Pojawienie się wirusa COVID-19 wywołało niemałą rewolucję na rynkach pracy całego świata. Nie ominęła ona także polskich realiów. Niektóre osoby straciły zatrudnienie, w związku z czym, były one zmuszone do poszukiwania nowej formy zarobku i ofert pracy. Często wiązało się to z koniecznością przebranżowienia się.
Jednym z chętnie wybieranych wariantów stała się praca w opiece nad osobami starszymi na terenie Niemiec. Samo zapotrzebowanie na tę pracę również wzrosło.
Możliwość wyjazdu za granicę i zmiany trybu życia stała się bardzo kusząca. Należy jednak zaznaczyć, że praca opiekunki podczas pandemii wiąże się z pewnymi restrykcjami i warunkami, których bezwzględnie trzeba dotrzymywać.
Na co w szczególności powinna zwracać uwagę opiekunka osób starszych w czasach pandemii?
Środki ostrożności podczas pracy opiekunki osób starszych
By zwiększyć swoje bezpieczeństwo oraz podopiecznego w czasie opieki, warto wdrożyć kilka czynności do codziennej rutyny. Pozytywnie wpłynie to na ochronę naszego zdrowia, seniorów, jak i osób z bliskiego otoczenia.
- Jeśli nie ma takiej konieczności, to warto pozostać w domu podopiecznego. Gdy wyjście staje się konieczne np. na planowaną wizytę lekarską lub na zakupy do sklepu, to nie zapominajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych osób. Optymalny dystans to dwa metry.
- Bezwzględnie należy pamiętać o dokładnym myciu dłoni. Optymalnie jest myć je przez minimum dwadzieścia sekund, myjąc stronę wewnętrzną, zewnętrzną, przestrzeń pomiędzy palcami, opuszki palców, kciuki i nadgarstki. Jeśli możemy, to pozostawiamy dłonie do samodzielnego wyschnięcia lub osuszamy je najlepiej przy pomocy ręcznika jednorazowego.
- Używajmy środków do dezynfekcji rąk. Zwracajmy uwagę, by w ich składzie był obecny etanol w stężeniu 70%.
- Nie zapominajmy o systematycznym sprzątaniu pomieszczeń, w których przebywamy na co dzień. Szczególnie warto zadbać o te elementy wyposażenia, z których korzystają wszyscy domownicy.
- Pamiętajmy, by nie wychodzić z domu bez maseczki i rękawiczek jednorazowych. Jeśli używamy maseczki wielokrotnego użytku, to pierzmy ją w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza po każdym powrocie z zewnątrz.
- Jeśli nie jest to konieczne, to postarajmy się ograniczyć odwiedziny bliskich w domu seniorów. Porozmawiajmy o tej kwestii z rodziną i podopiecznymi.
- Pamiętajmy także o dezynfekcji zakupów — produkty pakowane przecieramy. Owoce i warzywa myjemy pod bieżącą wodą.
Tak przedstawiają się ogólne środki ostrożności, które powinniśmy zastosować dla bezpieczeństwa opiekunek, osób starszych i ich rodzin. Natomiast, jaką opieką otoczyć samych podopiecznych?
Opieka nad osobami starszymi a pandemia
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie przygotowanie oraz higienę podczas pielęgnacji podopiecznego. Częste mycie rąk to podstawa. Jest to ważne, bo osoby starsze są bardziej narażone na możliwość zarażenia się COVID-19. Sam przebieg choroby u seniorów na ogół jest trudniejszy, dlatego warto zadbać o ich bezpieczeństwo także wtedy, gdy jesteśmy z nimi w domu i nigdzie się nie wybieramy.
Przebywając z seniorami każdego dnia, jak mało kto, mamy możliwość obserwowania wszelkich zachodzących zmian w ich zachowaniu i zdrowiu. Jeśli tylko zauważymy jakąś nieprawidłowość lub odstępstwo od normy, to należy to niezwłocznie zgłosić lekarzowi lub wezwać pogotowie. Polskie opiekunki pracujące w Niemczech powinny zgłosić fakt przebywania podopiecznego w szpitalu, swoim koordynatorom w kraju ojczystym.
Pandemia a bezpieczeństwo pracy opiekunki w Niemczech
Zdrowie osób zatrudnionych w charakterze opiekunów i opiekunek na terenie Niemiec jest równie ważne. Jeśli tylko dostrzeżemy zmiany w samopoczuciu i objawy takie jak suchy kaszel, podwyższona temperatura ciała lub utratę zmysłu smaku, to jak najszybciej należy to zgłosić koordynatorowi, który ułatwi uzyskanie pomocy medycznej na terenie Niemiec.
Kwestia przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 jest sprawą indywidualną każdego z nas, jednak warto jest rozważyć tę możliwość i poddać się zaszczepieniu. Szczepionka nie daje gwarancji, że nigdy nie zachorujemy, jednak w przypadku zachorowania sprawia, że przechodzimy czas choroby znacznie łagodniej.
Pamiętajmy, że dbając o siebie i swoje zdrowie, dbamy także o podopiecznych.