Zastanawiałam się, co z mojego doświadczenia pełnienia roli Opiekuna osoby w wieku zaawansowanym może się realnie przydać innym. Byłam już na kilku zleceniach i mam poczucie, że rady, które udzieliły mi koleżanki, które na co dzień też zajmowały się opieką nad seniorem, okazywały się zawsze najcenniejsze. Zależy mi więc na tym, by też dzielić się swoją wiedzą, tym samym wspierając innych, którym może się ona przydać w codziennych działaniach.
Dziś chciałabym się skupić na diecie seniorów, którzy są cukrzykami. Wiemy przecież doskonale, że do jednych z zadań Opiekunki należy przygotowywanie posiłków. Gdy mamy do czynienia z osobą, której dieta dla cukrzyków ma pewne bardzo konkretne wytyczne, jest to bardzo ważne, by się ich dokładnie trzymać. Chciałabym jednak podkreślić, że samo sprawowanie opieki nad osobą z cukrzycą nie różni się diametralnie od sytuacji, z którymi można zetknąć się na innych zleceniach. Cukrzyca jest obecnie jedną z najczęściej diagnozowanych chorób. nie wolno jej bagatelizować, ale jest już tak powszechna, że nie powinna wzbudzać w Opiekunce lenku, gdy okazuje się, że Podopieczny jest cukrzykiem. Senior zawsze wymaga troski, niezależnie od tego, co mu dolega. Naszą powinnością są starania o to, by trwał w dobrym zdrowiu.
Istotne jest regularne podawanie zdrowych posiłków. Opiekunka musi pamiętać, że najważniejsze to postępować zgodnie z wytycznymi lekarza. Przestrzeganie zaleceń specjalisty jest zawsze kluczowe w realizacji zlecenia, nikogo nie trzeba chyba o tym przekonywać. Chciałabym skupić się na konkretnym aspekcie opieki nad osobą z cukrzycą, a dokładnie na temacie diety. Mam nadzieję, że okaże się to dla Was pomocne.
Co senior może jeść w diecie cukrzycowej?
- Mięso: kurczak, cielęcina, królik, indyk.
- Ryby.
- Pełnoziarniste produkty zbożowe.
- Kasze gruboziarniste na przykład kasza gryczana lub jęczmienna.
- Płatki owsiane i zbożowe.
- Nie można też zapomnieć o warzywach. Dozwolone to: awokado, brukselka, cukinia, cebula, cykoria, fasolka szparagowa, kiszona kapusta, ogórki.
- Spośród owoców: maliny, arbuzy, cytryny, jeżyny, melony, rabarbar.
Czego w takim razie należy unikać w diecie cukrzycowej?
- Cukru, a więc także słodyczy, gazowanych napojów.
- Nie podajemy tłustego nabiału, żółtego sera.
- Powinno ograniczyć się spożywanie mięsa wieprzowego, wołowego, baraniny i dziczyzny. Odradzane są produkty takie jak pasztety, parówki, kiełbasy.
- Nie podajemy seniorowi bananów, winogron, śliwek i mandarynek.
Podchodźmy do gotowania posiłków Podopiecznemu zawsze zdroworozsądkowo. Spośród wymienionych produktów kupujmy te, które lubi, by dieta cukrzycowa nie była dla niego przykrym elementem choroby. Podawaj Podopiecznemu to co mu smakuje, ale mając na uwadze, by nie jadł rzeczy, które mu szkodzą. W dobrze zbilansowanej diecie diabetyka powinno znaleźć się pięć porcji warzyw i owoców. Pamiętaj o tym podając posiłki Podopiecznemu. Prócz diety bardzo ważny jest też ruch. Senior, którym się opiekowałam chodził ze mną na spacery, gdy pogoda dopisywała. Ponieważ wiedziałam, że bardzo ważne jest dbanie o jego prawidłową wagę, namawiałam go na jak największą ilość ruchu. Czasami chodził ze mną nawet na zakupy do sklepu. Co prawda nic nie musiał nosić, ale i tak żartował, że poprzednia Opiekunka radziła sobie z zakupami sama, a ja go wyciągam z domu. Szybko jednak polubił ten nasz rytuał i ochoczo wychodził ze mną z domu. Ruch to zdrowie, ale należy przede wszystkim pamiętać, że dieta przy cykrzycy powinna być bardzo pilnowana, bo od niej zależy zdrowie osoby chorej.
Zakładam, że wiele osób wpisuje w wyszukiwarkę zwroty typu "dieta cukrzycowa jadłospis" albo "cukrzyca co jeść?". Więcej informacji na temat diety cukrzycowej odnajdziecie w artykule pod tytułem "Dieta w cukrzycy". Przeczytajcie koniecznie, by poznać między innymi pięć sposobów na zapobieganie tej chorobie.
Dodaj komentarz