Korzyści płynące z dobrej znajomości języka niemieckiego w pracy Opiekunki w Niemczech to nie tylko bezpieczeństwo, pewność siebie i szansa na wyższe zarobki. Swobodne posługiwanie się językiem zmniejsza stres i wpływa na większy komfort pracy jako Opiekunka osób starszych.
Niemiecki dla Opiekunek – bez języka ani rusz!
Praca Opiekunki w Niemczech nie jest możliwa bez (przynajmniej!) podstawowej znajomości języka niemieckiego. Nawet doświadczona Opiekunka osób starszych nie może pracować w Niemczech jeśli nie jest w stanie porozumieć się ze swoim Podopiecznym w jego ojczystym języku.
Podczas rekrutacji do pracy jako Opiekunka w ATERIMA MED nasi konsultanci w trakcie rozmowy telefonicznej sprawdzają znajomość języka niemieckiego u kandydata na Opiekuna. Nie wiesz na jakim poziomie językowym jesteś? W naszym artykule wyjaśniamy, ile trzeba umieć, aby zakwalifikować się na dany poziom znajomości niemieckiego w ATERIMA MED.
Zaraz po sprawdzeniu znajomości języka zostaje przedstawiona oferta pracy w Niemczech oraz proponowana stawka wynagrodzenia. Podczas weryfikacji poziomu niemieckiego w ATERIMA MED ważna jest swobodna rozmowa z konsultantem po niemiecku i zaprezentowanie swoich umiejętności.
Nasi konsultanci dokładają wszelkich starań, aby proces rekrutacyjny przebiegał bezstresowo, dlatego ważne jest, aby nie przejmować się błędami językowymi lub drobnymi potknięciami.
Dobry start w pracy Opiekunki
Niemiecki jest podstawowym narzędziem niezbędnym w pracy jako Opiekunka osób starszych w Niemczech – już od samego początku odgrywa dużą rolę, np. podczas pierwszego dnia na nowym zleceniu, kiedy poznajesz swojego Podopiecznego i jego rodzinę. Warto wcześniej na wszelki wypadek zapisać na kartce kilka zdań, które chcesz powiedzieć. Pozwoli to na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Więcej na temat pierwszego dnia w pracy przeczytasz w naszym artykule.
Praca z niemieckim a opieka nad osobami starszymi
Swobodne posługiwanie się językiem niemieckim przede wszystkim pozwala rozpoznawać podstawowe potrzeby seniora. Kluczowe jest mówienie po niemiecku, ale także rozumienie języka – Podopieczni często mówią cicho, niewyraźnie lub posługują się dialektem, czyli regionalną odmianą niemieckiego, który może utrudniać zrozumienie. Znajomość niemieckiego dobrze wpływa również na atmosferę na miejscu pracy.
Znajomość języka umożliwia wykonywanie takich czynności jak zakupy w sklepie, aptece, umawianie wizyt u lekarza, a w sytuacjach tego wymagających – opisanie aktualnego stanu zdrowia seniora np. podczas domowej wizyty lekarza lub wezwanie karetki w przypadku pogorszenia się samopoczucia Podopiecznego. W jednej z naszych lekcji niemieckiego przybliżamy przydatne zwroty podczas wystąpienia takiej sytuacji.
Codzienne życie i praca Opiekunki w Niemczech
Swobodne porozumiewanie się po niemiecku jest bardzo ważne podczas sytuacji dotyczących codziennego życia Opiekunki osób starszych – wizyt u lekarza, dentysty albo przy nawiązywaniu nowych znajomości. Nawet oglądanie telewizji, słuchanie radia czy przeglądanie prasy będzie dużo przyjemniejsze kiedy będziesz w stanie zrozumieć większość słów.
Znajomość niemieckiego pozytywnie wpływa na pewność siebie i swobodę w codziennej pracy Opiekunki, która staje się znacznie łatwiejsza i mniej stresująca, gdy masz świadomość, że poradzisz sobie z każdą rozmową. Mniejsza bariera językowa pozwala także na budowanie relacji z Podopiecznym i jego rodziną oraz nawiązywanie nowych znajomości.
Jak szybko nauczyć się niemieckiego?
W ATERIMA MED staramy się jak najbardziej usprawnić podnoszenie kompetencji Opiekunów i skuteczną naukę języka. Nasz bezpłatny kurs niemieckiego dla Opiekunek jest uważany za najlepszy w Polsce. Jak dotąd pojawiło się w nim ponad 80 lekcji niemieckiego, w których możecie śledzić życie Opiekunki Basi Oleksy i jej Podopiecznej, pani Doris. Aby ułatwić wszystkim Opiekunom osób starszych naukę języka przygotowaliśmy kilka przydatnych metod i wskazówek umożliwiających szybkie przyswajanie słownictwa i zasad niemieckiej gramatyki!
Poza bezpłatnym kursem, pracownicy ATERIMA MED mogą korzystać ze specjalnie dla nich przygotowanych profesjonalnych kursów niemieckiego dla Opiekunek dostępnych na platformie Akademii Opiekunów. Więcej informacji na ten temat wszystkich kursów przeczytasz w naszym artykule.
Opieka nad osobami starszymi w Niemczech jest nierozerwalnie związana z koniecznością mówienia i rozumienia po niemiecku. Poza pracą, niemiecki bardzo często może przydać się podczas podróży i w sytuacjach niezwiązanych z opieką. Jest językiem ojczystym dla ponad 100 mln osób, a kolejne 80 mln biegle się nim posługuje.
Podsumowując – korzyści ze znajomości niemieckiego jest mnóstwo! Nie chodzi tylko o rozumienie seniora i ułatwienie codziennego życia w Niemczech, ale też o budowanie relacji i sprawną komunikację z Podopiecznym. Dobrym przykładem jest przytoczenie cytatu Nelsona Mandeli: „Jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost do jego serca”.
Na naukę języka nigdy nie jest późno! Sprawdź nasze lekcje niemieckiego i ucz się razem z ATERIMA MED! :)
Język niemiecki – podstawy, przydatne zwroty i słownictwo
Doświadczenie w opiece jest bardzo ważnym aspektem sprawdzanym przez rekruterów w agencjach pracy. Jednak wskazane jest, by szło ono w parze ze znajomością języka niemieckiego na poziomie komunikatywnym. By sprawnie się porozumiewać na poziomie podstawowym, wskazane jest, by jego nauka obejmowała słowa i przydatne zwroty po niemiecku używane w codziennym życiu, takie jak:
- guten morgen — dzień dobry,
- guten abend — dobry wieczór,
- ich heisse/mein name ist — nazywam się,
- bitte — proszę,
- danke — dziękuję,
- nein, nicht — nie/ja — tak,
- in der — w,
- zum — do,
- und — i.
Istotne jest, by opanować zwroty przydatne, które ułatwią nam sprawowanie opieki nad osobą starszą w domu, podczas wizyty u lekarza czy spędzania czasu wolnego. Ważne jest też, by potrafić wskazać konkretne rzeczy, a także potrafić je zlokalizować dzięki komunikatom od Podopiecznego. Znajomość zaimków wskazujących i osobowych jest tutaj bardzo ważna. Do słownika warto wprowadzić:
- der — ten,
- die — ta,
- das — to,
- ich — ja,
- du — ty,
- er/sie/es — on/ona/ono,
- wir — my,
- ihr — wy
- sie/Sie — oni
a także:
- mir — mnie,
- meine — mój/moje,
- sich — siebie,
- uhr — zegar,
- stunde — godzina,
- heute — dziś.
W czasie codziennej opieki przyda się także podstawowa znajomość liczebników: ein, zwei, drei...jak i ich odmiana: eine, zweite, dreite...
Pomocne będzie również słownictwo opisujące codzienne czynności, jak i nazwy konkretnych przedmiotów czy miejsc. Jeśli Podopieczny zechce udać się do toalety, to otrzymamy komunikat: „ich möchte auf die Toilette gehen”. Możliwe będzie, że osoba starsza, którą będziemy się zajmować, będzie przyjmować leki każdego dnia, dlatego w naszym słowniku na stałe musi zagościć słowo: „medikamente”. Podobnie jak i szereg innych słów i zwrotów związanych bezpośrednio ze stanem zdrowia naszego Podopiecznego.
W swobodnym formułowaniu zdania niezbędne będzie użycie czasowników. Zatem warto zapamiętać, takie słowa jak:
- machen — zrobić,
- kommt — przyjść,
- habe, haben — mieć,
- essen — jeść,
- bin — jestem,
- kann — mogą.
Podobnie jest z przymiotnikami. Na co dzień możemy spotkać się między innymi z tymi słowami:
- gut — dobry,
- schon — piękny,
- hungrig — głodny,
- nass — mokry,
- trocken — suchy,
- schmerzlich — bolesny.
Nauka języka obcego — samodzielna czy profesjonalny kurs językowy?
O tym, czy podstaw języka niemieckiego będziemy uczyć się samodzielnie, czy też na kursie online lub stacjonarnie, musimy zadecydować, uwzględniając własne predyspozycje oraz zasoby czasowe. Jeśli stawiamy na samodzielną naukę trybem zdalnym, to bardzo dobrą opcją na początek będzie przerobienie wspomnianych już wcześniej lekcji niemieckiego dla początkujących, które są dostępne na naszej stronie internetowej (lekcje z Teresą). Dla osób, które opanowały już podstawowe i najważniejsze zwroty oraz słownictwo, sugerujemy lekcje z języka niemieckiego na poziomie średniozaawansowanym (lekcje z Barbarą).
Osoby, które dysponują odpowiednią ilością czasu, a także mogą przeznaczyć na ten cel nieco funduszy, mogą zdecydować się na stacjonarne kursy niemieckiego dostępne na rynku, jednakowoż z doświadczenia wiemy, że nie są one koniecznością. Stopień znajomości języka niemieckiego, który umożliwi nam wyjazd do naszych zachodnich sąsiadów i pracę w charakterze Opiekunek osób starszych, jest możliwy do osiągnięcia bez wychodzenia z domu i bez nakładów finansowych. Wystarczy odrobina dobrej woli oraz solidna dawka zaangażowania i systematyczności. Język niemiecki dla Opiekunek wbrew pozorom nie jest językiem trudnym i możliwym do opanowania, tylko dla niektórych. Niemiecki początkowo może wydawać się groźnie brzmiącym z uwagi na jego twardość i chropowatość wymowy, jednak w kontekście codziennej nauki, okazuje się bardzo przystępny i łatwo przyswajalny.
Dużą motywacją do nauki niemieckiego jest fakt, że poziom znajomości języka wpływa na wynagrodzenie Opiekunek. Poza tym, Opiekunki z dobrą lub bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego są najbardziej poszukiwane przez niemieckie rodziny, co oznacza wiele ofert pracy w Niemczech i dość krótki czas oczekiwania na wyjazd.
Nasi konsultanci podczas rozmowy telefonicznej z kandydatem sprawdzają stopień znajomości języka. Podczas weryfikacji poziomu niemieckiego w ATERIMA MED ważna jest swobodna rozmowa z konsultantem po niemiecku i zaprezentowanie swoich umiejętności.
Zalety znajomości języka niemieckiego w pracy Opiekunek osób starszych.
Praca Opiekunek osób starszych jest pracą bardzo szlachetną, potrzebną, ale przy tym wymagającą troskliwości, zrozumienia i empatii. Każdego dnia związana jest z odbieraniem i wyrażaniem emocji — przede wszystkim w sposób werbalny. Podopieczny sygnalizuje Opiekunce swoje potrzeby, a bez sprawnej komunikacji, właściwe ich odczytanie i spełnienie będzie w najlepszym razie mocno utrudnione, jeśli nie niemożliwe.
Sprawne komunikowanie się z Podopiecznym, to ogromne poczucie bezpieczeństwa dla obydwu stron. Osoby starsze są kruche i delikatne, dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia mniej lub bardziej groźnych incydentów (tj. upadek, poślizgnięcie się itd.) jest wysokie niemal w każdym czasie. Sprawna reakcja w takiej sytuacji (tj. wezwanie pomocy medycznej) może mocno zniwelować negatywne następstwa drobnych wypadków.
Dodatkowym atutem dla wielu osób pracujących w opiece będzie obietnica większych zarobków. Nie jest tajemnicą, że Opiekunki i Opiekunowie osób starszych z dobrą i bardzo dobrą znajomością języka, z automatu mogą liczyć na wyższe stawki. Jeśli do sprawnej komunikacji dołączymy także doświadczenie w opiece, to bez wątpienia można liczyć na naprawdę satysfakcjonujące zarobki. Przy okazji sprawiając, że czyjeś codzienne życie staje się łatwiejsze i piękniejsze, mimo upływających lat.
Każdej osobie pracującej w tym charakterze przysługuje czas wolny. Możliwość swobodnego komunikowania się w języku niemieckim otwiera duży wachlarz możliwości na tym polu. Począwszy od bezproblemowego oglądania programów czy filmów w niemieckojęzycznej telewizji, czytania książek, a skończywszy na pogawędkach z sąsiadami czy zwiedzaniu okolicznych terenów, muzeów, oglądaniu zabytków itd. Przy okazji możemy upiec tak zwane dwie pieczenie na jednym ogniu, bo poszerzając formy spędzania czasu wolnego, jednocześnie cały czas osłuchujemy się z językiem i wciąż się go uczymy.
W co powinna zaopatrzyć się Opiekunka na wyjazd do pracy?
Nie ma takiej konieczności, by osoba wyjeżdżająca do pracy w opiece na terenie Niemiec zabierała niemal cały swój dobytek. Wystarczy to, co niezbędne, czyli:
- dokumenty,
- odzież,
- leki (jeśli są przyjmowane stale),
- niewielka ilość gotówki w euro,
Nie ma też konieczności zabierania ze sobą zapasu środków higienicznych czy kosmetyków, bo to można zakupić na miejscu — niemieckie sklepy są świetnie zaopatrzone. Nie trzeba także martwić się o wyżywienie, bo tzw. wikt i opierunek otrzymujemy w miejscu zamieszkania Podopiecznego.
Co jeszcze powinna mieć przy sobie Opiekunka osób starszych? Przede wszystkim dobre nastawienie i pragnienie, by czyjś świat nabrał nowych kolorów. Nie zapominajmy, że w przypadku każdego człowieka przychodzi czas na jesień życia — nikt nie pozostanie wiecznie młodym. Warto o tym pamiętać i sprawiać, by codzienna opieka nad osobą w podeszłym wieku przebiegała tak, jak byśmy widzieli ją u nas samych oraz naszych najbliższych.
Każdy, bez względu na wiek, zasługuje na godne życie. Praca Opiekunki to misja, która tę godność ofiaruje potrzebującym.