Choć brak internetu wydaje się być mało ważną kwestią w codziennej pracy opiekunki, to jednak ma duże znaczenie. Dlaczego?
Przede wszystkim możemy dzięki niemu załatwiać dużo formalnych spraw tj. przelewy na konta bankowe, płatności, zakup biletów itd. Oprócz tego stały dostęp do internetu podczas pracy za granicą ma ogromny wpływ na samopoczucie i komfort psychiczny opiekunki. Częsty kontakt z bliskimi pomaga w poradzeniu sobie z tęsknotą za rodziną.
Co jednak w sytuacji, gdy na miejscu zlecenia nie ma internetu ani możliwości podłączenia go?
Internet mobilny w Niemczech – jak z niego skorzystać?
Jeśli w domu Podopiecznego nie ma stałego dostępu do sieci, rozwiązaniem jest internet mobilny. Polecamy Wam wtedy często zakup tzw. sticka, czyli modemu podobnego do pendrive oraz karty SIM, którą można doładowywać podobnie jak w telefonach komórkowych (pre-paid).
Wiele osób prosi nas o rady w tym zakresie, dlatego w tym artykule zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje na temat internetu mobilnego w Niemczech oraz kilka wskazówek związanych z korzystaniem z transferu danych.
Kilka faktów:
- Tzw. stick, pakiet startowy i doładowania są w Niemczech powszechnie dostępne – możesz kupić je w marketach, na stacjach benzynowych i w wielu sklepach papierniczych.
- Kartę internetową możesz doładowywać kiedy chcesz, sam więc decydujesz, jakie poniesiesz koszty.
- Konto można doładować za pomocą kart kupionych w sklepie lub poprzez przelew bankowy.
- Po wyczerpaniu limitu doładowania – czyli transferu, transmisja danych zwalnia, co uniemożliwia korzystanie z sieci.
INTERNET – NIEMCY - RADY EKSPERTA
Nasz ekspert – Małgorzata Wędzicha
Koordynator Teamu w ATERIMA MED. Z firmą związana prawie od jej początku. Firmowa specjalistka w zakresie pytań o internet w Niemczech.
Internet w Niemczech – mobilny dostęp do sieci w pięciu krokach:
- Zakup pakietu startowego
- Montaż karty SIM (zobacz filmik instruktażowy na przykładzie zestawu Lidl)
- Instalacja oprogramowania (zobacz filmik instruktażowy na przykładzie zestawu Lidl)
- Rejestracja urządzenia online
- Doładowanie – w pakietach startowych znajduje się dostęp do internetu. W czasie jego trwania należy zarejestrować produkt. Aby korzystać z internetu dłużej, należy doładować konto (zobacz filmik instruktażowy na przykładzie zestawu Lidl).
Instalacje mogą się nieco różnić w zależności od wybranego modelu modemu i dostawcy internetu mobilnego. Z naszych obserwacji wynika, że Opiekunowie ATERIMA MED korzystają najczęściej z usług operatorów Aldi Talk, O2 oraz Lebara, dlatego poniżej przedstawiamy informacje na temat ich ofert.
Aldi Talk
- dostępny w sklepach sieci Aldi,
- maksymalna karta miesięczna, czyli 5 GB transferu – kosztuje 14,99 Euro. Dostępne są również mniejsze doładowania,
- aktywacji karty można dokonać online na stronie www.alditalk.de.
O2
- pełna nazwa pakietu startowego to "O2 Prepaid-Surfstick”, jego koszt to ok. 19 Euro, w tym tydzień internetu za darmo,
- maksymalna karta miesięczna, czyli 7,5 GB transferu kosztuje 34,99 Euro. Dostępne są również mniejsze doładowania,
- doładowanie następuje przez konto osobiste na portalu O2 lub przez stronę, która wyświetla się po włączeniu sticka do laptopa,
- największe doładowanie wystarcza nawet osobom, które intensywnie korzystają z internetu (rozmowy, pobieranie i przesyłanie nagrań i zdjęć, czytanie bieżących wiadomości, wyszukiwanie informacji itp.).
Lebara
- maksymalna karta miesięczna, czyli 5 GB transferu – kosztuje 19,99 Euro,
- dostępne są również mniejsze doładowania,
- aktywacji można dokonać za pomocą SMS.
Ceny i pakiety zmieniają się w czasie, dlatego najbardziej aktualne informacje znajdziecie na niemieckich stronach operatorów. Na niektórych z nich można także sprawdzić zasięg internetu w miejscowości swojego pobytu.
Co zrobić, aby pakiet wystarczył na cały miesiąc? – czyli jak ograniczyć zużycie transferu:
- wyłącz automatyczne aktualizacje oprogramowania na laptopie/tablecie,
- odinstaluj zbędne programy na komputerze – niektóre aplikacje, mimo iż z pozoru wyłączone, wciąż działają w tle i zużywają dane
- ogranicz streaming video. Filmy np. na Youtube, zużywają bardzo dużo transferu. Jeżeli nie chcesz z nich rezygnować – zmniejsz jakość wideo do najniższej,
- ogranicz ściąganie plików.
Warto wiedzieć!
Rozmowy wideo na Skype zużywają dużo transferu danych, nawet 1GB na godzinę. Rozmawiając przez taki sam czas, ale bez opcji wideo, zużyjesz ok. 100 MB danych na godzinę. Dobrym rozwiązaniem jest też używanie Skype na smartfonie zamiast na laptopie. W aplikacji na telefon można ustawić gorszą jakość wideo, a tym samym oszczędzić dane. Wersja na komputer nie posiada takiej opcji.
Przeczytaj także: https://www.aterima-med.pl/poradnik-dla-opiekunek,rady-ekspertow,1010,internet-mobilny-w-niemczech.
Praca opiekunki w Niemczech a bezpieczeństwo
Szukając idealnej oferty pracy należy zwrócić szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo.
Co w praktyce oznacza pojęcie „bezpieczna praca w Niemczech”? To przede wszystkim legalne zatrudnienie, sprawdzone miejsce pracy, opieka koordynatora na miejscu.
Jak znaleźć bezpieczną pracę w Niemczech?
Osoby wyjeżdżające do Niemiec – szczególnie te, które decydują się na wyjazd po raz pierwszy – powinny przed podjęciem jakichkolwiek decyzji dokładnie sprawdzić wiarygodność potencjalnego pracodawcy.
Szukając odpowiedniej oferty pracy w Niemczech warto skorzystać z usług dobrej firmy. Rzetelna firma to gwarancja bezpieczeństwa i spokoju. Dobrze jest wybrać agencję, która specjalizuje się w delegowaniu pracowników do danego kraju oraz do danej branży.
Jak sprawdzić rzetelność firmy? Warto zebrać opinie o firmie w internecie, np. na forach internetowych i portalach społecznościowych, a także sprawdzić stronę internetową firmy.
Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka?
Wątpliwości powinny budzić firmy, które:
- nie podają dokładnego adresu siedziby, a jedynie numer telefonu,
- danych firmy nie ma w rejestrze KRAZ,
- firma nie ma swojej strony internetowej,
- w internecie nie można znaleźć informacji o firmie lub jest ich niewiele,
- firma pobiera opłaty za znalezienie pracy za granicą,
- przedstawiciele firmy proponują podpisanie umowy dopiero po przyjeździe na miejsce pracy za granicą,
- oferowane przez pracodawcę wynagrodzenie, warunki zatrudnienia, zakwaterowania są podejrzanie atrakcyjne,
- pracodawca nie sprawdza kwalifikacji pracownika niezbędnych do wykonywania pracy (np. znajomości języka).
Więcej na temat bezpiecznego wyjazdu do pracy jako opiekunka osób starszych znajdziesz w naszym artykule.
Firmy, które zapewniają bezpieczne i legalne zatrudnienie w Niemczech oferują załatwienie wszelkich formalności związanych z wyjazdem, organizują zakwaterowanie za granicą, wypłacają wynagrodzenie terminowo, zapewniają świadczenia takie jak ubezpieczenie społeczne oraz odprowadzają składki emerytalne, a w razie problemów na miejscu pracy zawsze wspierają swoich pracowników.
W ATERIMA MED wszystkie Opiekunki osób starszych są objęte dodatkowym pakietem ubezpieczenia, które pokrywa m.in. koszty leczenia, transportu medycznego, następstw nieszczęśliwych wypadków i OC oraz profesjonalną pomoc w nagłych wypadkach.
Praca na czarno? To nie dla mnie!
Polki wyjeżdżające do pracy jako opiekunka w Niemczech „prywatnie”, czyli na czarno, nie są do końca świadome konsekwencji, jakie mogą ponieść. Są to m.in. wysoka grzywna, deportacja lub ogromne koszty leczenia w razie choroby związane z brakiem ubezpieczenia. Poza tym, osoby pracujące na czarno nie mogą liczyć na składki emerytalne, a przez brak umowy z pracodawcą nie są chronione przez prawo. Może to oznaczać problemy z otrzymaniem wynagrodzenia, a w skrajnych przypadkach – osoba zatrudniona może paść ofiarą oszustów i handlarzy ludźmi.
Handel ludźmi – realne zagrożenie
Brak wymagań, praca od zaraz czy brak danych kontaktowych i wysokie wynagrodzenie to klasyczne oznaki podejrzanych ofert pracy w Niemczech, które w sieci zamieszczają nielegalni werbownicy, oszuści i handlarze ludźmi. Około 15 tysięcy Polaków rocznie staje się ofiarami handlu ludźmi, a 80% z nich to kobiety!
Pracuj u Zbigniewa – eksperyment
W związku z faktem, że co roku w sezonie wakacyjnym w internecie pojawia się coraz więcej podejrzanych ofert pracy za granicą, ATERIMA MED we współpracy ze Stowarzyszeniem PoMOC po raz drugi przeprowadziła pewien eksperyment. Tajemniczy Zbigniew opublikował ogłoszenie o pracę dla opiekunki osób starszych w Niemczech. Nie stawiając właściwie żadnych wymagań, zaoferował 1700 euro za pracę na czarno, nie podając adresu ani telefonu kontaktowego – jedynie adres e-mail.
Jakie były wyniki eksperymentu? Ogłoszenie wywołało aż 176 reakcji, a 89 osób bezpośrednio zgłosiło chęć wyjazdu. Więcej informacji na temat efektów eksperymentu znajdziesz TUTAJ. Cała akcja z nieprawdziwym ogłoszeniem to część kampanii „Bezpieczna praca za granicą”, której głównym celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z nielegalną pracą za granicą oraz na zjawisko handlu ludźmi.
Opieka nad osobami starszymi – legalne zatrudnienie
Planując wyjazd za granicę jako opiekunka osób starszych warto zadbać o swoje bezpieczeństwo wybierając rzetelną firmę, która zapewni bezpieczny wyjazd, ubezpieczenie, składki emerytalne oraz terminowo wypłacane wynagrodzenie.
ATERIMA MED oferuje legalną i bezpieczną pracę jako opiekunka w Niemczech, a także zajmuje się przeciwdziałaniem handlowi ludźmi i pracy przymusowej. Właśnie dlatego, z myślą o osobach szukających pracy poza granicami Polski ATERIMA MED we współpracy ze Stowarzyszeniem PoMOC stworzyła bezpłatny poradnik „Bezpieczna praca za granicą”. Poradnik można pobrać TUTAJ.
Zobacz także:
Porady Koordynatora dotyczące braku Internetu w domu podopiecznego.