Praca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech staje się wśród Polek coraz bardziej popularna. Sporą grupę osób wyjeżdżających stanowią nauczycielki, które wykorzystują w ten sposób wakacyjną przerwę w pracy lub nagromadzony urlop.
Nauczyciele w roli opiekunów
Oferty pracy w Niemczech wiążą się zwykle z wyjazdem na minimum miesiąc – na taki wyjazd mogą pozwolić sobie osoby, które mają do wykorzystania dłuższy urlop, młodzi ludzie, którzy ukończyli studia lub nauczyciele, którzy w ciągu roku mają łącznie prawie 3 miesiące wolnego.
Wykorzystaj urlop i podreperuj budżet
Przerwa wakacyjna i ferie zimowe to dobra okazja do wyjazdu do pracy jako opiekunka oraz szansa na dodatkowy wysoki zarobek. Szczególnie w przypadku nauczycieli języka niemieckiego lub absolwentów germanistyki, dla których porozumiewanie się po niemiecku z podopiecznym i jego rodziną nie stanowi żadnego problemu. Im lepsza znajomość niemieckiego, tym większe wynagrodzenie. Dobry niemiecki może gwarantować także szybszy wyjazd do Niemiec oraz komfort w codziennej pracy za granicą.
Jednym z atutów pracy jako opiekunka w Niemczech są dużo wyższe zarobki niż w Polsce. Ile może zarobić Opiekunka w ATERIMA MED? Przy dobrej znajomości języka wynagrodzenie za miesiąc pracy może wynieść nawet 1400 EUR netto (na rękę). Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule. Opiekunki osób starszych mogą zatem zarobić znacznie więcej niż nauczyciele pracujący w polskich szkołach.
Nauczyciel – idealny opiekun osoby starszej
Nie tylko większa ilość dni wolnych, znajomość języka niemieckiego i wyższe zarobki są powodami, które przemawiają za pracą i wyjazdem pracowników oświaty do Niemiec. Nauczyciele posiadają wiele cennych cech charakteru, które są niezbędne lub znacznie ułatwiają pracę jako opiekun osób starszych. Są to m.in.: empatia, cierpliwość, odpowiedzialność, zaangażowanie, kreatywność, chęć niesienia pomocy oraz pedagogiczne i łagodne podejście. Podopiecznych można porównać do uczniów – potrzebują uwagi, troski, odpowiedniej opieki. Trzeba zadbać o ich komfort, poczucie bezpieczeństwa i aktywizację.
W szkole nauczyciel pełni funkcję wychowawcy, doradcy, czasem psychologa, a przede wszystkim opiekuna. Bierze czynny udział w kształtowaniu osobowości swoich uczniów. Podobnie opiekun podczas aktywizacji stara się przypomnieć podopiecznemu, jakie są mocne strony jego osobowości. Aktywizacja seniora wymaga pedagogicznego podejścia – przygotowania odpowiednich zajęć oraz umiejętnego zachęcenia podopiecznego do ich wykonania. „Takie typowe nauczycielskie podejście bardzo pomaga w pracy jako opiekun. Czasem do aktywizowania podopiecznego wykorzystuję proste ćwiczenia, które wykonuję z uczniami na lekcjach niemieckiego. Bardzo dobrze się sprawdzają, są angażujące i nie muszę namawiać seniora do ich wykonania” – mówi pani Marzena, nauczycielka niemieckiego w szkole podstawowej, która wyjechała już kilkakrotnie z ATERIMA MED. „Poza tym, ta praca daje mi ogromną satysfakcję!” – dodaje.
Takie czynności bardzo pozytywnie wpływają na samopoczucie, a nawet stan zdrowia seniora. Więcej na temat aktywizacji osoby starszej przeczytasz w naszym artykule.
Oba te zawody wymagają poczucia misji, zaangażowania i powołania. Są przez to bardzo do siebie podobne. Właśnie dlatego nauczyciele, którzy decydują się na pracę w opiece nad osobami starszymi, zwykle bardzo dobrze odnajdują się w nowej roli. Dobry opiekun powinien starać się zaspokoić nie tylko postawowe potrzeby seniora, ale także pełnić rolę towarzysza i nauczyciela – organizować czas, aktywizować go i rozwijać jego pasje. A w tym nauczyciele mają duże doświadczenie.
Myślisz o wyjeździe do pracy jako opiekunka osoby starszej w Niemczech? Zachęcamy do korzystania z naszej wyszukiwarki ofert pracy w ATERIMA MED. Ogłoszenia można filtrować pod kątem m. in. miejsca pracy, płci podopiecznego czy długości wyjazdu – dzięki temu łatwiej znajdziesz idealnie dopasowaną ofertę.