W codziennej opiece nad Podopiecznym możemy spotkać się z brakiem apetytu i niechęcią do picia z jego strony. Choć nie jest to problem spotykany u każdej osoby starszej, to gdy się pojawi, trzeba umiejętnie i możliwie szybko zareagować. Dlaczego?
Skutki braku apetytu seniora
Niechęć do spożywania posiłków może skutkować wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi. Jednym z nich może być niedożywienie, które w skrajnym przypadku może prowadzić do śmierci.
Ponadto brak apetytu u osób starszych powoduje, że nie dostarcza się ich organizmom niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin oraz składników mineralnych. Ich niedobory prowadzić mogą do:
- niedokrwistości,
- zaburzeń pracy serca,
- zwiększonej możliwością wystąpienia osteoporozy,
- pogorszonej odporności,
- spadków masy ciała,
- podatności na zmęczenie.
Przyczyny braku łaknienia w starszym wieku
Jeśli w swojej codziennej opiece nad osobą starszą spotkamy się z problemem braku apetytu, warto zastanowić się nad ich przyczyną.
W ciągu całego naszego życia organizm zmienia się. Nie inaczej jest w wieku podeszłym. Jednym z najbardziej istotnych przełomów w tym wieku jest spowolnienie metabolizmu i zmniejszone zapotrzebowanie na kalorie. Poza tym brak łaknienia może być spowodowany:
- chorobami przewlekłymi,
- zaburzeniami pracy układu pokarmowego,
- brakami w uzębieniu lub nieprawidłową higieną jamy ustnej,
- niekorzystnym wpływem przyjmowanych leków,
- problemami natury psychicznej.
Znając już podłoże występowania tych problemów, możemy spróbować wpłynąć na chęć spożywania posiłków przez osoby starsze. Jak to zrobić?
Jak pobudzić apetyt u seniora?
W przypadku zaobserwowania braku łaknienia, w pierwszej kolejności trzeba skonsultować się z lekarzem i zbadać, czy któryś z przyjmowanych leków nie działa hamująco na apetyt seniora.
Jeśli podejrzewamy, że za brak apetytu odpowiada stan psychiczny podopiecznego, to nie należy zwlekać z konsultacją u psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry.
Równie dobrym posunięciem w przypadku braku apetytu jest konsultacja z dietetykiem, który pomoże dobrać odpowiednie produkty żywnościowe, względem konkretnych potrzeb osoby w podeszłym wieku.
Jako opiekunowie również możemy wpłynąć na pobudzenie apetytu u seniora. Nie musimy w tym celu posługiwać się specjalistyczną wiedzą, ponieważ istnieją domowe sposoby, które mogą pozytywnie wpłynąć na ten aspekt. Co możemy zrobić? Czym pobudzić apetyt osoby starszej?
- Dobierajmy produkty oraz posiłki pod kątem preferencji żywieniowych osoby starszej. Powinna ona jeść to, co lubi, jeśli tylko nie ma wykluczeń spowodowanych problemami zdrowotnymi.
- Nadmiar może zaszkodzić. Posiłki powinny mieć odpowiednią dla wieku i dostosowaną do aktywności kaloryczność. Dania powinny być smaczne. Pamiętajmy jednak, by doprawiać je za pomocą przypraw — unikajmy soli i cukru.
- Większość osób starszych chętniej zje mniejsze objętościowo posiłki podawane częściej. Ma to także korzystny wpływ na układ pokarmowy.
- Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne, jednak częste popijanie posiłków w trakcie ich jedzenia, może prowadzić do szybszego uczucia sytości u seniora. Dobrym nawykiem jest podawanie napojów po posiłku lub popijanie w trackie, w bardzo niewielkich ilościach.
- Dobrym pomysłem jest wspólne spożywanie posiłków. Szczególnie pomocne jest to w pracy z osobami cierpiącymi na demencję. Mogą one obserwować druga osobą i naśladować jej czynności.
- Starajmy się, by posiłki były urozmaicone, kolorowe i jak najmniej przetworzone.
- Jeśli osoba starsza ma problemy z gryzieniem, można zastanowić się nad podzieleniem posiłku na mniejsze części np. wagoniki z kanapek, małe pulpeciki itp.
- Aktywność fizyczna również pobudza łaknienie. Warto wprowadzić dostosowane do wieku i możliwości zajęcia ruchowe.
Zadbajmy także, by senior miał regularnie dostarczane witaminy i minerały. W tym celu można zastosować odpowiednie preparaty lub suplementy, jednak robimy to pod czujnym okiem lekarza.
Pamiętajmy, ze wprowadzenie korzystnych nawyków, jak i dbanie o prawidłowe żywienie, to podstawa dla dobrej kondycji psychofizycznej osób starszych.