ATERIMA MED to pewna, legalna i bezpieczna firma – jesteśmy na rynku od 2011 roku
Ponad 100 000 razy! Na tyle zleceń wyjechali z nami nasi Opiekunowie przez ponad 10 lat.
Wypłacamy wynagrodzenie zawsze na czas – zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami.
Na 78% wszystkich naszych ofert wyjeżdżają ci sami, zadowoleni Opiekunowie. Znajdź swoją stałą ofertę!
Jesteśmy firmą nr 1 w branży opiekuńczej według rankingu firm na portalu opiekunki24.pl.
9,7/10 – nasza ocena wśród polecających nas Opiekunów. Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów – sprawdź nasze oferty!
W naszej codziennej pracy kierujemy się mottem: „zaopiekuj się naszym Podopiecznym, a my zaopiekujemy się Tobą”.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do bezpłatnych webinarów „Profesjonalni w opiece" z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi opieki nad osobami starszymi.
Zapewniamy stałą i indywidualną opiekę Koordynatora.
Nasi Opiekunowie mogą korzystać z nieodpłatnych i indywidualnych porad prawnych.
Organizujemy przejazd w obie strony i zapewniamy bezpieczną podróż ATERIMA Busem od drzwi do drzwi.
Zapewniamy wsparcie psychologiczne przez telefoniczne konsultacje z psychologiem.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do wsparcia językowego przez indywidualne konsultacje z lektorem języka niemieckiego oraz kursy językowe.
Zapewniamy wsparcie merytoryczne przez telefoniczne konsultacje w zakresie opieki z Ekspertami Biura Medycznego ATERIMA MED.
Ubezpieczamy każdego Opiekuna prywatnym ubezpieczeniem medycznym, które uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Niemiec i Polski.
Mamy sprawdzone oferty – aktualizujemy status oferty każdorazowo ze zmiennikami.
Mamy zlecenia w atrakcyjnych regionach Niemiec – sprawdź nasze oferty!
Mamy blisko 1000 sprawdzonych ofert – pomagamy dopasować je do preferencji Opiekuna.
Do grona Opiekunów ATERIMA MED dołączył właśnie kolejny Opiekun – dziękujemy za zaufanie.
Teraz nasze oferty przegląda 17 osób. Sprawdź dostępne zlecenia i zarezerwuj najlepsze dla siebie.
W tej chwili nasi Koordynatorzy potwierdzają oferty z 23 Opiekunami.
Dziś zlecenie w Niemczech rozpoczyna aż 64 Opiekunów.
image/svg+xml

Czym jest borelioza i dlaczego należy na nią uważać opiekując się seniorem w okresie letnio-jesiennym?


  • Borelioza to niebezpieczna infekcja bakteryjna przenoszona przez kleszcze.
  • Jej przebieg obejmuje kilka faz, ale najbardziej charakterystycznym objawem jest czerwony rumień w kształcie tarczy.
  • Jeśli choroba nie jest leczona, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym zapalenia stawów, zapalenia serca i zaburzeń neurologicznych.

Borelioza, znana również jako choroba z Lyme, jest poważną infekcją bakteryjną wywołaną przez bakterie z rodzaju Borrelia, które przenoszą kleszcze. W Polsce najczęściej spotykaną bakterią wywołującą boreliozę jest Borrelia burgdorferi. W okresie letnim i wczesną jesienią, gdy kleszcze są najbardziej aktywne, ryzyko zakażenia wzrasta, co jest szczególnie istotne dla osób starszych, które są bardziej narażone na powikłania zdrowotne. Borelioza jest najczęściej spotykaną chorobą przenoszoną przez kleszcze. Objawia się rumieniem wędrującym, który jest charakterystycznym, rozpoznawalnym zjawiskiem oraz grypopodobnymi symptomami.

Objawy boreliozy – na co warto zwrócić szczególną uwagę opiekując się seniorem?

Borelioza ma różne fazy, a jej objawy mogą być różnorodne. Kluczowe etapy obejmują fazę pierwszą, tak zwaną lokalną, w której pojawia się rumień wędrujący. Jest to czerwony, okrągły ślad. Pojawia się w miejscu ukąszenia, choć nie zawsze tam, a następnie rozprzestrzenia się, tworząc wzór przypominający tarczę. Ślad ten może być gorący i swędzący. Występują też w tej fazie objawy grypopodobne, takie jak gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów oraz zmęczenie.

Kolejna faza, nazywana fazą rozsianą, może objawiać się problemami ze stawami. Mogą pojawić się obrzęki nóg i rąk, które są okresowe lub przewlekłe, w zależności od przebiegu choroby. W tej fazie niekiedy pojawiają się także problemy z układem nerwowym: zawroty głowy, bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, a w cięższych przypadkach może nawet dojść do zapalenia opon mózgowych.

Faza trzecia choroby, to faza przewlekła. Dochodzi w niej do chronicznych zmian. Mają miejsce długotrwałe objawy, takie jak bóle stawów, zmęczenie, mogą wystąpić także problemy kardiologiczne, jak na przykład zapalenie serca.

 

Dlaczego szczególnie warto uważać na boreliozę w opiece nad seniorem?

  • Zwiększone ryzyko powikłań - osoby starsze są bardziej podatne na powikłania zdrowotne wynikające z boreliozy, takie jak przewlekłe bóle stawów czy problemy z układem nerwowym. Zakażenie może również przyspieszyć rozwój innych chorób przewlekłych.
  • Mniejsza zdolność do rozpoznawania objawów - seniorzy mogą mieć trudności z opisaniem swoich objawów, co utrudnia szybkie rozpoznanie i leczenie boreliozy. Opiekunowie powinni zwracać szczególną uwagę na zmiany w zdrowiu Podopiecznego, takie jak nowe bóle, zmęczenie czy wysypki.
  • Trudności w leczeniu - borelioza wymaga wczesnego leczenia antybiotykami. U seniorów, skuteczność leczenia może być mniejsza z powodu innych schorzeń lub problemów zdrowotnych. Opiekunowie powinni monitorować przebieg leczenia i upewnić się, że wszystkie zalecenia lekarza są przestrzegane.
  • Prewencja i ochrona - aby zminimalizować ryzyko zakażenia boreliozą, należy stosować środki ochrony przeciwko kleszczom, takie jak repelenty, odpowiednia odzież oraz regularne sprawdzanie skóry i ubrania pod kątem kleszczy po spacerach na świeżym powietrzu.

Ważne, by po spacerze z seniorem dokładnie obejrzeć zarówno swoją skórę, jak i Podopiecznego. Regularnie sprawdzaj, czy nie ma kleszczy. W przypadku ich znalezienia, należy je usunąć jak najszybciej, używając odpowiednich narzędzi. Unikaj spacerów w wysokiej trawie i w miejscach, gdzie kleszcze mogą być obecne. Jeśli jesteś na zewnątrz, ubieraj siebie i seniora w odzież, która zakrywa całe ciało oraz stosuj repelenty.

W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów podejrzewanych o boreliozę, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla skutecznego zwalczenia infekcji. Borelioza to poważna choroba, której skutki mogą być szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Właściwa prewencja, edukacja i szybka reakcja są niezwykle ważne, aby zapewnić seniorom zdrowie i bezpieczeństwo w okresie letnio-jesiennym, kiedy ryzyko zakażenia jest najwyższe. 

O autorce

Pielęgniarka Iwona Przybyło
Pielęgniarka Iwona Przybyło
O autorce
Pielęgniarka Iwona Przybyło
Nazywam się Iwona Przybyło, jestem pielęgniarką i Kierownikiem Zespołu Wsparcia Pielęgniarskiego w Akademii Opiekunów. Każdego dnia podczas dyżurów pielęgniarskich wspieram Opiekunów ATERIMA MED. Na co dzień pracuję również w szpitalu. czytaj więcej  »

O autorce

Pielęgniarka Iwona Przybyło
Pielęgniarka Iwona Przybyło
O autorce
Pielęgniarka Iwona Przybyło
Nazywam się Iwona Przybyło, jestem pielęgniarką i Kierownikiem Zespołu Wsparcia Pielęgniarskiego w Akademii Opiekunów. Każdego dnia podczas dyżurów pielęgniarskich wspieram Opiekunów ATERIMA MED. Na co dzień pracuję również w szpitalu. czytaj więcej  »

Najpopularniejsze wpisy

Plecy opiekuna w potrzebie! Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa?
„W krzyżu mnie rwie”, „Pani Iwonko, plecy mi wysiadają” – powtarzała Pani Regina. Problem z bólem pleców to poważna sprawa. Gdy boli, opiekunka nie może wywiązywać się z obowiązków. A co najważniejsze – cierpi na tym jej zdrowie. Dziś podzielę się z Wami wskazówkami, jak zadbać o swoje plecy. więcej »
2022-12-20
Podopieczny z demencją chodzi za opiekunem krok w krok. Co zrobić?
„Seniorka wszędzie za mną chodzi jak cień. Denerwuje się, gdy pójdę na chwilę do łazienki” – opowiadała Pani Bożenka. Opiekunka zajmuje się 84-letnią panią Agnes. Zachowanie podopiecznej jest dla opiekunki uciążliwie. Czy można temu jakoś zaradzić? więcej »
2021-05-17
Senior siada przed talerzem z posiłkiem i nie chce jeść. Co zrobić?
„Pani Iwonko, co mam robić, kiedy mój senior w ogóle nie chce jeść?” – usłyszałam w słuchawce telefonu. Po głosie poznałam, że Pani Ania była bardzo zmartwiona. więcej »
2019-10-21

Dodaj komentarz

Zamów bezpłatne połączenie →