ATERIMA MED to pewna, legalna i bezpieczna firma – jesteśmy na rynku od 2011 roku
Ponad 100 000 razy! Na tyle zleceń wyjechali z nami nasi Opiekunowie przez ponad 10 lat.
Wypłacamy wynagrodzenie zawsze na czas – zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami.
Na 78% wszystkich naszych ofert wyjeżdżają ci sami, zadowoleni Opiekunowie. Znajdź swoją stałą ofertę!
Jesteśmy firmą nr 1 w branży opiekuńczej według rankingu firm na portalu opiekunki24.pl.
9,7/10 – nasza ocena wśród polecających nas Opiekunów. Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów – sprawdź nasze oferty!
W naszej codziennej pracy kierujemy się mottem: „zaopiekuj się naszym Podopiecznym, a my zaopiekujemy się Tobą”.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do bezpłatnych webinarów „Profesjonalni w opiece" z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi opieki nad osobami starszymi.
Zapewniamy stałą i indywidualną opiekę Koordynatora.
Nasi Opiekunowie mogą korzystać z nieodpłatnych i indywidualnych porad prawnych.
Organizujemy przejazd w obie strony i zapewniamy bezpieczną podróż ATERIMA Busem od drzwi do drzwi.
Zapewniamy wsparcie psychologiczne przez telefoniczne konsultacje z psychologiem.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do wsparcia językowego przez indywidualne konsultacje z lektorem języka niemieckiego oraz kursy językowe.
Zapewniamy wsparcie merytoryczne przez telefoniczne konsultacje w zakresie opieki z Ekspertami Biura Medycznego ATERIMA MED.
Ubezpieczamy każdego Opiekuna prywatnym ubezpieczeniem medycznym, które uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Niemiec i Polski.
Mamy sprawdzone oferty – aktualizujemy status oferty każdorazowo ze zmiennikami.
Mamy zlecenia w atrakcyjnych regionach Niemiec – sprawdź nasze oferty!
Mamy blisko 1000 sprawdzonych ofert – pomagamy dopasować je do preferencji Opiekuna.
Do grona Opiekunów ATERIMA MED dołączył właśnie kolejny Opiekun – dziękujemy za zaufanie.
Teraz nasze oferty przegląda 17 osób. Sprawdź dostępne zlecenia i zarezerwuj najlepsze dla siebie.
W tej chwili nasi Koordynatorzy potwierdzają oferty z 23 Opiekunami.
Dziś zlecenie w Niemczech rozpoczyna aż 64 Opiekunów.
image/svg+xml

Jak wygląda proces rekrutacji opiekunek osób starszych?

Jak długo opiekunka czeka na pracę? Jakie dokumenty warto mieć przy sobie podczas pierwszego spotkania z konsultantem? O swojej pracy i kontakcie z kandydatami do pracy w zawodzie opiekuna osób starszych opowiedziały nam Karolina Trela i Monika Tyburczy – konsultantki ds. rekrutacji ATERIMA MED.

Czym zajmujecie się w ATERIMA MED?

Monika_Tyburczy

Monika: Nasza praca polega na rekrutacji osób zainteresowanych pracą opiekuna. Staramy się  dowiedzieć, jakie kandydat ma doświadczenie, jak dobrze zna język niemiecki i kiedy chciałby wyjechać do pracy. Do rozpoczęcia pracy potrzebna jest przynajmniej podstawowa znajomość języka oraz doświadczenie w opiece – może to być np. opieka nad starszym członkiem rodziny. Jeżeli oba te warunki są spełnione, staramy się lepiej poznać kandydata i dowiedzieć się, jaka oferta pracy w Niemczech będzie dla niego odpowiednia. Następnie odbywa się krótka rozmowa w języku niemieckim.

To właśnie z Wami po raz pierwszy rozmawia kandydat do pracy opiekuna. Jakich pytań można się spodziewać podczas rozmowy?

Karolina: Zawsze pytamy, czy nasz rozmówca ma doświadczenie przy opiece nad osobą starszą. Zadajemy też pytanie o znajomość języka niemieckiego. Jeśli jest to bardzo podstawowy poziom to zachęcamy kandydata do nauki i korzystania z naszych bezpłatnych lekcji niemieckiego na stronie internetowej. Wysyłamy też Samouczek, który pozwala w łatwy sposób opanować wiele przydatnych na początku pracy słówek i wyrażeń.

Pytamy o dyspozycyjność, czyli o to, kiedy i na jak długo opiekun chciałby wyjechać do pracy oraz o preferencje co do oferty. Kandydata do pracy pytamy o to, co dla niego jest ważne w pracy i na jakich warunkach na zleceniu najbardziej mu zależy. Są to pytania np. o preferowaną płeć podopiecznego, posiadanie prawa jazdy i gotowość do prowadzenia samochodu lub o obecność zwierzęcia domowego na miejscu pracy (może być to bardzo istotne np. w sytuacji, kiedy opiekun ma alergię na sierść). Zadajemy pytania dotyczące zarówno opiekuna, jak i potencjalnego podopiecznego, aby jak najlepiej dopasować ofertę. Bardzo nam zależy, żeby każdy kandydat był zadowolony z dobranego zlecenia.

Wspominałyście, że pytacie kandydatów o to, kiedy najchętniej chcą wyjechać. Jeżeli opiekunowi zależy na bardzo szybkim wyjeździe i spełnia wymagania do pracy w Niemczech, to po jakim czasie taki wyjazd jest możliwy?

Karolina_Trela

Karolina: Po rozmowie z kandydatem i krótkiej weryfikacji języka niemieckiego możemy już zaproponować konkretną ofertę pracy. Najczęściej osoby chętnie do pracy „od zaraz” wyjeżdżają do Niemiec po 3-4 dniach od pierwszego kontaktu, ale tak naprawdę wszystko zależy od opiekuna – od jego sytuacji i czasu, w którym dostarczy on potrzebne dokumenty niezbędne do załatwienia wszystkich formalności przed wyjazdem.

Po krótkiej rozmowie o preferencjach opiekuna, kandydat przechodzi do kolejnego etapu, czyli krótkiej telefonicznej rozmowy w języku niemieckim, prawda?

Monika: Tak, dokładnie. Rozmowa z rekruterem przez telefon pomaga w określeniu poziomu języka niemieckiego, którym posługuje się kandydat. Następnie przedstawia odpowiednią ofertę, dopasowaną do potrzeb danego opiekuna. Jeżeli kandydat zaakceptuje ofertę oraz proponowane wynagrodzenie, wtedy ustalamy podpisanie umowy.

W przypadku, kiedy kandydatowi zależy na szybkim wyjeździe – w jakim najkrótszym czasie wyjazd jest możliwy?

Monika: Jeśli kandydat w jednym dniu ma rozmowę w języku niemieckim i przedstawioną ofertę, to czas czekania na wyjazd jest bardzo krótki. Oczywiście zależy to od determinacji i elastyczności opiekuna oraz czasu, w jakim dostarczy wszystkie niezbędne dokumenty.

Czy pamiętacie opiekuna, który wyjechał do pracy w naprawdę ekspresowym tempie?

Monika: Tak, ja pamiętam opiekuna, który jednego dnia miał przedstawioną ofertę, następnego dnia podpisał umowę i wieczorem już wyjechał do pracy do Niemiec – czyli właściwie z dnia na dzień. Zwykle nasi Opiekunowie wyjeżdżają w około 4-5 dni – większość osób woli mieć więcej czasu, aby się przygotować, spakować i spotkać na spokojnie przed wyjazdem z rodziną.

Jak przebiegają Wasze rozmowy z kandydatami?

Monika: Nasza praca to ciągły kontakt z ludźmi. Wszystko zależy od kandydata – najczęściej rozmowy przebiegają w bardzo miłej atmosferze. Zależy nam na partnerskiej relacji i dobrym dopasowaniu ofert do potrzeb kandydata. Kiedy wszystkie formalności są już załatwione, to wyjazd opiekuna jest dla nas taką wisienką na torcie :)

Czy macie czasem kontakt z opiekunami już po ich wyjeździe?

Karolina: Tak, pamiętam na przykład opiekunkę – bardzo młodą, bo zaraz po maturze – która wyjeżdżała do Niemiec po raz pierwszy. Już w czasie pobytu w Niemczech kilka razy do mnie dzwoniła i mówiła, jak bardzo jest zadowolona z oferty, kontaktu z podopieczną i że planuje wyjechać po razy kolejny. Są tacy opiekunowie, którzy czują potrzebę, żeby czasem się z nami podzielić wrażeniami z pracy – bardzo nam wtedy miło :) Zdarza się też tak, że z pytaniami dotyczącymi pracy lub w sytuacjach, kiedy opiekunowie potrzebują wsparcia, często zwracają się do nas – konsultantów ds. rekrutacji, a nie do koordynatorów. Wydaje mi się, że dzieje się tak, ponieważ te osoby nas poznały, podpisywaliśmy razem umowę, spędziliśmy trochę czasu razem, więc myślę, że czują taką więź z nami i jest to bardzo miłe! W takich sytuacjach rozmawiamy z opiekunami, a następnie przekazujemy kontakt do ich koordynatorów.

Monika: Ja też – podobnie jak Karolina – mam takie miłe doświadczenia. Na przykład związane z panią, która chciała wyjechać do Niemiec po raz pierwszy i wszystko było załatwiane w drodze korespondencyjnej. Pani obawiała się wyjazdu, potrzebowała dużo czasu do namysłu, dużo rozmawiałyśmy i przedstawiałam jej też sporo ofert. Pani finalnie się zdecydowała i wyjechała do Niemiec, a po powrocie do Polski zadzwoniła do mnie z podziękowaniem za cierpliwość. Mówiła też, że jest bardzo zadowolona z wyjazdu i chce z nami wyjechać ponownie. Była to dla mnie naprawdę duża satysfakcja, bo dużo czasu poświęciłam na znalezienie dla Pani tej odpowiedniej oferty.

Mam jeszcze miłe wspomnienie związane z panem, z którym podpisałam pierwszą umowę, na samym początku mojej pracy. Pan Piotr jest bardzo sympatyczny, lubi opowiedzieć nam jak było na wyjeździe, a nawet o swoim hobby, którym jest zbieranie łyżeczek do kawy. :)

Bardzo ciekawe hobby! Mam jeszcze pytanie ważne dla osób, które dopiero myślą o pierwszym wyjeździe do pracy w opiece. Na co powinien zwrócić uwagę każdy kandydat przed zgłoszeniem się do firmy?

Karolina: Warto przede wszystkim pomyśleć o doświadczeniu w opiece nad osobą starszą. Wiele osób myśli, że opieka nad seniorem jest podobna do opieki nad dzieckiem. Wielu kandydatów uważa, że jeśli mają dzieci, to z powodzeniem poradzą sobie w roli opiekuna, nawet bez doświadczenia. Niestety, nie do końca tak jest. Opieka nad osobą starszą, która np. choruje na zaawansowaną demencję ma się nijak do opieki nad dzieckiem. Warto mieć świadomość, że jest to też opieka nad obcą osobą w innym kraju.

Jak i gdzie kandydaci mogą nabyć doświadczenie w opiece?

Karolina: Doświadczenie można nabyć, np. podczas kilku wizyt w domu opieki. Jest też wiele miejsc, w których można odbyć wolontariat. Wtedy każdy kandydat może się sprawdzić i zobaczyć, czy ta praca jest dla niego i na czym tak naprawdę taka opieka polega. Doświadczenie w opiece nad bliską osobą również jest brane pod uwagę. Zawsze pytamy, czy kandydat opiekował się kiedyś chorym lub niesamodzielnym członkiem rodziny. W trakcie rozmowy często okazuje się, że doświadczenie zdobyte w rodzinie na początek wystarczy.

Monika: Dodam jeszcze, że doświadczenie można nabyć również uczestnicząc w specjalnych kursach dla opiekunów lub zapisując się do szkoły policealnej. We Wrocławiu funkcjonuje też Ekumeniczna Stacja Opieki – tam też można odbyć wolontariat potwierdzony odpowiednim zaświadczeniem. Pamiętam panią, która zrobiła taki wolontariat właśnie we Wrocławiu jakiś czas przed podjęciem pracy w Niemczech. Pani potrzebowała doświadczenia do opieki nad członkiem swojej rodziny, który chorował na demencję. Zaświadczenie z tego kursu po czasie przydał się też później, aby rozpocząć pracę jako opiekunka w ATERIMA MED.

Na koniec rozmowy mam pytanie dotyczące Waszej pracy – co najbardziej w niej cenicie?

Monika: Ja najbardziej cenię atmosferę – wszyscy są bardzo serdeczni i dobrze się z nimi współpracuje.

Karolina: Ważne jest też dla nas to, że podczas rekrutacji możemy poznać perspektywę naszych Opiekunów. Dzięki temu lepiej rozumiemy potrzeby kandydatów i łatwiej nam dopasować odpowiednią ofertę :)

Zamów bezpłatne połączenie →