Nie przypuszczałam, że kiedykolwiek zdecyduję się na wyjazd do Niemiec, do pracy za granicą. Gdyby jeszcze niedawno ktoś zaproponował mi taką opcję, uznałabym, że żartuje albo mówi do kogoś innego… Choć mój pierwszy wyjazd wzbudzał we mnie lęk, ze wszystkim sobie poradziłam. Dziś mogę podzielić się doświadczeniem związanym z tym najtrudniejszym, bo pierwszym wyjazdem. Wiem, że wiele osób myśli: chcę wyjechać do Niemiec od czego zacząć?
Lubię spędzać czas w domu i ogrodzie, z rodziną – zwłaszcza ukochanymi wnukami, które po śmierci mojego męża są dla mnie największą radością. Często gotuję i piekę. Dom to takie miejsce, w którym czuje się bezpieczna. Od zawsze dbam o niego z prawdziwą przyjemnością, tak samo jak o moje pelargonie i hortensje. Przez ostatnich kilka lat, gdy moja ciężko chorująca mama z zaawansowaną cukrzycą i demencją wymagała opieki, byłam tu 24 godziny na dobę. Po 10 latach choroby mama odeszła... To był dla mnie trudny okres, ale dużo z niego wyniosłam. Minęło jeszcze trochę czasu zanim w mojej głowie pojawiła się myśl, że opieka nad osobą starszą to być może coś, co mogłabym robić za pieniądze... Podpowiedziała mi to szwagierka, która obserwowała, jak na co dzień opiekuję się mamą i choć wiedziała, że to niełatwe zajęcie, zaczęła mnie przekonywać, żebym spróbowała. Pamiętam jak dziś, że ten pomysł, żeby wyjechać do pracy jako Opiekunka, padł przy niedzielnym obiedzie – po pysznym mielonym, ale jeszcze przed kawą i ucieranym ze śliwkami…
Byłam taka zaskoczona! No, bo jak to? Ja? Sama za granicą? Bez znajomości języka? Z dala od rodziny? Bez fachowego doświadczenia w opiece? Obawy zawirowały mi w głowie… Z drugiej strony – mam dobry kontakt z ludźmi, lubię się troszczyć o innych, a możliwość dorobienia sobie brzmiała kusząco. Chciałam odwdzięczyć się dzieciom, które pomagały mi finansowo przez ostatnie lata. Zdałam sobie też sprawę, że przez długi czas byłam tak oddana opiece nad chorą mamą, że właściwie zapomniałam o sobie i swoich potrzebach…
Jak opisać wszystkie wątpliwości, pytania i nerwy, które wtedy przeżywałam? Chyba się nie da… Wie to tylko ten, kto wiódł podobne do mojego życie i nagle miał spróbować czegoś nowego. Na szczęście są firmy, które otaczają opieką osoby takie jak ja – pełne obaw przed pierwszym wyjazdem. Z polecenia szwagierki wybrałam firmę ATERIMA MED i dziś wiem, że nie mogłam trafić lepiej. Panie bardzo mi wtedy pomogły… Ze wzruszeniem wspominam przygotowania do pierwszego wyjazdu, a najbardziej wszystkie pytania, które zadawałam pani Rekruterce… Pytałam dosłownie o wszystko! Pani Karolina była wyrozumiała, ciepła i cierpliwa. Znalazła mi odpowiednią na początek ofertę, pomogła uporać się z przygotowaniem do wyjazdu i doradziła udział w kursie językowym dla początkujących z Opiekunką Teresą. Dzięki temu szybko opanowałam podstawy niemieckiego. Moja Koordynatorka udostępniła mi też List Wyjazdowy, więc miałam zebrane wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu. A tego bałam się przecież wcześniej bardzo. Okazało się, że niepotrzebnie szukałam w internecie informacji typu: "wyjazd do Niemiec co trzeba wiedzieć". Wszystko miałam czarno na białym.
Jeśli myślisz o pracy w opiece i tak jak ja, wcześniej tego nie robiłaś – pomyśl, że nie jesteś sama i że każda z nas kiedyś wyjechała po raz pierwszy. To moje rady dla Ciebie przed pierwszym wyjazdem – mam nadzieję, że pomogą Ci poczuć się pewniej:
- Powody podjęcia pracy jako Opiekunka osoby starszej mogą być różne – niezależnie od tego jaki jest Twój, postaraj się pokonać swoje wątpliwości i zrób pierwszy krok. Zadzwoń do ATERIMA MED i porozmawiaj z Konsultantką.
- Wybierz zaufaną firmę – ATERIMA MED działa od 2011 r. i zatrudniła do tej pory setki Opiekunów. Z ATERIMA MED jedziesz zawsze na sprawdzoną i bezpieczną ofertę.
- Nie stresuj się na wyrost, choć wiem, że nie jest to łatwe – wiele problematycznych sytuacji, które sobie wyobrażasz przed pierwszym wyjazdem, może się w ogóle nie wydarzyć.
- Rozwijaj się i zdobywaj nową wiedzę – czytaj artykuły o opiece nad seniorami, rozmawiaj z innymi Opiekunkami, wymieniaj doświadczenia i nie bój się pytać. ATERIMA MED zapewnia wsparcie pielęgniarskie, psychologiczne i prawne. W razie trudności możesz zadzwonić do swojego Koordynatora, który dobrze zna Twoją ofertę.
- Kontakt z bliskimi w Polsce jest łatwiejszy niż myślisz – Facebook, Skype, WhatsApp, telefon (tylko ważne, by nie miał tzw. blokady simlock, a jeśli korzystasz z karty – doładuj konto i upewnij się, że masz włączony roaming, czyli usługę umożliwiającą kontakt z zagranicy; o obie te kwestie możesz dopytać swojego operatora). To proste rozwiązania, które pomogą Ci być w stałym kontakcie z bliskimi.
- Jesteś ważna – opiekuj się sobą i nie zapominaj, że Twoja dobra forma i samopoczucie wpływają na jakość wykonywanej przez Ciebie pracy. Twój senior i jego bliscy na pewno będą zadowoleni, gdy zobaczą, że dobrze czujesz się w domu Podopiecznego, a praca sprawia Ci przyjemność.
Dodaj komentarz