Praca w Niemczech jako opiekunka osób starszych zaczyna się tak naprawdę od kluczowej decyzji, a dokładniej od wyboru oferty pracy. Indywidualne dopasowanie ofert pracy, czyli rozważenie gdzie chcemy jechać, na jak długo, za ile i do kogo konkretnie, rzutuje później na cały okres przebywania na zleceniu. Warto więc to dobrze przemyśleć, biorąc pod uwagę nie tylko zarobki, ale także warunki pracy, stan zdrowia podopiecznego oraz własne predyspozycje fizyczne.
Szukasz pracy? Warto więc poznać listę najpotrzebniejszych rzeczy wykorzystywanych na wyjeździe w charakterze opiekunki osób starszych. Po kolei przeanalizować każdy z punktów, by odpowiednio przygotować się do podjęcia pracy. O co warto zadbać przed wyjazdem? Co z sobą zabrać? O czym pamiętać, podejmując się pracy opiekunki? Postaramy się doradzić, rozwiewając wątpliwości dotyczące tej formy wyjazdów zarobkowych.
Choć każdy przypadek seniora jest inny, sama opieka osób starszych to proces przebiegający zazwyczaj w podobny sposób. Co oznacza, że stając się osobą z branży opiekuńczej, możesz wypracować sobie pewne metody działania, które pozwolą Ci przygotować się do pełnionych obowiązków. Dotychczasowe doświadczenie bywa bardzo pomocne, ale nawet wyjeżdżając po raz pierwszy, dzięki odpowiedniemu przemyśleniu sprawy, możesz się właściwie przygotować.
Przygotowanie do pracy w opiece
W Internecie aż roi się od ofert typu: "Opiekunka osób starszych Niemcy". Aktualne oferty odnajdziesz na stronach internetowych, ale także w portalach społecznościowych, w grupach przeznaczonych dla opiekunów osób starszych. Jak jednak z całej masy dostępnych propozycji wyłuskać te naprawdę wartościowe? Przede wszystkim warto podejmować zatrudnienie w firmach o ugruntowanej pozycji na rynku pracy. Najlepiej takich, które prężnie funkcjonują już od lat. Jest to zawsze znakiem jakości danego pracodawcy.
Warto wcześniej sprawdzić opinie o pracodawcy na odpowiednich portalach lub w forach internetowych dla opiekunek osób starszych. Zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze wzrasta, w związku z czym coraz więcej osób decyduje się na podjęcie pracy jako opiekun. Łatwo więc znaleźć w sieci komentarze dotyczące firm zatrudniających pracowników w tym charakterze.
Oferty pracy dla opiekunek często przekazywane są także "pocztą pantoflową". Być może już znasz kogoś, kto wcześniej podejmował się takiej pracy. Wówczas możesz zasięgnąć opinii o firmie. Nie krępuj się pytać. Wszelkie pozyskane informacje, to twoja dodatkowa korzyść, bo dzięki temu podejmiesz świadomą decyzję dotyczącą swojej pracy w zakresie codziennej opieki nad seniorem.
Korzystaj z pewnych ofert. Pracodawca powinien odprowadzać składki zdrowotne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Legalna praca, to twoje bezpieczeństwo! Możesz także wykupić dodatkowe prywatne ubezpieczenie, nie brakuje na rynku firm ubezpieczeniowych dających taką możliwość.
Gdy zapadnie już decyzja i dokonasz wyboru oferty pracy, warto zadbać o siebie i sprawdzić przed wyjazdem, czy stan zdrowia pozwoli Ci na podjęcie zatrudnienia. Choroba osoby sprawującej opiekę mogłaby bowiem stać się dużym utrudnieniem dla seniora i jego rodziny. Dla własnego komfortu upewnij się, że twój aktualny stan zdrowia pozwoli Ci na opiekę nad osobami starszymi, podatnymi na infekcje i zarażenie.
Co warto mieć z sobą, gdy wyjeżdżasz za granicę, by podjąć się pracy opiekunki seniora?
Niemieckie rodziny są zazwyczaj bardzo otwarte i pomocne w aklimatyzacji. Opiekunka osoby starszej pojawia się w ich domu, by nieść pomoc i wsparcie, więc przyjmowana jest ciepło i życzliwie.
Wprowadzając się do domu podopiecznego możesz więc być pewna, że dostępne będą tam najpotrzebniejsze sprzęty takie jak łóżko, czy szafa odzieżowa do twojej dyspozycji. W sprawdzonych ofertach zawsze gwarantowane jest komfortowe zakwaterowanie. Opiekunka seniora zazwyczaj po przyjeździe zajmuje się także prowadzeniem gospodarstwa domowego. Rodzina podopiecznego zapewnia więc wszystko, co jest niezbędne do codziennego funkcjonowania: naczynia, sztućce, pościel, środki czystości, lub fundusze, by je zakupić.
Jak wspomniano prowadzenie gospodarstwa domowego należy zazwyczaj do zadań opiekunki osób starszych. Nie różni się zasadniczo od codziennego funkcjonowania w jej rodzinnym domu. Opiera się na gotowaniu, sprzątaniu oraz podawaniu podopiecznemu posiłków.
Przygotowując się do wyjazdu warto pamiętać o zabraniu z sobą kilku drobiazgów, dzięki którym wyjazd, zwłaszcza na początkowym etapie pobytu, będzie przebiegał przyjemniej.
Co powinna zabrać na wyjazd opiekunka osób starszych?
- Dobra znajomość języka niemieckiego, to spore ułatwienie, gdyż umożliwia komunikację z podopiecznym, ale także sprawia, że jesteś w stanie z jego rodziną ustalać zakres swoich obowiązków. Ma to duże znaczenie w codziennym funkcjonowaniu i wykonywaniu powierzonych zadań. Oczekiwany poziom znajomości języka niemieckiego jest zwyczajowo zaznaczany w ofertach pracy. Wiesz więc przed wyjazdem, czy oczekiwane będą od Ciebie rozmowy z podopiecznym, czy może jego stan zdrowia nie pozwala już na słowną komunikację. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie jeśli chodzi o wykorzystywanie obcego języka w praktyce, zabierz koniecznie ze sobą słownik języka niemieckiego, który będzie nieocenioną pomocą, gdyż będziesz w stanie sprawdzić słowa, których nie znasz.
- W Twoim bagażu nie może zabraknąć ważnych dokumentów, takich jak dowód osobisty, czy prawo jazdy (zwłaszcza jeśli w nowej lokalizacji do dyspozycji opiekunki jest samochód).
- Często do dyspozycji opiekunki jest telewizor. Pamiętaj jednak, że odbiera on niemieckie stacje telewizyjne. Warto rozważyć zabranie laptopa i płyt DVD z ulubionymi filmami, by umilić sobie wieczory. Często opiekunka ma także w domu seniora dostęp do Internetu. Rozważ wykupienie dostępu do platform streamingowych z filmami. Można go opłacić czasowo, co pozwoli cieszyć się filmami i serialami w czasie pobytu. Jeśli korzystasz ze smartfonu, odpowiednią aplikację możesz zainstalować w telefonie, dzięki czemu nie musisz zabierać na wyjazd laptopa. Analogicznie rzecz ma się z platformami muzycznymi. Jeśli w domu rodzinnym relaksujesz się słuchając płyt z ulubioną muzyką, w formie aplikacji na telefon możesz uzyskać dostęp do pokaźnej biblioteki muzycznej.
- Jeśli jesteś osobą wrażliwą i wiesz, że największym wyzwaniem związanym z wyjazdem do innego kraju na dłuższy okres będzie rozłąka z rodziną, zabierz z sobą zdjęcia i drobne pamiątki, które pozwolą Ci na wzmacnianie na odległość więzi z bliskimi. Opiekunka ma zwyczajowo do dyspozycji swoją przestrzeń w domu podopiecznego (pokój, a niekiedy nawet całe piętro), więc ustawiając tam zdjęcia swoich bliskich poczujesz się bardziej "u siebie". Przyspieszy to proces aklimatyzacji, co będzie korzystne zarówno dla Ciebie, jak i dla osoby, nad którą sprawujesz pieczę, gdyż poczujesz się w nowym miejscu swobodniej. Jeśli wyjeżdżasz na krótkie zlecenie, by nie obciążać bagażu, najważniejsze pamiątki możesz zabrać z sobą w formie cyfrowej, jako zdjęcia w telefonie. Pamiętajmy także, że dostęp do Internetu sprawia, że możesz z bliskimi komunikować się na bieżąco. Nie zapomnij ładowarki do telefonu i słuchawek!
- Czasem dyskomfort może spowodować prozaiczne podrażnienie skóry. Opiece osób starszych należy oddać się uważnie i w skupieniu, więc to ważne, by opiekunka nie rozpraszała się ze względu na tego typu niedogodności. Problemy skórne najczęściej spowodowane są przez zmianę dotychczasowych kosmetyków, lub nawet zmianę wody na inną niż ta, w której kąpano się dotychczas. Warto zabrać więc z sobą sprawdzony krem, żel pod prysznic, czy szampon. Oczywiście za granicą produkty te są ogólnodostępne, lecz w tamtejszym sklepie możesz nie znaleźć marki, której używasz na co dzień. Miej to na uwadze, jeśli takie zmiany nie są dla Ciebie korzystne. Z doświadczenia wiemy przecież, co się na co dzień sprawdza. Pamiętaj więc także o środkach higieny osobistej.
- Nie zapomnij o zabraniu wszystkich potrzebnych elementów odzieży. Pakując się miej na uwadze okres zlecenia, na który wyjeżdżasz. Zabierz z sobą koniecznie zarówno ciuchy na ciepłe dni, jak i nieco chłodniejsze, bo pogoda bywa zmienna. Miej na uwadze specyfikę pracy. Będziesz opiekować się osobą w podeszłym wieku, co niekiedy oznacza, że dom jest dobrze ogrzewany, bo seniorom często bywa chłodno. Poszczególne zlecenia różnią się od siebie, ale temperatura panująca w domu jest zazwyczaj dostosowana do stanu zdrowia podopiecznego. Przygotuj się więc także na taką ewentualność dobierając odzież.
- Jeśli bierzesz na co dzień leki, pamiętaj by przekazać swojemu lekarzowi prowadzącemu informację o wyjeździe, by móc z sobą zabrać odpowiedni ich zapas.
- By umilić sobie czas pobytu zabierz z sobą książki, lub czytnik e-booków, dzięki któremu nie obciążysz znacząco walizki, a będziesz mieć dostęp do wielu powieści. W domu seniora często znajdują się różnorodne książki, ale ich lektura zależy od poziomu na jakim jest twoja znajomość języka niemieckiego.
- W zakresie obowiązków opiekun osób starszych ma wszelaką pomoc seniorowi, niekiedy także w kontekście przemieszczania się. Ważna jest więc sprawność fizyczna opiekuna. Jeśli na co dzień ruch jest dla Ciebie ważnym elementem życia, zabierz ze sobą niewielkie gabarytowo przyrządy, z którymi możesz ćwiczyć w sowim czasie wolnym: gumę do ćwiczeń, lub kije do nordic walking. Po złożeniu mogą one zmieścić się do walizki. To popularny w Niemczech sport. Być może swoją prozdrowotną postawą zachęcisz seniora do tego typu aktywności. Jeśli oczywiście jego stan zdrowia na to pozwoli, możecie udać się na wspólne spacery. Tym samym zaktywizujesz go i zbudujesz z nim więź.
- Warto zabrać też z sobą trochę gotówki, lub kartę płatniczą, jeśli na przykład już w pierwszych dniach pobytu zobaczysz w sklepie coś interesującego i zechcesz kupić jakieś pamiątki z wyjazdu dla bliskich. Pieniądze przydadzą się także w podróży, jeśli podczas postoju zechcesz coś zjeść, lub kupić sobie wodę do pica.
Koniecznie pamiętaj także o tym, by przed wyjazdem przekazać bliskim niezbędne informacje na temat miejsca pobytu: adres, numery kontaktowe, nazwę firmy pracodawcy. To istotne działanie w kontekście twojego bezpieczeństwa.
Jak ułatwić sobie pierwszy dzień pracy jako Opiekunka w Niemczech?
Po znalezieniu odpowiedniej oferty pracy w Niemczech przychodzi czas na wyjazd na zlecenie. Przed samym wyjazdem przypomnij sobie podstawowe wyrażenia oraz słownictwo związane z odżywianiem, sprzątaniem i opieką nad osobami starszymi. Jeśli dopiero uczysz się języka niemieckiego i nie czujesz się pewnie (zachęcamy do korzystania z naszych lekcji niemieckiego dla Opiekunek), przed wyjazdem przygotuj krótką informację o sobie po niemiecku, którą zapiszesz na kartce i zabierzesz ze sobą. Ważne są podstawowe informacje o Tobie:
- imię i nazwisko,
- miejsce pochodzenia,
- kilka słów o Twojej rodzinie,
- Twoje doświadczenie w zawodzie Opiekunki osób starszych.
Będziesz mieć pewność, że podczas pierwszej rozmowy z rodziną i podopiecznym pomimo stresu przedstawisz się, powiesz kilka słów o sobie i zrobisz dobre wrażenie. Dobrym pomysłem jest także zapisanie sobie pytań po niemiecku, które chciałabyś zadać rodzinie podopiecznego. Pamiętaj, że lekkie potknięcia językowe to nie koniec świata – tak naprawdę najważniejsze jest dobre nastawienie i szczery uśmiech!
Pierwszy dzień na nowej ofercie pracy w Niemczech
Po przyjeździe do Niemiec Opiekun osoby starszej poznaje podopiecznego i jego rodzinę. Rodzina seniora zwykle oprowadza nowego Opiekuna po domu lub mieszkaniu i pokazuje gdzie znajduje się podstawowe wyposażenie, np. pralka, zmywarka, środki czystości. Członkowie rodziny opowiadają również o mieście, najbliższej okolicy i pokazują gdzie znajdują się najważniejsze miejsca, takie jak sklep, poczta, apteka i przychodnia lekarska.
Dość często przyjazd do Niemiec nowej Opiekunki pokrywa się z dniem wyjazdu do Polski jej poprzedniczki. Jest to świetna okazja, aby skorzystać z możliwości zebrania jak największej ilości informacji o podopiecznym, jego stanie zdrowia i zwyczajach.
Opieka seniora – o co warto zapytać swoją poprzedniczkę?
Rady wyjeżdżającej Opiekunki osoby starszej to bezcenne źródło wiedzy dla zmienniczki, która może bardzo ułatwić pierwsze dni na nowej ofercie pracy w Niemczech. W pierwszej kolejności warto zapytać o stan zdrowia podopiecznego – zarówno stan psychiczny, jak i fizyczny. Bardzo ważne są również informacje o chorobach przewlekłych seniora (np. postępie choroby Alzheimera), przebiegu aktywizacji chorego, częstotliwości wizyt lekarskich, przyjmowanych lekach oraz wszystkich zaleceniach – zarówno lekarskich, jak i dietetycznych.
Poza pytaniami na temat opieki seniora warto również zapytać o przyzwyczajenia podopiecznego, jego zainteresowania oraz typowy harmonogram dnia. Wszystkie te informacje znacznie ułatwiają bliższe poznanie seniora. Wiedza o jego ulubionych zajęciach, programach telewizyjnych, książkach, muzyce czy też jedzeniu pozwoli na przełamanie pierwszych lodów po przyjeździe.
Twoja poprzedniczka może przekazać Ci również informacje przydatne podczas codziennej pracy, np. o zasadach korzystania z telefonu i Internetu lub rozliczeniach za zakupy. Opiekunki osób starszych ATERIMA MED zwykle na bieżąco robią notatki na temat podopiecznego, kontaktów z jego rodziną lub ponoszonych wydatków. Takie zapiski stanowią dokumentację stanu zdrowia seniora i świadczą o Twoim profesjonalnym podejściu do pracy. Jest to także cenne źródło informacji dla Twojej przyszłej zmienniczki. Podczas opieki nad seniorem Opiekunka powinna również skrupulatnie notować wszelkie wydatki.
Dobry start w pracy jako Opiekunka w Niemczech
Pamiętaj, że zarówno Ty, jak i podopieczny potrzebujecie trochę czasu, aby się poznać i przyzwyczaić do siebie. Opieka nad osobami starszymi to praca, która wymaga posiadania takich cech charakteru jak cierpliwość i tolerancja – szczególnie podczas pierwszych dni z nowym podopiecznym.
Miłym gestem po przyjeździe jest drobny upominek dla rodziny podopiecznego – na przykład polskie słodycze, drobiazg kojarzący się z Polską lub coś stworzonego własnoręcznie. Prezent nie jest jednak wymagany. Więcej o zasadach dotyczących wręczania i otrzymywania prezentów podczas pracy w opiece nad osobami starszymi przeczytasz w naszym artykule.
Okazując szacunek, zrozumienie i pozytywne nastawienie z pewnością zrobisz dobre wrażenie i zdobędziesz sympatię zarówno podopiecznego, jak i jego rodziny. W razie jakichkolwiek problemów podczas pierwszych dni w pracy jako Opiekunka w Niemczech możesz skontaktować się z Koordynatorem ATERIMA MED, który zawsze Cię wysłucha i w razie problemów na pewno pomoże.