Oczywistym dla nas jest fakt, że szczepienie przeciw COVID 19 jest indywidualną decyzją każdego z nas. Staramy się na bieżąco omawiać kwestię tego, jak obecnie wygląda sytuacja dotycząca zleceń w Niemczech. Mamy na uwadze dobro opiekunów. Szeroka wiedza w zakresie obowiązków związanych z pandemią stanowi dużą wartość w aspekcie rozważenia decyzji o wyjeździe i podjęciu się działań zawodowych w charakterze opiekuna. To nie tylko praca, lecz także misja niesienia pomocy osobom potrzebującym, co w dzisiejszych czasach jest szczególnie istotne.
Wspieramy w procesie rekrutacyjnym zarówno opiekunów zaszczepionych, jak i tych, którzy nie podjęły takiej decyzji. Warto jednak podkreślić, że szczepienie COVID jest obecnie oczekiwane przez wiele rodzin w Niemczech. W niniejszym materiale chcielibyśmy szeroko omówić temat, by przekazać najświeższe informacje. Z artykułu dowiesz się jak aktualnie wygląda kwestia bycia osobą zaszczepioną / niezaszczepioną oraz w przypadku, gdy po przebyciu choroby zyskuje się odporność.
Warto podkreślić, że dopuszczenie szczepionek do obrotu jest wnikliwie konsultowane ze specjalistami i zależne od decyzji Europejskiej Agencji Leków (zwanej także EMA), która na bieżąco zapewnia ocenę naukową, nadzór i monitorowanie bezpieczeństwa produktów leczniczych stosowanych na terenie całej Unii Europejskiej. Procedura decyzyjności przebiega tak, że przedsiębiorstwa farmaceutyczne składają do EMA odpowiedni wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu danego produktu leczniczego. Pełna dokumentacja zawiera szereg danych i wyników wykonanych testów. W efekcie rozpatrzenia wniosków takie pozwolenie wydaje EMA i Komisja Europejska. Preparat przed dopuszczeniem do dystrybucji na rynku jest więc wnikliwie weryfikowany przez wielu specjalistów.
Warto podkreślić, że na terenie naszego kraju lekarz indywidualnie odbywa rozmowę z osobą, która chce poddać się zaszczepieniu i to on decyduje, czy do takiego działania może dojść. Rejestracja na szczepienie jest procedurą nieskomplikowaną, termin szczepienia podawany jest z odpowiednim wyprzedzeniem, a sama szczepionka jest całkowicie bezpłatna.
Dzieci i młodzież podróżujące do Niemiec do czasu ukończenia dwunastego roku życia są zwolnione z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu. Są one jednak kierowane na pięciodniową kwarantannę. Można ją co prawda skrócić, lub nawet znieść, ale decyzję tę (na wniosek opiekunów prawnych) podejmuje niemiecki urząd do spraw zdrowia, do którego kierowane jest takie zgłoszenie. Sytuacja osób dorosłych zależna jest ściśle od tego, czy poddali się oni szczepieniu lub są ozdrowieńcami.
Wyjazd do Niemiec jako Opiekun seniora w przypadku, gdy jesteś osobą zaszczepioną.
Wiele opiekunów seniorów w wieku zaawansowanym przyjmuje szczepionkę wychodząc z założenia, że ich podopieczni znajdują się w grupie wiekowej, która szczególnie zagrożona jest utratą zdrowia, a nawet życia, w przypadku wystąpienia powikłań po zarażeniu. Szczepionka przeciw COVID 19 stanowi więc rodzaj zabezpieczenia zarówno dla samych zleceniobiorców, jak i osób, nad którymi sprawują opiekę.
Za osobę zaszczepioną uważa się opiekuna, który co najmniej 14 dni przed wjazdem do Niemiec przyjął dwie dawki szczepionki (w sytuacji szczepienia szczepionką dwudawkową), lub jedną dawkę szczepionki (w sytuacji szczepienia szczepionką z jednodawkowym preparatem). Skutecznie zaszczepić można się bowiem nawet jedną iniekcją, jeśli dany środek ma takie właściwości.
Co ważne, sam fakt bycia osobą zaszczepioną potwierdza tak zwany "paszport COVIDOWY", który można uzyskać całkowicie bezpłatnie na kilka sposobów:
- Przy użyciu Internetowego Konta Pacjenta.
- Dzięki aplikacji Moje IPK.
- Korzystając z aplikacji mObywatel.
Więcej informacji na ten temat odnajdziesz w tym artykule: kliknij.
Ważne jest to, że na terenie Unii Europejskiej, więc także w Niemczech, akceptowana jest zarówno papierowa, jak i elektroniczna wersja Unijnego Certyfikatu COVID (UCC). W praktyce oznacza to, że posługując się odpowiednią aplikacją na swoim smartfonie, możesz mieć ten ważny dokument zawsze przy sobie. Funkcjonuje on w państwach członkowskich UE od dnia 1 lipca 2021 roku.
Co istotne, w Niemczech inne poświadczenia szczepienia nie są uznawane. Nie będzie także akceptowane zdjęcie wykonane papierowemu wydrukowi UCC. Konieczne jest posiadanie czytelnej formy weryfikowalnego kodu QR. Zaleca się dobry jakościowo wydruk, lub posiadanie wymienionych powyżej aplikacji.
Ci, który przyjęły tylko jedną z przewidzianych dwóch dawek szczepienia traktowani są jako niezaszczepieni. Termin szczepienia drugą dawką podawany jest po przyjęciu pierwszej. Możesz zapisać się w innym dniu, jeśli w wskazanym terminie nie jesteś w stanie stawić się o wyznaczonej porze. Podstawowa opieka zdrowotna (tzw. POZ) zapewnia Ci bezpłatność szczepionki oraz dogodny termin jej przyjęcia.
Informacje zawarte na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych mówią jasno, że zaszczepieni, posiadający ważny Unijny Certyfikat COVID, nie muszą wykonywać dodatkowo testu na obecność wirusa ani przed ani po przyjeździe do Niemiec. Nie podlegają także po przyjeździe kwarantannie, pod warunkiem przesłania (wraz z elektronicznym formularzem lokalizacyjnym) certyfikatu osoby zaszczepionej. Można go przesłać zarówno w formie pliku PDF, jak i graficznego pliku JPG.
Każda osoba, która wyjeżdża ze strefy ryzyka, ze względu na stanowienie zagrożenia, zobowiązana jest do wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego na stronie www.einreiseanmeldung.de
Istnieje kilka wyjątków od tego działania, pamiętać jednak należy, że wówczas pomimo braku obowiązku wypełnienia formularza, nadal konieczne jest posiadanie podczas wjazdu do Niemiec ważnego certyfikatu zaszczepienia lub certyfikatu ozdrowieńca. Możliwe jest także posiadanie negatywnego wyniku testu.
Zwolnienie z obowiązku wypełniania formularza lokalizacyjnego.
- Osoby w tranzycie lądowym, które przejeżdżają przez kraj do 24 godzin, lecz nie zatrzymują się na nocleg. Dozwolony jest tylko postój na parkingu lub stacji benzynowej.
- Zajmowanie się zawodowo transportem towarów, dóbr i osób w ruchu międzynarodowym. Konieczne jest wówczas bezwzględne przestrzeganie reżimu sanitarnego.
- Delegacje rządowe przylatujące do Niemiec samolotem. Taki pobyt na terytorium Niemiec musi trwać krócej niż 72 godziny.
- Przetransportowani do Niemiec w celu walki z wirusem, do zaopatrzenia medycznego związanego z działaniami przeciw COVID 19.
- Przebywający w Niemczech krócej niż 24 godziny.
- Ci, którzy zamieszkają inny kraj, lecz co najmniej raz w tygodniu przekraczając granicę wjeżdżają do Niemiec/wyjeżdżają z Niemiec w celu wykonywania swojej legalnej pracy zarobkowej.
Wyjazd na zlecenie, gdy nie jesteś osobą zaszczepioną.
W sytuacji, gdy jesteś osobą niezaszczepioną, lecz wybierasz się do pracy na zlecenie w charakterze opiekunki seniora w wieku zawansowanym, by uniknąć kwarantanny konieczne jest wykonanie zarówno testu przed wyjazdem, jak i po dotarciu na terytorium Niemiec.
Wymagany jest negatywny wynik testu, który powinien być wykonany przed wyjazdem do Niemiec. Jeśli chodzi o terminowość wykonania - nie wcześniej niż 48 godziny przed wyjazdem (w przypadku szybkiego testu antygenowego) albo 72 godziny (gdy mamy do czynienia z testem PCR). Zaświadczenie o wyniku testu może być wydane w kilku językach: niemieckim, angielskim, włoskim, francuskim, hiszpańskim. Pamiętać należy o wypełnieniu formularza lokalizacyjnego, o którym mówiliśmy już powyżej.
Standardowo w Niemczech obowiązuje 10-dniowa kwarantanna liczona od dnia przyjazdu. Jeśli osoba, która przyjechała do Niemiec chce się zwolnić z kwarantanny, najwcześniej piątego dnia po wjeździe do kraju powinna wykonać szybki test antygenowy lub test PCR. Wynik testu w języku niemieckim należy następnie przesłać do tamtejszego urzędu do spraw zdrowia. Warto podkreślić, że na dzień dzisiejszy branża opieki jest w Niemczech wyłączona spod konieczności odbywania kwarantanny w przypadku braku szczepienia.
Podobnie jak w przypadku zwolnienia z konieczności wypełnienia formularza lokalizacyjnego, z kwarantanny zwolnieni na dzień dzisiejszy są między innymi ci, którzy przyjeżdżają do Niemiec w celu krótkotrwałego pobytu do 24 godziny. A także przejeżdżający przez kraj do 24 godzin, jeśli nie zatrzymują się na nocleg. Kwarantannie nie podlegają także zajmujący się zawodowo transportem towarów, dóbr i osób w ruchu międzynarodowym oraz członkowie delegacji rządowych, przybywających do Niemiec samolotem poprzez terminale rządowe, jeśli ich pobyt trwa krócej niż 72 godziny.
Co w przypadku, gdy jesteś ozdrowieńcem?
Analogicznie jak w sytuacji, gdy jest się osobą zaszczepioną nie ma wówczas konieczności wykonywania testu przed wyjazdem, ani po dotarciu na miejsce. Pod warunkiem przesłania wraz z elektronicznym formularzem lokalizacyjnym certyfikatu ozdrowieńca. Takiej osoby nie dotyczy także kwarantanna. Przyjazd ze strefy ryzyka wymusza jednak wypełnienie formularza lokalizacyjnego, choć z obowiązku tego zwalniają podane już w niniejszym artykule wyjątki.
Obostrzenia, z którymi można spotkać się na miejscu w Niemczech.
- Konieczność noszenia maseczki w publicznych przestrzeniach zamkniętych takich jak sklepy, urzędy, dworce i przystanki, czy środki komunikacji miejskiej.
- Środkami komunikacji publicznej mogą podróżować wyłącznie osoby zaszczepione, ozdrowieńcy albo osoby posiadające aktualny negatywny wynik testu. Jednak te ograniczenia nie dotyczą dzieci do szóstego roku życia, uczniów oraz przewozu w taksówkach.
- Wstęp do sklepów innych niż te służące zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych (choćby takich jak posilanie się), możliwy jest wyłącznie dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Dostępne dla wszystkich są tylko sklepy umożliwiające codzienne funkcjonowanie: spożywcze, drogeryjne i apteki.
- Wstęp do restauracji, miejsc świadczących usługi fryzjerskie oraz kosmetyczne, a także kin, teatrów i muzeów przewidziany jest wyłącznie dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców.