Firmy delegujące pracowników wysyłają ich do pracy za granicą w oparciu o jeden z dwóch modeli. W pierwszym z nich istotne jest, by wyjeżdżający przez co najmniej miesiąc przed podjęciem pracy był objęty systemem ubezpieczeń w Polsce. W tym artykule wyjaśniamy, jak rozumieć ten wymóg oraz jak najprościej go spełnić, by móc wyjeżdżać w oparciu o najbardziej sprawdzony i bezpieczny model delegowania.
Powyższy przepis dotyczy pracownika delegowanego do pracy poza krajem, a także firmę, która wysyła go za granicę. Firmy sprawdzają sytuację ubezpieczeniową kandydatów do pracy i gromadzą dokumenty potwierdzające ubezpieczenie. Na ich podstawie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje druk A1 potwierdzający legalność zatrudnienia (dawniej E-101).
Najprościej mówiąc – spełnienie powyższego warunku zwiększa szansę na legalne zatrudnienie.
Jak spełnić wymóg miesięcznego ubezpieczenia przed wyjazdem?
Miesięczne podleganie pod ubezpieczenie nie oznacza, że 30 dni przed wyjazdem z ATERIMA MED powinniśmy być zatrudnieni właśnie w tej firmie. Miejsce pracy nie ma tutaj znaczenia.
Warunek podlegania pod ubezpieczenie zdrowotne spełniają:
- osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy,
- osoby zatrudnione na umowę o pracę, umowę zlecenie lub kontrakt,
- emeryci i renciści,
- rolnicy bądź członkowie rodziny ubezpieczeni w KRUS,
- osoby zgłoszone do ubezpieczenia przez członka rodziny,
- osoby w trakcie oraz bezpośrednio po urlopie płatnym, zwolnieniu lekarskim, pobieraniu świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku opiekuńczym.
UWAGA! Warto poza tym pamiętać, że obowiązku podlegania pod polski system ubezpieczeń nie spełniają osoby pracujące w oparciu o umowę o dzieło, prowadzące działalność gospodarczą poza Polską, przebywające na bezpłatnym urlopie oraz bezrobotne i niezarejestrowane w Urzędzie Pracy.
Zadbaj o swoje ubezpieczenie
Jeśli nie jesteśmy nigdzie zatrudnieni, opisywaną zasadę trzydziestodniowego podlegania pod ubezpieczenie przed wyjazdem do pracy za granicę najłatwiej spełnić na dwa sposoby:
- rejestrując się w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna;
- zgłaszając się do ubezpieczenia przy członku rodziny.
W przypadku drugiej opcji należy poinformować o tym fakcie pracodawcę swojego krewnego (np. współmałżonka) lub inną jednostkę, w ramach której podlega on ubezpieczeniu (np. KRUS, PUP).
Pamiętajmy, że niespełnienie warunku podlegania miesiąc przed wyjazdem oznacza brak opłacanego ubezpieczenia w Polsce, które przydaje się nie tylko przy okazji wyjazdu do pracy za granicę. Nieposiadanie go jest równoznaczne z wyłączeniem z polskiego systemu ubezpieczeń, a także z brakiem możliwości skorzystania z bezpłatnej opieki medycznej.