W tym tygodniu podczas mojego dyżuru odebrałam telefon od pani Ilony, która w Niemczech zajmuje się długotrwale unieruchomionym seniorem. Opiekunka obawiała się, że u jej podopiecznego, głównie przez leżący tryb życia, mogą pojawić się odleżyny.
Odleżyny to rany spowodowane długotrwałym narażeniem na ucisk, które wynika z braku możliwości zmiany pozycji. Są poważnym problemem zdrowotnym, który wiąże się z dużym cierpieniem osoby leżącej. Na ich powstawanie szczególnie narażone są osoby w podeszłym wieku i osoby przewlekle chore (np. na choroby neurologiczne lub cukrzycę).
Jak więc zapobiegać odleżynom u seniorów?
Poleciłam pani Ilonie, aby regularnie obserwowała skórę swojego podopiecznego – szczególnie w miejscach narażonych na ucisk, takich jak łokcie, pięty, kość krzyżowa, pośladki, biodra, kostki, barki, plecy i tylna część głowy. Każde zaczerwienienie, otarcie naskórka lub obrzęk u osoby leżącej powinny być konsultowane ze specjalistą – lekarzem lub Pflegedienst. Warto zasugerować rodzinie podopiecznego zakup specjalnego materaca przeciwodleżynowego, piankowych wyściółek i poduszek.
Każdy opiekun osoby unieruchomionej powinien pamiętać o prostych codziennych czynnościach zapobiegającym odleżynom:
- zmiana pozycji seniora minimum co 2 godziny,
- codzienne ćwiczenia dostosowane do stanu podopiecznego (dobór ćwiczeń należy skonsultować z lekarzem),
- dbanie o codzienną higienę seniora, stan jego skóry, czystość bielizny osobistej i pościelowej, stosowanie kremu ochronnego na skórę,
- prawidłowa dieta i odpowiednie nawodnienie podopiecznego.
O ryzyku wystąpienia odleżyn należy pamiętać szczególnie latem. Dlaczego? Wysokie temperatury w okresie letnim wpływają na nadmierną potliwość osoby leżącej i odparzenia skóry, co w efekcie może prowadzić do powstania odleżyn.
Pod koniec naszej rozmowy powiedziałam pani Ilonie, że najważniejsze jest monitorowanie stanu skóry podopiecznego i zgłaszanie każdego zaczerwienienia lub otarcia lekarzowi lub Pflegedienst. Odpowiednia opieka i pielęgnacja są kluczowe.
Dodaj komentarz