Właśnie zadzwonił do Ciebie Koordynator ATERIMA MED z informacją, że znalazł dla Ciebie ofertę, dopasowaną do Twoich kwalifikacji i znajomości języka niemieckiego? Przedstawił szczegóły dotyczące profilu podopiecznego oraz zakresu obowiązków? Okazuje się, że wyjazd jest już za tydzień? Jedziesz w nowe, nieznane Ci dotąd miejsce!?
Spokojnie. NIE PANIKUJ. Usiądź wygodnie i napij się kawy. Chyba, że wolisz herbatę. W końcu realizujesz swój zamierzony cel. Zapoznaj się z naszymi radami, dzięki którym skutecznie i bez zbędnych nerwów przygotujesz się do wyjazdu.
RADA NR 1 – ZRELAKSUJ SIĘ
Zrób coś w końcu dla siebie. Uświadom sobie, że miejsce pracy, do którego jedziesz, jest sprawdzone i bezpieczne. Podejmujesz współpracę z ATERIMA MED – to zaufana firma. Wyjdź zatem na spacer, na rower czy basen. Spraw sobie odrobinę przyjemności. Nabierz oddechu, porozmawiaj z kimś, jeśli tylko masz na to ochotę. Posłuchaj muzyki. Pamiętaj, że podczas pracy w Niemczech będziesz potrzebować dużej dawki pozytywnej energii. Jako opiekunka osób starszych powinnaś mieć w sobie dozę empatii i sporo cierpliwości. Chwila relaksu przed wyjazdem na pewno może mieć świetne rezultaty w Twoich relacjach z podopiecznym. Myśl pozytywnie!
RADA NR 2 – SPAKUJ ODPOWIEDNIO SWÓJ BAGAŻ
Dokumenty
Kiedy nasz Konsultant ds. rekrutacji dokładnie omówił z Tobą umowy, a także odpowiedział na wszystkie nurtujące Cię pytania, proponujemy, aby dobrze spakować swój bagaż. Przede wszystkim przypilnuj, aby wziąć ze sobą dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy, bilet do Niemiec, dane kontaktowe do Koordynatora ATERIMA MED, podopiecznego i jego rodziny. Wydrukuj List wyjazdowy. Nie zapomnij o karcie ERGO, czyli prywatnym ubezpieczeniu (oby nigdy nie była Ci potrzebna, ale nie warto kusić losu). Dobrym pomysłem będzie również zabranie karty do bankomatu w razie niespodziewanych wydatków. Może akurat podczas pierwszych dni pobytu spodoba Ci się czerwony T-shirt w pobliskim Primarku, czy elegancka bluzka w Takko? Pamiętaj, że w Niemczech obowiązuje euro, więc zamień sobie złotówki na odpowiednią walutę.
Telefon i ładowarka
Upewnij się, że Twój telefon komórkowy nie ma blokady simlock. Zabierz ze sobą ładowarkę! Dzięki komórce łatwo powiadomisz swoją rodzinę i znajomych o swoim dotarciu na miejsce pracy. Będziesz utrzymywać z nimi stały kontakt, dzięki czemu Twój pobyt w Niemczech stanie się łatwiejszy i przyjemniejszy. Rozłąka z bliskimi będzie mniej bolesna. Upewnij się, czy masz doładowaną kartę, a usługę roamingu włączoną.
Ubrania i obuwie
Przydadzą Ci się też wygodne, luźne ubrania, gdyż do Twoich obowiązków będą należały czynności polegające na pomocy przy prowadzeniu gospodarstwa domowego, wspólne spędzanie czasu z seniorem, jak też czynności podstawowej opieki pielęgnacyjnej i aktywizacja. Warto spakować stroje bardziej eleganckie, w razie wyjścia np. do kościoła. Przygotuj sobie oczywiście wygodne buty, klapki i kapcie. Przyda się plecak i torebka. Nie przesadzaj z ilością, aby się nie okazało, że musisz dokonać opłaty za nadbagaż.
Kosmetyki, środki higieny osobistej, leki
Jeśli stwierdzisz, że masz jakieś kosmetyki, bez których nie możesz żyć – śmiało, spakuj je również do walizki. Lepiej wszystko zabrać od razu, niż później całymi dniami i nocami myśleć, gdzie można je kupić w Niemczech. Jednak nie daj się zwariować. Tam też są sklepy i we wszystko zaopatrzysz się na miejscu. Nie zapomnij o lekach na własny użytek, spakuj ręcznik i rękawiczki jednorazowe, które mogą Ci się przydać przy wsparciu przy czynnościach higienicznych.
RADA NR 3 – ZRÓB ROZEZNANIE
Warto przed wyjazdem na nowe miejsce pracy sprawdzić chociażby w Internecie, jakie panują tam obyczaje i zwyczaje. Możesz prześledzić sobie, gdzie znajdują się najbliższe sklepy, czy miejsca, do których mógłbyś udać się z podopiecznym. Spisz sobie najważniejsze informacje na kartce, bo reszty i tak dowiesz się na miejscu.
Jeśli to możliwe, dowiedz się, jakie potrawy zwykle jada senior. Może akurat zasmakowałyby mu Twoje kotlety z ziemniakami i surówką? Pamiętaj, że przez pierwsze dni będziesz poznawać podopiecznego, więc może warto przełamać barierę i dać mu w pierwszy dzień pobytu drobny upominek? Niech to będzie chociażby magnes na lodówkę z naszych najpiękniejszych zakątków, pocztówka czy zrobiona przez Ciebie osobiście konfitura.
RADA NR 4 – PRZYPOMNIJ SOBIE PODSTAWOWE ZWROTY W JĘZYKU NIEMIECKIM
Zapewne chcesz zrobić dobre wrażenie na podopiecznym i jego rodzinie. Lepiej weź ze sobą słownik lub rozmówki polsko-niemieckie. Chyba, że wolisz nasz niezawodny SAMOUCZEK ATERIMA MED.
Warto przed wyjazdem przypomnieć sobie zwroty codziennego użytku. Powtórz też słownictwo związane z opieką i chorobami. W ten sposób odzyskasz pewność siebie, czyli uśmiech na twarzy i pogodę ducha.
A Ty jakie masz pomysły? Podziel się swoimi radami w komentarzu.