Praca w opiece nad osobami starszymi kojarzy się jako typowo damskie zajęcie. I nic w tym dziwnego, bo panie dominują w tej branży. Nie oznacza to jednak, że praca dla opiekunów osób starszych nie istnieje – wręcz przeciwnie.
ATERIMA MED bardzo chętnie zatrudnia panów w takiej roli, ponieważ świetnie się w niej odnajdują. Niektóre zlecenia wymagają posiadania nieco większej siły fizycznej lub podopieczny preferuje pana w charakterze swojego opiekuna. To oczywiście nie wszystkie atuty, jakie posiada opiekun osób starszych – jest ich dużo więcej.
Praca dla mężczyzn jako opiekun w Niemczech
Jak mężczyźni radzą sobie z pracą w opiece? Okazuję się, że bardzo dobrze! Dzisiaj prezentujemy wywiad z panem Grzegorzem – Opiekunem osób starszych ATERIMA MED, który opowiedział nam więcej o swojej sile i motywacji do pracy.
W ATERIMA MED pracuje wielu mężczyzn, którzy świetnie sprawdzają się w roli opiekuna. Pan Grzegorz Swół – doświadczony Opiekun osoby starszej współpracujący od wielu lat z naszą firmą opowiedział nam o sile i motywacji do pracy, o zaradności mężczyzn opiekunów i swojej bardzo istotnej umiejętności przewidywania potrzeb podopiecznych.
Proszę powiedzieć, skąd czerpie Pan siłę i motywację do pracy jaką jest opieka nad osobami starszymi?
Jest mi dobrze, gdy mogę żyć z ludźmi, obok ludzi i dla ludzi. Ta praca daje mi mnóstwo satysfakcji. Najważniejsze jest zbudowanie odpowiedniej relacji z podopiecznym i jego rodziną, a to jest ogromne wyzwanie.
Jak Pan radzi sobie z gotowaniem, sprzątaniem i organizowaniem codziennych czynności?
Bardzo dobrze. Cały czas się uczę. W młodości podglądałem mamę, jak gotuje. Uczyłem się od niej i coś udało mi się zapamiętać. Pozostałe umiejętności nabyłem poprzez doświadczenie.
Podopieczni mają swoje nawyki żywieniowe. Trzeba metodą prób i błędów sprawdzać tak długo, aż trafi się w ich gusta smakowe. Pytam też podopiecznych, co chcieliby zjeść. Kiedy proszą o coś, czego nigdy wcześniej nie robiłem, to zwyczajnie proszę ich o wskazówki. Powolutku odtwarzamy na nowo przepis i przygotowujemy to danie.
Dzwonię też do moich koleżanek opiekunek, które są w okolicy i podpytuję, jak na przykład przygotować marchewkę z groszkiem, żeby była dobra. Poza tym moja mama była krawcową, więc w podstawowym zakresie radzę sobie z szyciem i prasowaniem.
Jak zbudować bliską relację z podopiecznym?
Najważniejsza w opiece nad osobami starszymi jest umiejętność przewidywania, zawsze to powtarzam. Nauczyłem się tego, że zawsze na 5 minut przed danym wydarzeniem, ja już wiem, czego będzie potrzebował mój podopieczny. Już mam ułożony plan działania.
Ostatnia moja podopieczna była bardzo honorowa, nigdy mnie nie zawołała i nie poprosiła o pomoc. Sam musiałem się domyślać, czego potrzebuje. Być 5 minut przed nią, 5 minut przed jej potrzebą.
Opiekun osób starszych musi mieć wyostrzony zmysł spostrzegania oraz umiejętność dedukcji, czyli eliminowania zachowań, które źle wpływają na podopiecznego. Obserwowanie, słuchanie i zapamiętywanie. Proszę mi wierzyć, że osoba podopieczna często werbalnie nie potrafi wyrazić tego, co by chciała, natomiast gestami i mimiką – owszem.
Co jest trudniejsze – opieka nad kobietą czy mężczyzną?
Opieka nad kobietą jest bardziej skomplikowana. Naprawdę trzeba być bardzo delikatnym. Należy postrzegać świat w taki sposób, w jaki czynią to kobiety.
Ostatnio opiekowałem się 89-letnią seniorką. Uważam, że całkiem dobrze sobie poradziłem. Pani miała swoje przyzwyczajenia, a wiadomo, że osobie starszej, z demencją lub Alzheimerem nie wolno absolutnie burzyć rutyny dnia codziennego. Należy dać dużą swobodę działania, zapewnić tyle czasu na wykonanie danej czynności, ile ta osoba potrzebuje.
Tak było z tą panią, koniecznie musiała być telewizja do późnych godzin wieczornych, najczęściej do 22:00. Rano wcześnie pobudka, bardzo długa toaleta poranna. Ja pomagałem przy myciu i przebieraniu. Później pani miała czas dla siebie na uczesanie się, zmianę 10 razy fryzury.
Po toalecie przychodził czas na celebrację śniadania. Elegancko przygotowany, suto zastawiony stół to była podstawa. Moja podopieczna bardzo dbała o siebie. Dla mnie jako mężczyzny większość czynności, które wykonywała, była niezrozumiała, ale skoro tego potrzebowała, należało jej to zapewnić. Oczywiście w granicach normy. Pozostawienie swobody działania, niedezorganizowanie przyzwyczajeń i otoczenia jest szalenie istotne.
Z jakimi wyzwaniami musiał Pan się zmierzyć opiekując się kobietą?
Pamiętam pierwszy raz, kiedy musiałem przebrać i umyć kobietę. Obawiałem się tego, jednak przyszło mi to dość łatwo, aż sam się dziwiłem. Nikt mi nie pokazał, nie wytłumaczył wcześniej, jak powinienem to robić. Nie potrafię tego wytłumaczyć, ale automatycznie wiedziałem, jak się zachować, by podopiecznej zapewnić poczucie bezpieczeństwa.
Jaki Pana zdaniem powinien być prawdziwy opiekun osób starszych?
Myślę, że prawdziwy opiekun musi działać z sercem, z życzliwym podejściem, z jakim człowiek powinien odnosić się do człowieka. Oczywiście z cierpliwością i wytrwałością. Opiekun osoby starszej musi pamiętać, że osoba podopieczna ma swoją godność.
Sprawując opiekę nad podopiecznym trzeba zadbać o swoje zdrowie. Kiedy się tego nie zrobi na pewnym etapie zabraknie siły i energii do pracy. Podstawą jest też umiejętność oddzielenia problemów życia prywatnego od życia zawodowego.
Samopoczucie opiekuna intensywnie wpływa na osobę podopieczną. Dla mnie podopieczny to przede wszystkim człowiek, którego należy szanować, bez względu na płeć, charakter, rasę, bądź narodowość. Tego nauczyli mnie rodzice.
Mimo, że zawód opiekuna kojarzy się głównie z damską profesją, liczba mężczyzn w opiece nad osobami starszymi ciągle rośnie. Mężczyźni mają wiele predyspozycji do sprawowania opieki nad starszymi i chorymi osobami, co potwierdza, że jest to także praca dla mężczyzn.
Wszystkich panów, którzy zastanawiają się nad podjęciem pracy opiekuna w Niemczech, zachęcamy do zapoznania się z naszymi ofertami pracy w Niemczech.
Jaki jest zakres obowiązków opiekuna osób starszych? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez mężczyzn, którzy myślą o pracy w opiece. Większość artykułów dotyczy pracy dla kobiet, ale przecież także i panowie coraz częściej decydują się na wyjazd do pracy w Niemczech.
Co zrobić aby zostać opiekunem osoby starszej?
Jak zostać opiekunem osoby starszej? Nie ma bardzo wygórowanych warunków, które trzeba spełnić, by rozpocząć taką pracę. Przede wszystkim przydaje się choćby komunikatywna znajomość języka niemieckiego i doświadczenie w opiece nad seniorem (np. wyniesione z opieki nad najbliższymi).
Każdy kandydat na opiekuna w ATERIMA MED może przed wyborem oferty pracy w Niemczech określić, jakie są jego preferencje, np. co do płci podopiecznego, jego stanu zdrowia lub miejsca pracy w Niemczech. Warto jednak wiedzieć, że mniej wymagań co do oferty umożliwia szybszy dobór odpowiedniej oferty i sprawny wyjazd do pracy.
Praca w Niemczech dla mężczyzn nie musi oznaczać typowo męskich zajęć tj. jak praca na budowie. ATERIMA MED posiada oferty pracy w Niemczech, którą jest opieka do osoby starszej także dla panów!
Nasze oferty można wygodnie przeglądać za pomocą wyszukiwarki na stronie www.aterima-med.pl/oferty. Korzystając z wyszukiwarki, można filtrować ogłoszenia właśnie między innymi pod kątem m. in. miejsca pracy, płci podopiecznego czy długości wyjazdu.
Jest to znacznie wygodniejsze niż poszukiwanie ofert za pomocą przeglądarki i wpisywania do niej haseł typu: „praca opiekunka osób starszych”, „opiekun do pana Niemcy”. Warto tu podkreślić, że poszukiwanie zleceń z niepewnych źródeł stanowi duże zagrożenie dla opiekuna, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy dana oferta będzie uczciwa i bezpieczna.
Czym zajmuje się opiekun osoby starszej?
Obowiązki opiekuna osób starszych dzielą się na dwa rodzaje:
- obowiązki związane z bezpośrednią opieką nad seniorem
- obowiązki, które dotyczą pracy w gospodarstwie domowym.
Przed wyjazdem Opiekuna do Niemiec informacji na temat obowiązków na miejscu pracy udziela Koordynator ATERIMA MED. Poza tym, po przyjeździe na miejsce pracy opiekunowie często mają możliwość porozmawiania ze zmiennikiem lub zmienniczką, którzy opiekują się podopiecznym. Jest to najlepsze źródło informacji na temat trybu dnia seniora, zwyczajów i ulubionych aktywności.
Podstawowe obowiązki związane z opieką nad osobą starszą
Najważniejszym czynnikiem, który pozwala wskazać obowiązki na miejscu pracy, jest stan zdrowia podopiecznego. Pracując w Niemczech jako opiekun osoby starszej, musimy dostosować zakres swojej pomocy do seniora.
Podopieczni, którzy cieszą się dobrym zdrowiem, najczęściej potrzebują pomocy w prowadzeniu domu, robieniu zakupów i przygotowywaniu posiłków. Ważne jest także dotrzymywanie towarzystwa, wspólne spędzanie czasu oraz aktywizowanie podopiecznego. Seniorzy, którzy cierpią na choroby przewlekłe wymagają pomocy w codziennej pielęgnacji, czynnościach higienicznych oraz wsparcia w ubieraniu.
Obowiązki związane z utrzymaniem higieny opiekun powinien wykonywać w rękawiczkach jednorazowych, a te zobowiązana jest zapewnić rodzina podopiecznego. Podopieczni, którzy nie są w stanie wykonywać pewnych czynności samodzielnie, często potrzebują przy tym asysty lub asekuracji opiekuna, gdyż mogą mieć problemy z utrzymaniem równowagi i mobilnością.
Aktywizacja seniora z demencją
Aktywizowanie podopiecznego jest szczególnie ważne podczas codziennej opieki nad seniorem z demencją lub inną chorobą otępienną. W zależności od stanu zdrowia, można podejmować różne proste aktywności, takie jak wspólne oglądanie zdjęć, czytanie książek, spacery lub po prostu rozmowa.
Ważne jest, aby aktywizacja stała się codziennością i rutynowym punktem w planie dnia seniora i opiekuna. Aktywizacja poprzez dobre zorganizowanie czasu podopiecznego, a nawet delikatne wdrożenie go do lekkich prac domowych, pomaga poprawić stan psychofizyczny, a nawet spowolnić postęp choroby.
Prace domowe dają podopiecznemu poczucie, że jest potrzebny. Właśnie dlatego, jeżeli stan zdrowia seniora na to pozwala, opiekun nie powinien go w nich wyręczać. W ćwiczeniu pamięci pomagają proste, nieskomplikowane rozmowy i pytania w nich zawierane. Spacery natomiast, utrzymują podopiecznego w sprawności fizycznej.
Aktywizacja podopiecznego jest bardzo istotna dla utrzymania rytmu dobowego. Pomaga też zapobiegać bezsenności.
Codzienne czynności domowe
Jeżeli chodzi o kwestie prowadzenia domu, obowiązki opiekuna są związane głównie z zakupami, przyrządzaniem posiłków a także sprzątaniem, praniem oraz prasowaniem. Zdarza się, że opiekunowie mogą liczyć na wsparcie członka rodziny podopiecznego, np. jeśli chodzi o robienie zakupów.
Czy opiekun osób starszych to zawód medyczny?
Nawet najbardziej doświadczony opiekun nie powinien wykonywać zadań, które w Niemczech wymagają posiadania odpowiednich kwalifikacji medycznych. Czynności, których opiekun nie wykonuje to m.in.:
- pomiar poziomu cukru
- rozdzielanie leków
- podawanie insuliny
- wykonywanie zastrzyków
- opatrywanie otwartych ran
- wszystkie czynności wymagające ingerencji w powłoki skórne podopiecznego.
Opiekun pracujący w Niemczech nie ma także obowiązku sprzątać pomieszczeń, których podopieczny nie używa na co dzień: piwnicy, strychu lub garażu.
Wszyscy Opiekunowie ATERIMA MED przed wyjazdem do pracy w Niemczech mogą liczyć na jasno określone obowiązki, które są zawsze ustalane z Koordynatorem.