„W krzyżu mnie rwie”, „Pani Iwonko, plecy mi wysiadają” – powtarzała Pani Regina. Problem z bólem pleców to poważna sprawa. Gdy boli, opiekunka nie może wywiązywać się z obowiązków. A co najważniejsze – cierpi na tym jej zdrowie. Dziś podzielę się z Wami wskazówkami, jak zadbać o swoje plecy.
Niektórzy podopieczni wymagają transferu – konieczność ta pojawia się najczęściej w przypadku osób leżących lub z niedowładem kończyn. W listopadowym numerze magazynu Unter uns – zapytaliśmy opiekunów, czy transfer sprawia im problem. Aż 45% osób odpowiedziało, że „czasami tak”. To sporo! Dlatego też nie mogę zostawić tego tematu bez komentarza :)
Pani Regina opiekuje się 90-letnią seniorką, która jest częściowo sparaliżowana – podopieczna nie jest w stanie poruszać się samodzielnie. Ale jest na tyle sprawna, że można (i zaleca się!) zabieranie jej na spacery. To wymaga transferu, czyli przeniesienia podopiecznej z łóżka na wózek inwalidzki. Opiekunkę bolą plecy właśnie dlatego, że prawdopodobnie nieprawidłowo wykonuje transfer.
Jak uniknąć bólu i urazów kręgosłupa? Wielu opiekunów mnie o to pyta. Jest na to tylko jedna odpowiedź – nauka bezpiecznego transferu :)
Powiedziałam Pani Reginie, że dla kręgosłupa niebezpieczne jest dźwiganie na prostych nogach. Poleciłam jej też, by zadbała o odzież, w której przenosi podopieczną. Strój musi być wygodny i nie może krępować ruchów. Płaskie buty z gumową podeszwą to podstawa. Zanim wykonamy transfer, sprawdźmy też otoczenie – czy na podłodze nie leżą kapcie, o które można się potknąć. Przed rozpoczęciem czynności związanych z transferem, ustawmy się jak najbliżej seniora. Powiedzmy mu, co zamierzamy zrobić. Starajmy się unikać przyjmowania niewygodnych pozycji i nienaturalnego napinania ciała, np. skręcania tułowia przy podnoszeniu. Złapmy podopiecznego mocno, za pomocą stabilnego chwytu. Pamiętajmy o odpowiedniej postawie. Stańmy lekko w rozkroku, na ugiętych nogach w kolanach i jedną nogę wysuńmy lekko do przodu. Łóżko podopiecznego powinno znajdować się na wysokości miednicy opiekuna.
Tyle opisu – a jak to wygląda w praktyce? Poleciłam Pani Reginie film instruktażowy na platformie Akademii Opiekunów, gdzie pokazuję transfer podopiecznego z łóżka na wózek. Polecam również rozszerzoną wersję moich wskazówek, którą znajdziecie TUTAJ.
Jeśli macie problemy z transferem – zadzwońcie do nas. Przez telefon postaramy się wyjaśnić, jak wykonywać go poprawnie i odpowiemy na wszystkie Wasze pytania! :) Czekamy na Was podczas dyżuru pielęgniarek od poniedziałku do piątku. Numer telefonu znajdziecie w Liście wyjazdowym, a więcej o naszym dyżurze przeczytacie TUTAJ.
Pozdrawiam Was ciepło!
Iwonka Przybyło
Dodaj komentarz