innymi:
- Dialog związany z planowaniem i robieniem zakupów.
- Nagrania audio ułatwiające naukę poprawnej wymowy.
- Zasady odmiany czasowników sein i haben w czasie przeszłym Präteritum.
- Materiały z lekcji do pobrania na swój komputer lub telefon.
- Kilka ciekawostek związanych z robieniem zakupów w niemieckich sklepach.
Kolejną jej część można znaleźć TUTAJ.
Ważnym, codziennie obecnym tematem w rozmowach z niemieckojęzycznym Podopiecznym są posiłki. W lekcji "Essen – czyli co chętnie jedzą Niemcy" poruszamy przyjemny temat jedzenia i przygotowywania posiłków. Nowe słownictwo na pewno przyda się w pracy każdego Opiekuna osób starszych!
W lekcji można znaleźć między innymi:
- Słówka i zwroty związane z jedzeniem i kuchnią.
- Nagrania audio ułatwiające naukę poprawnej wymowy.
- Proste ćwiczenia sprawdzające wiedzę z lekcji.
- Materiały z lekcji do pobrania.
Jak się uczyć skutecznie?
-
Ucz się na głos.
-
Kluczem do zapamiętywania jest częste powtarzanie.
-
Najważniejsza jest systematyczność – poświęcaj na naukę co najmniej 20 min dziennie.
-
Jeśli zamierzasz uczyć się np. przez kilka godzin, koniecznie rób sobie przerwy (5-10 min co godzinę) – dzięki temu więcej zapamiętasz i łatwiej będzie Ci się skupić.
-
Unikaj tworzenia list słówek, które potem starasz się zapamiętać. Lepiej uczyć się nowych wyrazów poprzez stosowanie ich w zdaniach.
-
Jeśli masz okazję do rozmowy po niemiecku – wykorzystaj ją! Nie bój się mówić, nawet jeśli masz problem z budowaniem zdań, bo tylko tak wyćwiczysz płynne posługiwanie się językiem w mowie.
Jeśli dopiero zaczynasz naukę języka, zachęcamy do korzystania z naszego drugiego bezpłatnego kursu tworzonego z myślą o osobach początkujących. Wszystkie lekcje znajdziesz TUTAJ.