Po co mi paszport covidowy? Podróżowanie w dobie pandemii
Niezależnie od celu podróży w dobie pandemii warto posiadać paszport covidowy. Czym jest on tak naprawdę, do czego przydaje się w praktyce?
Zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem, by zgłębić ten temat i tym samym lepiej przygotować się do zagranicznego wyjazdu.
Czym jest Unijny Certyfikat COVID UCC?
Unijny Certyfikat COVID bywa też skrótowo nazywany UCC. Jest to dokument zawierający nie tylko najważniejsze informacje o Twoim szczepieniu, ale także przeprowadzonym teście na koronawirusa lub statusie ozdrowieńca po przebytym zakażeniu wirusem. Możesz więc w formie elektronicznej w prosty sposób potwierdzić negatywny wynik testu lub status ozdrowieńca. Człowiek, który wykonał test znajdzie właśnie tam aktualne informacje na ten temat.
Co daje unijny certyfikat covid? Dzięki niemu można swobodniej podróżować po terytorium Unii Europejskiej, gdyż wydawany jest on i akceptowany we wszystkich krajach UE, co stanowi duże ułatwienie w przemieszczanie się w czasie pandemii.
Unijny Certyfikat Covid funkcjonuje w państwach członkowskich UE od dnia 1 lipca 2021 roku. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że istnieje kilka potocznych określeń na Unijny Certyfikat COVID. Zdarza się, że padają określenia: paszport szczepienny, paszport covid, zielony paszport, zielony certyfikat, unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.
Jak uzyskać w prosty sposób certyfikat covidowy?
Istnieje kilka sposobów dostępu do tego dokumentu przedstawionego jako kod QR. Możesz wybrać najdogodniejszy dla siebie, by mieć zawsze dostęp do Unijnego Certyfikatu COVID.
- Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta swoim profilem zaufanym, wykorzystując do tego możliwość logowania się poprzez stronę banku, w którym posiadasz konto osobiste. Następnie przejdź do zakładki „Certyfikaty”. W kolejnym kroku wskaż rodzaj certyfikatu i wybierz „Pobierz kod QR”. Dokument możesz zapisać na swoim urządzeniu lub posiadać wydruk certyfikatu. Internetowe Konto Pacjenta, jako bezpłatne rozwiązanie Ministerstwa Zdrowia, pozwala na szybkie i wygodne sprawdzenie informacji dotyczących twojego zdrowia.
- Unijny Certyfikat COVID w formie kodu QR można także nieodpłatnie uzyskać dzięki aplikacji MojeIPK. To bezpłatna mobilna aplikacja, która daje dostęp do niektórych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta. Znajdziesz tam między innymi cyfrowy certyfikat, ale także zamówisz e-receptę na stałe leki lub udostępnisz bliskiej osobie informację o stanie zdrowia i historię przepisanych leków. Dzięki aplikacji także odbierzesz e-skierowanie. Rozwiązanie to posiada więc wiele zalet. By za jej pomocą uzyskać tak zwany paszport covidowy w formie kodu QR, z dostępnego menu wybierz „UCC – Unijny Certyfikat COVID”.
- Możesz także skorzystać z aplikacji mObywatel - warto mieć na uwadze, że po pierwszym zaczytaniu dokumentu, do ponownego wyświetlenia treści nie jest konieczny dostęp do Internetu. Z aplikacji mobywatel można korzystać w trybie offline. Należy przy pierwszym użyciu dodać dokument, korzystając z odpowiedniej funkcji na pulpicie aplikacji i od tego momentu certyfikat będzie się wyświetlał nawet bez dostępu do sieci. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, gdyż cyfrowy certyfikat można mieć od teraz zawsze pod ręką. Ze względu na to, że w aplikacji zawarte jest zdjęcie z dowodu osobistego, ułatwia to szybką kontrolę, gdy sprawdzany jest właściciel dokumentu. Co ważne Unijny Certyfikat COVID w aplikacji mObywatel jest dostępny w języku polskim oraz po angielsku, dzięki czemu nie wymaga tłumaczenia i akceptowany jest na terenie Unii Europejskiej. Obcokrajowcy nie będą niestety w stanie skorzystać z tego rozwiązania, ponieważ aby mieć dostęp do UCC w mObywatelu, należy posiadać polskie obywatelstwo oraz ważny dowód osobisty.
Ile jest ważny paszport covidowy?
Osoba, która otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 może pobrać certyfikat do swojej aplikacji mObywatel. Każdy kraj realizuje inną politykę związaną z akceptacją certyfikatu, jednak w Polsce wymagane jest pełne szczepienie.
Długość ważności certyfikatu jest zależna od kilku czynników:
- Jesteś już osobą zaszczepioną dwoma dawkami? Certyfikat jest ważny od 14 dnia po podaniu pełnej dawki szczepienia, do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki.
- Posiadasz negatywny wynik testu na obecność koronawirusa? Certyfikat jest ważny 48 godziny od otrzymania wyniku.
- Masz status ozdrowieńca? W takich okolicznościach ważność Unijnego Certyfikatu covid to od 11 do 180 dnia, licząc od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.
Warto zaznaczyć, że decydując się na wyjazd do Niemiec z Aterima MED, nawet mając certyfikat szczepienia, musisz wykonać test. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo. Zgodnie z polityką firmy, wszystkie osoby wyjeżdżające na zlecenie do opieki nad osobami w wieku zaawansowanym muszą mieć wykonany test w kierunku COVID 19. Działanie to ma na celu dbanie o Twoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo seniora, którym będziesz się opiekować.
Mając na uwadze wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zdajemy sobie sprawę, że nawet osoba, która była już zaszczepiona wcześniej, może po kontakcie z osobą chorą przenosić zakażenie. Nawet jeśli sama obecnie nie choruje. Ważne jest to, że decydując się na wyjazd z Atermima MED nie pokrywasz żadnych kosztów związanych z organizacją testu. Wyjeżdżasz mając pewność, co do swojego zdrowia w tym aspekcie, co pozwoli Ci na bezstresowe, swobodne przemieszczanie. Pewność w kwestii tego, że jest się osobą zdrową jest więc dużym komfortem i atutem takiego podejścia do tematu wyjazdu.
Dodaj komentarz