Wymiana w miejscu pracy to ważny moment zarówno dla Opiekunek, jak i dla podopiecznego. O czym należy pamiętać, aby przebiegła sprawnie? W tym artykule zebraliśmy dla Was garść wskazówek, którymi możecie kierować się zarówno w kontakcie z podopiecznym jak i Waszą zmienniczką.
Załatw ważne sprawy
Pod koniec pobytu w Niemczech postaraj się załatwić możliwie wiele spraw, które przejmie po Tobie kolejna Opiekunka. Na przykład: kup zapas leków, umów planowane wizyty lekarskie, uzupełnij zapasy produktów bieżącej potrzeby w domu.
Pamiętaj, że Twoja zmienniczka będzie potrzebowała czasu na zaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Załatwiając wcześniej możliwie dużo spraw na zapas, ułatwisz jej stopniowe i spokojne dostosowanie się do otoczenia.
Bądź w kontakcie
Koordynatorzy ATERIMA MED przekażą zmienniczce Twoje dane kontaktowe. Zapewne z nich skorzysta, by porozmawiać telefonicznie lub choćby mailowo. Opiekunka, która przyjedzie na Twoje miejsce jest na pewno bardzo ciekawa Twojego zdania i chciałaby zebrać jak najwięcej informacji na temat jej nowego miejsca pracy.
- Zmienniczki zawsze do mnie dzwonią, w trakcie rozmowy odpowiadam na ich pytania – mówi Pani Justyna, która od 1,5 roku wyjeżdża z ATERIMA MED. – Po telefonie przeważnie mamy jeszcze ze sobą kontakt mailowy. Poza tym przygotowuję też kilkustronicową rozpiskę, która zawiera między innymi program dnia, potrawy, które lubi senior i wiele innych informacji, które nowa osoba chciałaby znać.
Warto wymienić się także wiadomościami na temat tego, co znajduje się na wyposażeniu domu. Podpowiedz swojej zmienniczce, czego może jej brakować i co koniecznie powinna ze sobą zabrać.
Przygotuj podopiecznego
Pamiętaj, że przyjęcie nowej Opiekunki to ważne wydarzenie przede wszystkim dla podopiecznego, który niedługo zamieszka pod jednym dachem z nową, nieznaną mu osobą. Koniecznie porozmawiaj z nim na ten temat przed przybyciem zmienniczki i zadbaj o jego dobre samopoczucie. Zapewnij seniora, że nie ma się o co martwić.
Podopieczny prawdopodobnie będzie wypytywać Cię o nową Opiekunkę. To naturalne, że jest ciekaw, przekaż mu więc informacje na temat nowej osoby, np. jakie ma doświadczenie, z jakiego miasta pochodzi etc.
W dniu wymiany
Czas, który będziesz miała okazję spędzić ze swoją zmienniczką, zależy od Waszych godzin podróży. Być może będzie to kilka godzin, a może nawet cały dzień. Postaraj się maksymalnie wykorzystać to spotkanie, do jak najlepszego zaznajomienia zastępującej Cię osoby z miejscem pracy i obowiązkami. Przekaż jej swoje obserwacje oraz sporządzone wcześniej notatki. Zadbaj, by poinformować Opiekunkę przede wszystkim o tym:
- Jaki jest stan seniora, jego poziom aktywności fizycznej i umysłowej.
- Na jakie choroby cierpi, jaka jest częstotliwość wizyt personelu medycznego, wizyt lekarskich i innych.
- Jakie są zalecenia lekarskie i dietetyczne.
- Jaki jest harmonogram dnia podopiecznego.
- Jakie są ulubione dania, zajęcia, programy TV, gry, muzyka, przyzwyczajenia seniora.
- W jakim zakresie można liczyć na wsparcie rodziny.
- Jakie są formy rozliczeń z pieniędzy powierzonych Opiekunowi na prowadzenie domu i zakupy.
- Gdzie znajdują się najbliższe punkty usługowe, sklepy, apteki itp.
Pamiętaj! Jeśli ze względu na harmonogram podróży nie może dojść do osobistego spotkania ze zmienniczką, zostaw dla niej pisemne informacje w domu podopiecznego. Spisz bardzo dokładnie wszystko to, co przekazałabyś jej ustnie.