Opieka nad osobą z demencją jest niełatwym, ale satysfakcjonującym zadaniem, które wymaga od Opiekuna nie tylko fizycznej obecności, ale także empatii, a przede wszystkim cierpliwości. Bazując na moim doświadczeniu, które nabyłam wyjeżdżając na zlecenia postanowiłam tym razem napisać o kluczowych kwestiach, które warto mieć na uwadze przy opiece nad Podopiecznym z demencją. Troska o osobę chorą nie jest trudna, jeśli podejmiemy się jej z odpowiednią wiedzą i zaangażowaniem. O czym należy pamiętać, by opiekować się seniorem z demencją w sposób właściwy, z poszanowaniem tego, co dotychczas przeżył, nawet jeśli nie zawsze jest obecnie w stanie powrócić do tych wspomnień?
1. Zrozumienie - pierwszym krokiem do skutecznej opieki nad osobą z demencją jest zrozumienie natury choroby. Ważne jest posiadanie wiedzy na temat objawów i przebiegu demencji oraz umiejętność rozpoznawania i radzenia sobie z typowymi zachowaniami, takimi jak dezorientacja czy zaburzenia pamięci. Im więcej wiemy na temat choroby, tym lepiej i bardziej odpowiednio możemy reagować. Ważne, by zdawać sobie sprawę, że kiedy senior nie potrafi trafić do jakiegoś pomieszczenia, w którym żyje na co dzień lub kiedy zadaje nam po raz kolejny to samo pytanie, na które udzieliliśmy już odpowiedzi, nie wynika to z jego złośliwości, a z przebiegu choroby. Ważne, by to rozumieć i nie irytować się na Podopiecznego.
2. Przyjazne otoczenie i brak mian - osoby z demencją często mają trudności z przystosowaniem się do zmieniającego się otoczenia. Ważne jest, aby stworzyć spokojną, przewidywalną przestrzeń życiową. Unikanie nagłych zmian, jak również dostosowanie otoczenia do potrzeb osoby chorej, znacząco zwiększa jej komfort i poczucie bezpieczeństwa. Odradzam więc wszelkie przemeblowania czy nawet tak z pozoru błahe działania, jak zmiany koloru wystroju w pomieszczeniach. Kiedyś w domu Podopiecznej znalazłam piękne kolorowe zasłony w szafie i zawiesiłam je zamiast takich zwykłych kremowych. Seniorka realnie bała się w efekcie tych działań wejść do pomieszczenia, bo ta zmiana była dla niej przytłaczająca. Jeszcze tego samego dnia zawiesiłam ponownie te jasne zasłony i wszystko wróciło do normy.
3. Komunikacja – porozumiewanie się z osobą z demencją wymaga cierpliwości i zrozumienia. Należy mówić spokojnie i wyraźnie, unikając skomplikowanych zdań i pytań. Ważne jest również nie wykonywanie nagłych gestów, aby nie zaniepokoić rozmówcy i ułatwić porozumiewanie się. Słuchanie i reagowanie na emocje osoby chorej jest kluczowe dla budowania zaufania i poczucia wsparcia. Ważne, by w rozmowie nie podnosić głosu i mówić tak, by osoba z demencją widziała naszą twarz. Nie komunikować czegoś stojąc za plecami tej osoby, czy mówiąc do niej z innego pomieszczenia.
4. Rutyna - osoby z demencją często czują się komfortowo wykonując powtarzalne czynności. Regularne godziny posiłków, snu i aktywności mogą pomóc w utrzymaniu stabilności i poczucia bezpieczeństwa. Z mojego doświadczenia w opiece nad osobą z demencją wynika, że rutynowe działania zmniejszają frustrację i niepokój u osoby chorej.
5. Zachowanie samodzielności osoby chorej - w miarę możliwości warto zachęcać osobę z demencją do wykonywania codziennych czynności samodzielnie. Jej pomaganie np. w drobnych zadaniach, takich jak ubieranie się czy gotowanie sprawia, że w początkowej fazie choroby osoby te czują się potrzebne i przydatne. Po pozwala budować lepszą więź Opiekuna z Podopiecznym. Wszystko zależy oczywiście od stanu w jakim znajduje się senior. Wszystkie działania powinien on wykonywać pod czujnym okiem Opiekuna. Gdy choroba postępuje, senior z czasem traci resztki samodzielności, warto więc dawać mu możliwość korzystanie z niej, póki jest w stanie być choć trochę samodzielny.
Moim zdaniem kluczem do skutecznej opieki jest zrozumienie potrzeb i zachowań osoby chorej oraz dostosowanie podejścia do jej indywidualnych potrzeb. Współpraca z specjalistami, na przykład rozmowa z Paniami pielęgniarkami oraz empatia są kluczowe dla zapewnienia jak najlepszej opieki nad Podopiecznym z demencją. Myślę, że dzięki odpowiedniemu podejściu i wsparciu, każdy Opiekun może pomagać swojemu Podopiecznemu w codziennym funkcjonowaniu, pomimo wyzwań stawianych przez chorobę.
Dodaj komentarz