Rozłąka z rodziną, obcy kraj, różnice kulturowe – to wszystko sprawia, że wyjazd do pracy w Niemczech może być stresujący nawet dla doświadczonego opiekuna. Wszelkie obawy znikają, gdy oswoimy się z nowym miejscem pracy. Przeczytaj, jak szybciej zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu po przyjeździe do Niemiec.
Przygotuj krótką informację o sobie
Przed wyjazdem do nowego miejsca pracy, ułóż krótką informację o sobie w języku niemieckim. Zastanów się, co chcesz przekazać podopiecznemu i jego rodzinie podczas pierwszego spotkania. Do takich najważniejszych informacji należy m.in.:
- jak się nazywasz,
- skąd pochodzisz,
- krótka informacja o twojej rodzinie i doświadczeniu w opiece.
Wcześniejsze przygotowanie tych informacji sprawi, że na miejscu poczujesz się swobodniej.
Słowka przydatne do przygotowania wypowiedzi znajdziesz w bezpłatnej lekcji języka niemieckiego pt. „Ich heiße - czyli jak się przedstawić nowej rodzinie”. Lekcja znajduje się TUTAJ.
Zbierz jak najwięcej informacji o podopiecznym i rodzinie
Jeśli jesteś zmienniczką – porozmawiaj z opiekunką, która przed tobą sprawowała opiekę nad seniorem i poproś ją o najważniejsze informacje.
W pierwszym tygodniu pracy postaraj się zebrać jak najwięcej informacji o podopiecznym. Pytaj o wszystko, czego nie wiesz lub nie rozumiesz. Ustal plan dnia i poproś o oprowadzenie po mieszkaniu lub domu. Porozmawiaj z rodziną podopiecznego o tym, jakie ma oczekiwania dotyczące opieki. Uzgodnij godziny odwiedzin, twój czas wolny oraz kwestie związane z zakupami. Obserwuj, jakie są relacje między podopiecznym a jego bliskimi. Wszystkie te informacje pozwolą Ci poczuć się pewniej w nowym miejscu.
Wyjaśnienie podstawowych kwestii pomoże zapobiec ewentualnym nieporozumieniom. Im więcej będziesz wiedzieć od samego początku, tym łatwiej będzie Ci się przyzwyczaić do nowego miejsca pracy.
Uśmiechnij się na przełamanie lodów
W nowej pracy liczy się dobre wrażenie. Czy wiesz, że podczas pierwszego spotkania, ludzie oceniają nas nie tyle po słowach, ile bardziej po mowie ciała? Mimika, gesty, postawa, zachowanie – wszystkie te elementy są ważne. Gdy na twojej twarzy zagości szczery uśmiech, podopieczny i jego rodzina będą postrzegali cię jako osobę przyjazną i miłą. Uśmiech pomaga przezwyciężyć obawy i uporać się ze stresem.
Zabierz ze sobą ulubiony przedmiot z Polski
Opiekunowie często zastanawiają się, co zabrać ze sobą do Niemiec. Na pewno warto zapakować do walizki… odrobinę Polski, czyli ulubiony przedmiot, który uprzyjemnia pobyt za granicą. Może to być poduszka, ramka ze zdjęciem, kapcie czy książka. Kiedy już wypakujesz rzeczy z walizki, zawiesisz ubrania w szafie, wstawisz swoje kosmetyki w łazience i ustawisz na widoku coś, co jest dla Ciebie ważne, poczujesz się lepiej w nowym dla Ciebie miejscu.
Dla pani Henryki Janik – Opiekunki i blogerki ATERIMA MED – takim amuletem umilającym pobyt w domu podopiecznego jest kubek z bolesławieckiej ceramiki, który zawsze zabiera ze sobą. Jak pisze pani Henryka: „Pierwsza herbata zaparzona na nowym miejscu oznacza dla mnie przymierze z nowym miejscem. Kubek z gorącą herbatą daje mi namiastkę domu”.
Przeczytaj więcej na temat tego, jak pani Henryka oswaja się z nowymi miejscami pracy w Niemczech – jej wpis znajdziesz TUTAJ.
Kontaktuj się z bliskimi
Internet w pracy opiekunki to niezastąpione narzędzie. Większość ofert pracy dla opiekunów osób starszych w ATERIMA MED zawiera możliwość skorzystania z Internetu i naprawdę warto to zrobić! Za pomocą takich programów jak Skype lub Messenger z łatwością skontaktujesz się z rodzina i przyjaciółmi oddalonymi o setki kilometrów. Świadomość tego, że możesz zadzwonić do bliskich w każdym momencie, pomoże przetrwać czas rozłąki.
Przeczytaj więcej o przydatnych komunikatorach do kontaktu z bliskimi w naszym artykule TUTAJ.
Zawieraj nowe znajomości z opiekunkami
Kolejną zaletą Internetu jest możliwość poznawania nowych osób. W sieci znajdziesz fora dla opiekunów np. Opiekunki24 czy grupy tematyczne na Facebooku. Za ich pomocą możesz nawiązać kontakt z opiekunkami, które aktualnie przebywają w okolicy, w której pracujesz. W wolnym czasie warto umówić się na kawę z koleżanką po fachu i miło spędzić czas, rozmawiając w ojczystym języku.