Kolejnym trudnym tematem, jaki chcemy poruszyć w naszym artykule są oskarżenia o kradzież. Zdarza się, że Podopieczny stwierdza zaginięcie pieniędzy lub domowego wyposażenia i uważa, że wina leży po stronie Opiekuna. Często wynika to z choroby seniora – przeczytajcie, co radzi w takich sytuacjach nasz ekspert.
Kilka faktów:
- Szczególną formą urojeń jest przekonanie chorego, że ktoś schował lub ukradł przedmioty należące do niego, mimo że prawdopodobnie schował je on sam, o czym zapomniał.
- Jest to zwykle objaw choroby odporny na racjonalne argumenty.
- Nie traktuj oskarżeń Twojego Podopiecznego jako wymierzonych w Ciebie. W większości przypadków jest to objaw uszkodzenia mózgu, wynikający z postępu choroby.
RADY EKSPERTA
Jak radzić sobie z oskarżeniami o kradzież?
- wyjaśnienia, tłumaczenia czy przekonywanie chorego zwykle nie dają żadnych rezultatów. Senior cierpiący na otępienie (demencję) może niekiedy sprawiać wrażenie jakby przyjął Twoje racje, ale z czasem wcześniejsze pytania zapewne powrócą.
- w razie wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów, należy zawsze zwrócić się do lekarza, który może przepisać odpowiednie leki, wydać stosowne zalecenia.
- nie reaguj złością, agresją lub frustracją na powtarzające się omamy czy urojenia Podopiecznego. Taka reakcja Opiekuna nie rozwiązuje problemu.
- zamiast tego spróbuj okazać ciepło i serdeczność. Zapewnij Twojego Podopiecznego o swoim wsparciu i chęci pomocy. Wspólnie poszukajcie „utraconych” przedmiotów.
- pamiętaj, by nie utwierdzać chorego w jego urojeniach. Najlepszą metodą może okazać się odwrócenie uwagi, zajęcie go czymś innym.
Pamiętaj!
Jeśli nadal będzie Ci trudno poradzić sobie z urojeniami Twojego Podopiecznego, a rozmowy z seniorem i jego rodziną nie przyniosą rezultatów, opowiedz o tym swojemu Koordynatorowi ATERIMA MED. Zadzwoń też do nas, jeśli ktokolwiek na miejscu pracy oskarży Cię o przywłaszczenie sobie pieniędzy czy wartościowych przedmiotów. W takich sytuacjach ATERIMA MED zawsze szybko reaguje i pomaga w wyjaśnieniu sprawy.